Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı

  • 0
  • 7959
Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı
Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı
Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı
Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı
Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı
Beykoz Trabzonlular Derneği Kongresi yapıldı

Beykoz Trabzonlular Derneği Olağan Kongresi’ni yaptı. Kavacık’taki dernek merkezinde yapılan kongrede Prof. İsmail Yüksek yeniden başkan seçildi.

Beykoz Trabzonlular Derneği’nin kongresi yoğun katılımla yapıldı. Necati Ak, Muharrem Ergül ve Ahmet Holoğlu gibi Beykoz’da yaşayan Trabzonluların simgesel isimlerinden olan tanınmış simalar katıldı.

Beykoz Yöre Dernekleri arasında prof unvanlı tek dernek başkanı olan İsmail Yüksek, kongrede dernek üyelerine yakın ilgi gösterirken, yöresel kıyafetli kadınların da kongreye ilgi göstermesi dikkati çekti.

Beykoz’da yaşayan çok sayıda Trabzonlunun katılmış olduğu kongrenin başladığı sabah saatlerinden, Genel Kurul’a geçilen öğlen saatlerine kadar dernek merkezinde kahvaltı ve sohbet edildi.

Kongre şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Biz insani diplomasiye önem veriyoruz”

Kızılay eski Genel Başkanı Tekin Küçükali, divan başkanlığını yapmış olduğu kongrede bir konuşma yaptı.

İnsanı diplomasiye son derece önem verdiklerini ifade eden Küçükali, “bizim şu anda yürütmüş olduğumuz diploması çok değişik bir bakıştır. İnsani diplomaside faaliyet gösteren siz katılımcılar biliniz ki her biriniz bir kar tanesi gibidir.” dedi.

“Toplumun üzerinde faydalı güzel ve iyi işler yaparken,  birbirinize zarar vermeden ama sonucu çok iyi yakalayan örtüyü güzel ören, örerken de bulunduğu yere fayda sağlayan insanlarız biz.” diye konuşan Tekin Küçükali şöyle devam etti.

“Sert görünüz ama yumuşak kalpliyiz”

Canavarların içerisinde masumiyetini koruyan insanlar gibi her işlerinizi yapar hem de insanlığa faydalı olursunuz. Bizim asıl üzerinde duracağımız konu yöremize nasıl faydalı işler yapabilirizdir. Trabzon dediğimiz zaman hepinizin aklında farklı ışıklar yanıyor. Biz görünüş itibariyle sert insanlarız. Esasen çok yumuşak kalpli, çok mülayim insanlarız. Geçen gün gördünüz Samsun'daki olayı, seyahat ederken yanındaki çocuğun ayakkabısız olduğunu gördü, hemen ayakkabılarını çıkardı ve ona verdi. Şu anda kimse kim olduğunu bilmiyor. Biz böyle insanlarız. Milattan önce 756 yıllarında Trabzon'un kurulduğu söyleniyor. Bu İstanbul ile eş değerdir. Biz şehrimize sahip çıkmak zorundayız. Burası her zaman kalmaz, geldi, gidiyor. Geçmişte bu şehre Allah çok büyük nimetler gönderdi.”

Trabzon’da yaşadığı çocukluk günlerinden de bahseden Tekin Küçükali, “biz çocukluğumuzda biliriz, Trabzon'da çok farklı bir sanayi vardı. Van dahil olmak üzere 14 il gelir, araçlarını orada tamir ederdi. Bundan kim istifade ederdi? Otelciler, lokantacılar, parçacılar, sokaktaki simitçiden, sinemacıya kadar herkesin işine gelirdi. Sonra biz bunu iyi kullanamadık ve 60'lı yılların sonunda biz bunu birleştirerek ciddi bir organize sanayi haline gelemedik.” dedi.

Küçükali, “imkânlarımızı iyi kullanalım. Bizi bizden başka daha fazla sevecek kimse olamaz. Biz o ilin coğrafyasında kader birliği yapmış, mecburiyetleri olan insanlarız. Demek ki bizi mecburiyetler bir araya getirdi, bunun gereğini yapmak zorundayız. Şehrimizi yakından takip ederek olması gerekenlerin neden olmadığı konusunda fikir üretip oraya bununla ilgili yaptırım uygulatmalıyız. Eksik olan neyimiz varsa kendi içimizde tamamlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü ve Beykoz Trabzonlular Derneği başkanı Prof. Dr. İsmail Yüksek, “en büyük şükredecekleri konunun atalarıyla birlikte Trabzon’da dünyaya gelmiş olmaları olduğunu söylediği konuşmasında Trabzon’un bize kazandırdığı çok önemli vasıflar var. Sabır, merhamet, hoşgörü ve en önemlisi de vatan sevgisi var” dedi.

“Vatan söz konusu olursa Karadeniz bir aradadır”

Hangi fikirden olursa olsun vatan söz konusu olursa, milli değerler söz konusu olursa herkesin bir arada olduğunu Karadeniz'de görmek mümkündür. Türkiye'nin birçok yerinde böyle bir şey yok. Coğrafyanın verdiği bir diğer özellik de hızlı hareket etme ve problem çözme yeteneğine sahip olmamızdır. Bu ülke içinde sıkıntılı süreçlerde kazançtır. Bir şükür konusu da Beykoz'a yerleşmiş olmamızdır. Karadeniz özlemimizi gidermek açısından çok önemlidir. İlk geldiğimiz aynı yeşili görme imkânına sahip olduk” diye konuşan Yüksek, “Beykoz bizim her şeyimiz, Trabzonlular olarak ne katabiliriz bunu unutmamak lazım. Yeni nesilleri Trabzon sevdalısı haline getirmemiz lazımdır. Turlarla da bu yapılabilir. Atalarımızın isyan etmeden verdikleri o mücadeleyi görmek lazımdır.” ifadelerine yer verdi.

İsmail Yüksek, Beykoz Trabzonlular Derneği 2. olağan kongremizin yeniden hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinize de katılımınızdan ve desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Holoğlu tarafından faaliyet raporu ve mali bütçe okunarak ibra edildi.

Genel Kurul’da Yönetim Kurulu’na gayrimenkul alıp satma yetkisi de verildi.

Yapılan oylama sonucunda seçilen Beykoz Trabzonlular Derneği yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Prof. Dr. İsmail Yüksek

Ahmet Tural

Ahmet Holoğlu

Ahmet Akın Ak

Erdal Uzuner

Fazlı Çilngiroğlu

Hasan Türkgenç

İdris Kurt

Kenan Zayıf

Mubin Çakmak

Murat Gedik

Müslüme Albayrak

Naci Candaş

Nuran Zorlu

Serhat Gedik

Haber Merkezi

 

 

 

 

TED İstanbul Koleji şampiyon gibi
Önceki TED İstanbul Koleji şampiyon gibi
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti