Beykoz Tipi Başkanlık Sistemi

  • 20.11.2019 08:47
  • Okunma: 8025 kez

Aslında daha seçilmeden söylemişti Sayın Başkan, seçilirse ekibini de getireceğini hepimiz biliyorduk. Şimdi ah vah edenler, belki başkanın görev vereceği talihli ben olurum diye alkış tutarken de, onların içinden geçirip söyleyemediklerini yine biz söylemiştik. 

Sayın Murat Aydın seçilir seçilmez başkanlık sistemine anlamsız bir vurgu yaparak, meclisten arkadaşlarla çalışmayacağını söylediğinde de, halkın Beykozun yönetiminde bulunsunlar diye seçtiği meclis üyelerinden çok biz rahatsız olmuştuk. Ya da onların içinden geçipte söyleyemediklerine tercüman olmuştuk. Şükür ki, Başkanlık sistemi marifetiyle Beykoz tipi Başkanlık sistemi delindi de, bir rivayete göre Reis-i Cumhurun  manevi kızımdır dediği Manolya Demirören Hanımefendi meclisten ve Beykoz'dan  başkan yardımcısı olarak görev aldı. Sonrasında görev  alan Fatih Sağlam kardeşimiz de ne kadar iyi bir Beykozlu olduğunu ve ne büyük hizmetler yapacağını Kent Konseyi genel kurulundaki başarılı divan yönetimi ile Başkanına göstermiş oldu.

Biz ise her iki başkanlık sistemine karşı olduğumuzu, yetkilerin tek elde toplanmasının hangi makamda olursa olsun yanlış olduğunu, hele de bizim gibi biat kültürü ile yetişmiş toplumlarda sorgulanamaz, eleştirilemez, yargılanamaz güçler doğuracağını, muhakkak bu dengesizliğin kuvvetler ayrılığı ve denge fren mekanizmaları ile kontrol edilmesi gerektiğini söylemiştik. Gelinen noktada nasıl Ak Parti iktidarı bu sistemden rahatsız ise, Beykozlu da, Beykoz'da Ak Parti' ye oy verenlerin büyük bir kısmı da, üstelik de çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Beykoz Tipi Başkanlıktan rahatsız. 

Bizim itirazımız da, eleştirimiz de, kavgamız da yüz yüzedir. Ben Sayın Başkan'a en son görüşmemizde dışarıdan dört başkan yardımcısı ve müdürler getirmesini yanlış bulduğumu ifade ettim. Beykozlu ile arasına bir duvar örmemesini, bu sebeple de en azından, o gün gündemde olan Kent Konseyinde farklı renkler farklı sesler olmasına müsaade etmesini, bunu bir seçim rövanşı gibi algılamamasını, Beykoz'a hizmet etmek isteyen farklı görüşlerden insanlara kulak vermesi gerektiğini söyledim . Ama anlaşamadık, malesef Kent Konseyi Genel Kurulu çok  tatsız geçti, Beykoz'a da, Murat Aydın'ın siyasi tecrübesine de yakışmadı. Aslında bunlara hiç gerek yoktu, oysa ki Yücel Başkan dahi seçimlerde farklı adaylar çıkmasına karışmaz, demokrasi işlesin derdi. Şimdi yine bir çok kişinin içinden geçirip de söyleyemediği bir cümleyi yine ben kurayım. Anlaşılan Beykoz Yücel Başkanı çok arayacak. Belediye çalışanları sanırım aramaya çoktan başladılar bile...

AK Partili arkadaşlarımız da Başkanın kendilerini dinlemediğinden yakınıyorlar. Meclis üyeleri bile değer görmediklerini söylüyorlar. Sayın Başkan'a nacizane tavsiyem, en azından Beykoz'un sevilen, akl-ı selim insanlarından bir iki danışman alın. Hem Beykozu, hem Beykozluyu tanıyan insanlar olsun bir yanınızda, otomobil ve maaş için değil, insanlara hizmet için çalışacak, gerektiğinde yanlışınıza yanlış diyebilecek insanlar.

Yoksa hep ben yaptım oldu mantığıyla giderseniz yorulursunuz, ne demişler çok bilen çok yanılır. Bir örnek vereyim, yanı başınızda Denizcilik Lisesi var, yüzlerce mezunu Türk Denizcilik sektöründe. Okulun mezunlar derneği olan Beykoz Denizciler Derneği de, denizcilik camiasının güçlü STK'ları arasında. Ama siz bir denizci şehri olan Beykoz'da ayağınızın tozuyla, üstelik de Denizcilik okulunun sahil kısmında kendi kendinize bir deniz festivali yapıp jet sky ile gezdiniz. Ne denizcilere, ne derneğe, ne Beykozluya sormadan, fikir almadan, ben yaptım oldu dediniz. Ne Beykoz'a, ne denizcilere ve denizciliğimize bir katkı sağlamadı, unutuldu gitti bile. Örnekler çoğaltılabilir. 

Bizim hakkımızda kim, nerede, ne söylüyor bilmiyorum, ama bildiğim bir şey varki, ben iyi bir Beykozluyum. Niyetim kavga etmek, maraza çıkartmak falan değil, yıllardır içinde olduğum siyasetten bugüne kadar bir lira dahi kazanmadım, maddi bir beklentim de yok, bunu Sayın Başkan da çok iyi bilir. Niyetimiz Beykoz'a, vatana, millete hizmet etmek, o yüzden bu yazı kardeşane bir yazıdır. Sayın Başkan Beykozluları dikkate alın, Beykoz'un çocuklarına kıymet verin, yetkileri paylaşın, istişare edin, en azından AK Partili olanlarla. Yoksa bu Beykoz Tipi Başkanlık Sistemi hepimize zarar verir, bu  sistem bizi bozar.

Lord Acton'ın sözüyle bitirelim; "Bütün iktidarlar bozar, ama mutlak iktidar, mutlaka bozar "

Vesselam...

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları