Talip ERCAN
  • 18/03/2021 Son günceleme: 18/03/2021 11:19
  • 3.053

Uzun yıllar önceden aklımdaydı.

Birçok haberde ve köşe yazımda yazmıştım.  Hatta yakın zamanlarda Maşukiye örneğini de sıklıkla vermekte idim.

Beykoz Yüce Yaradan’ın türlü güzellikler bahşettiği bir belde… Yıllar içerinde bu güzelliği ilçe adına bir gelire, turizm avantajına çevirme babında çalışmalar oldu, projeler ortaya kondu.

Bu aktarımlarda ana tema hep Plaj Turizmi, Camcılık, Piknik Turizmi oldu diyebiliriz… Yazımın başında da ifade etmeye çalıştığım gibi bir 10 sene vardır konuyu gündeme taşımam o da Beykoz’da Doğa Sporları, Yürüyüş etkinliği ( Trekking ) ön plana çıkarılabilir.

Neyse ki yıllar sonra da olsa bu konuda bir Grubun varlığından haberdar olduk. Daha doğrusu birkaç senedir Trekking Grupları ile değişik etkinliklere katılım sağlayan Abim Muammer Ercan ile daha da net bilgi sahibi oldum.

Aslında Beykoz İlçemizde Trekking denen olgu bazı bölgelerde ön plana çıkmaktaydı. Polonezköy  ya da yan köylerde rastlanacağı gibi. Değişik Trekking Kulüp ve Grupları için özellikle Pandemi sürecinde bu konuda altın çağını yaşamaya başladı Beykoz.

Yahu kardeşim trekking, mıreking yazım durmaktasın, kaldı ki Türkçe’ye de önem veren yabancı kelimeleri sevmeyen biri olduğunu da ezberledik artık… Hele sen bu işin Türkçesini bir izah et diyenler olacak, o halde yapalım açılımını.

Doğada genelde gruplar halinde yapılan, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, hafif tempolu sportif yürüyüş denebilir. Beykoz bu konuda müthiş bir avantaja sahip bir ilçe, en azından başlangıç seviyesinde olanlar için.

Beykoz Trekking Grubunun etkinliğine katılım sağlayıp gözlemde bulundum. Belli bir yerde toplandıktan sonra Grup Kurucusu Niyazi Öztürk’ün güzergah ile ilgili kısa sunumu sonrasında güvenli bir şekilde artçı ve öncülü ki bunlarda da birer telsiz var başlıyor etkinlik. Her biri yaklaşık 10-12 kilometreden oluşmakta.

Bazı engebeli, tepelik, yamaçlı, dallı budaklı yerlerden de geçiliyor. Bol oksijenli doğadan alınan enerji vücuda da zindelik katmakta. Katılımcılar ilk günlerde biraz bir birlerine mesafeli olsalar da sonradan sohbetin en koyusuna rast gelinmekte.

Dediğim gibi Beykoz’da bu spor dalı, Turizm etkinliği son aylarda revaçta, buna yerel yöneticiler anlamında bir katılım sağlanır mı, ya da nasıl katkılar sunulabilir bu  hususta kafa yorulmalı bence.

BEYKOZ 1908 BAŞLADI…

Bu sezon Bölgesel Amatör Ligde 3 takım ile temsil edileceğiz. Takımlarımız antrenmanlara başladı, ben hem Beykoz 1908 hem de Kavacıkspor’u takip ettim bu süreçte.

Antrenmanlar başladı başlamasına da kafalarda o deli sorular var hep ya yapılmaz iptal edilirse, ya yarıda kalırsa hali yani…

İşin tuhafı risk ortada iken bu işe çok ama çok yüksek rakamlar harcayan kulüpleri de duymaktayız. Beykoz mütevazı bütçesi ile yola çıkan takımlardan olacak. Yıllar sonra ortaya çıkan TFF 3.Lig yani Profesyonel Lig şansı iyi değerlendirilmek istenmekte.

Kavacıkspor ise geçen seneki kadrosunu muhafaza etmekte… Maçların İstanbul içi olarak oynanacak olması ise onlar açısından olumlu bir etmen.

Maçlar başladı başlayacak derken, seyircisiz bir futbol maçı nasıl olacak o da ayrı bir muamma, 1 senelik boşluk birçok futbolcunun kafasında da fiziksel anlamda da bazı şüpheler bırakmamış değil.

Öte yandan alacakları paralar da gruplarda takım sayıları az olacağından bir hayli düşmüş durumda. Hatta bu süreçte güzel bir iş bulup çalışmaya başlayanlar bile futbolu ikinci plana atmış halde.

Öncelikli konu ise sağlık… Devlet diyor ki sağlıklı ortam, sağlıklı sporcular olamadan bu işin anlamı kalmaz. O halde geçmiş yazılarımda da dile getirdiğim gibi iki yüz küsur takımın iştirak edeceği ligde Covit 19 Test olayı ne olacak? Bunu kim karşılayacak? Federasyondan ya da Devletten kulüplere bir katkı olacak mı?

Her maç öncesi tüm birimleri de dahil edilirse yaklaşık 25 kişiye test uygulanacak… çift devreli yapılacak ligde bunu  10 maça vurduğunuzda eder 250 test, bir test kaç lira ortada…Bunu kulüpler nasıl karşılayacak?

Sorulara cevaplar netleşmeden – Saldım Çayıra Mevlam Kayıra – hesabı mı güdülmekte? Bir de işin imza olayı var, bunu kulüplere yıkıp atın imzayı girin lige beş kuruşta istemeyin denirse takımların yarısı dökülmez mi? Yok sa bu mu istenmekte…biz size şans tanıdık diye…

 

Yazarın Yazıları