Beykoz Tokatköy kentsel dönüşümünün yüzde 40'ı bitti

  • 0
  • 9885
Beykoz Tokatköy kentsel dönüşümünün yüzde 40'ı bitti
Beykoz Tokatköy kentsel dönüşümünün yüzde 40'ı bitti
Beykoz Tokatköy kentsel dönüşümünün yüzde 40'ı bitti
Beykoz Tokatköy kentsel dönüşümünün yüzde 40'ı bitti
Beykoz Tokatköy kentsel dönüşümünün yüzde 40'ı bitti

Beykoz'da büyük tartışmaların odağında başlatılan Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesinin yüzde 40'ı tamamlandı.

Meral Akşener'in Beykoz Tokatköy'e giderek, "Kentsel dönüşüme karşı organize olma" çağrısı yaptığı görüntüler ortaya çıkmış, bütün engelleme girişimlerine rağmen Tokatköt'de inşa çalışmalarının yüzde 40'ı tamamlandı.

Hükümet birçok ilde kentsel dönüşü yapmak isterken muhalefet ve sol örgütlerin halkı kışkırtması ile dirençle karşılaştı.

Kışkırtmalardan birisi de Beykoz'un Tokatköy Mahallesi'nde yaşandı. CHP, İYİ Parti ve HDP ile sol örgütler halkı kışkırtarak dönüşümü geciktirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in o günlerde halkı kentsel dönüşüme karşı organize olmaya çağırdığı kaydedilen bir videoda açıkça görülmüştü.

Projesi Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan, TOKİ tarafından inşasına devam edilen "Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi"nin temeli yaklaşık 10 ay önce atıldı.

Proje kapsamında 82 bin 792 m²'lik alanda toplam 776 yeni konut inşa edilecek ve 47 iş yeri yapılacak. Fore kazık, perde beton gibi uygulamalarla zemin iyileştirmesi yapılarak inşa edilen blokların bir kısmının temeli atılırken bir bölümünün yapımı da bitme aşamasına geldi.

İlçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı Tokatköy projesine ilişkin gazetecilerin sorularına cevap veren Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz'da çok sayıda riskli yapı bulunduğunu, bunların bir an önce dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanların yakın zamanda gerçekleşebileceğine yönelik uyarılar yaptığı Marmara depreminin Türkiye için kıyamet olabileceğini kaydeden Aydın, böyle bir felaketle karşılaşmamak için depreme dayanıklı yapılmayan binaların yıkılıp yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Aydın, bunun için kentsel dönüşüm gerekliliğine işaret ederek, "Kentsel dönüşüm diyerek bu metropolde afeti referans göstererek yapılacak bir dönüşümden bahsediyoruz. Beykoz'da da bu durum çok fark değil. Biz belki fay hattına uzağız bu şans olarak görülebilir ama Beykoz'daki toplam 55 bin binanın 50 bini kaçak inşa edilmiş. İmar aflarıyla birlikte kaçak durumu ortadan kalkmış ama yapılar depreme dayanıklı şekilde yapılmamış. Bu binaların vatandaşlarımızın mezarı olmaması için yeniden inşa edilmesi gerekiyor" dedi.

Beykoz'da kentsel dönüşüm projesinin ilkinin Tokatköy'de yapıldığına işaret eden Başkan Aydın, "Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından daha hızlı hareket edebiliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Tokatköy'de tamamı kamu mülkiyetine ait olan 83 bin m²'lik alan üzerinde 663 bağımsız birim olduğunu dile getiren Murat Aydın, şunları kaydetti:

"Bu binaların sağlam olmadığı zaten biliniyordu, bu durum yıkılırken de ortaya çıktı. Belediyemize ait olan bu alanda kentsel dönüşümü adımını attığımızda yüzde 90'lık kesimle ortak hareket ettik ama yüzde 10'luk o dilim ayağa kalktı. Kim bunlar. Süreci anlamadan tamahkar olmaya çalışanlar şeklinde ifade edebiliriz. Siyasetçiler, örgütler ve araya fitne sokmak isteyenler bir araya gelerek algı yapmak istedi. "Bizi buradan atacaklar" gibi gerçek dışı ifadelerle algı yapılmak istendi. Bu durum tabii ki projenin hızını düşürdü. Yaklaşık 10 ay önce başladığımız projemizde binalarımız yükseliyor. Zemini daha sağlam hale getirmek için 4 bin kazık çaktık. Kentsel dönüşüm projemizin tamamını düşündüğümüzde yüzde 40'ını bitirdik. Protestorlar, direnmeler olmasaydı şimdiye kadar bitmişti. Bize 2 yıl kaybettirdiler."

Gelecek yıllarda Beykoz'daki binaların yenilenmesi anlamında büyük adımlar atılacağı düşüncesini dile getiren Aydın, afeti referans kabul ederek yapılan dönüşümün kalıcı ve önemli olduğu değerlendirmesini yaptı.

Tokatköy'de çeşitli grupların protestolarının kamu zararına neden olduğunu da sözlerine ekleyen Aydın, bölge halkının da maddi olarak zarara uğratıldığını söyledi.

Aydın, "Kentsel dönüşüm projelerine olumlu bakılması gerekiyor. Deprem meydana gelirse hayatta kalamayacağız. İsteklerimiz bizi kurtarmaz. Bizim istememiz gereken tek şey hızlı bir şekilde binaların yıkılarak yeniden yapılması olmalıdır." ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Haber Merkezi

Beykoz’un Golcü ismi Bigaspor’a gitti
Önceki Beykoz’un Golcü ismi Bigaspor’a gitti
İstanbul yağışlara hazır mı? Beykoz Meclis Üyesi anlattı
Sonraki İstanbul yağışlara hazır mı? Beykoz Meclis Üyesi anlattı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz