Eğitim

Beykoz TEGV'de ikinci dönem başladı

Beykoz TEGV'de ikinci dönem başladı
2015.02.23 00:00
| | |
16975

Foto galeri

Geçtiğimiz aylarda 10. yılını kutlayan TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi, Sorumlusu Filiz Erdoğan önderliğinde ikinci dönem için öğrencilere kapılarını açtı.

Geçtiğimiz 16 Şubat'ta başlayan ikinci dönem 17 Haziran 2015 tarihinde sona erecek ve bu tarihten sonra öğrenciler 'Yaz tatiline' çıkacak. Dost Beykoz, Anadoluhisarı'ndaki TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi'ni gezdi çocuklar ve gönüllüler ile bir araya geldi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)'in Beykoz’daki iki şubesinden birisi olan İpek Kıraç Öğrenim Birimi, ilçedeki çocukların yaşamlarını renklendirmeye devam ediyor. Ebru sanatından gitar kursuna, gezilerden tiyatrolara kadar onlarca başlık altında verilen eğitimler, geleceğin aydınlık Beykozluları'nın yetişmesi konusunda da umut ışığı oluyor. İpek Kıraç Öğrenim Birimi’nin 10 yıllık emektarı ve Sorumlusu Filiz Erdoğan, Birim'in ikinci döneme ait planlarını anlatırken şunları söylüyor:

Filiz Erdoğan: “Geçtiğimiz yarım dönemde 1000’i aşkın öğrenciye ulaştık!”

"Bu dönem, öncelikle 20 Mart'ta Barış Manço Müzesi'ni çocuklarımızla ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Yine 10 Nisan'da da bu kez çocuklarımızı PERA Müzesi'nde götüreceğiz. Orada atölye çalışmasına katılacak olan öğrencilerimizin büyük bir keyif alacağından eminiz.

1 Eylül 2014-25 Ocak 2015 arasında geçen birinci dönemde, İpek Kıraç Öğrenim Birimi olarak tam 1071 çocuğa ulaştık. Bunlardan 601'i kısa süreli eğitim alırken, 460 öğrencimiz ise uzun süreli eğitimden geçti. KidZania, Üsküdar Devlet Tiyatroları, Galata Kulesi, Beylerbeyi Sarayı ve Küçüksu Kasrı gibi noktalarda çocuklarımızla heyecanlı anları paylaştık. Zorlu Center'daki 'Kibritçi Kız' oyununu izleme etkinliğimiz ise yine çocuklarımız tarafından çok beğenildi. Gelecekte de bu etkinliklerimizi yinelemek ve proje sayılarımızı da artırmak istiyoruz."

İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan, çocukların yanı sıra onların aileleri için de Perşembe ve Cuma günlerinde bir etkinlik daha gerçekleştirdiklerini kaydetti. Toplamda 21 kişiden oluşan 'yetişkin' gruba, Beykoz Halk Eğitim Merkezi'nden gelen öğretmenler, saat 09.00 - 16.00 arasında 'Osmanlı El Nakışı' kursu veriyor.

‘Eski öğrenci-yeni gönüllü: Doğan Hız’

Öte yandan Dost Beykoz'un özel olarak gerçekleştirdiği ziyarette, Doğan Hız adlı gönüllünün, TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi'nin ilk öğrencilerinden olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 8 yıldır İpek Kıraç Öğrenim Birimi çatısı altında olan 17 yaşındaki Doğan Hız, öğrenci olarak geldiği TEGV'de şu anda gitar dersleri verdiğini anlattı. Halen Fevzi Çakmak Lisesi 11. sınıfına devam eden Doğan Hız, gelecekte dil ağırlıklı eğitim veren üniversiteleri tercih etmek istediğini söyledi.

Dost Beykoz'a özel olarak Filiz Erdoğan ile birlikte poz da veren eski öğrenci-yeni öğretmen Doğan Hız, 8 yıldır birlikte olduğu Öğrenim Birimi Sorumlusu için "Filiz Erdoğan benim annem gibidir" dedi. İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan ise Doğan Hız'ı çok sevdiğini ve tıpkı onun gibi Gamze Gökdemir adlı öğrencinin de TEGV'de bir zamanlar öğrenci olduğunu belirtti. Halen Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de İktisat 1. sınıfta olan Gamze Gökdemir'in yaz aylarında geldiği Beykoz'da gönüllü olarak Öğrenim Birimi'nde çalışmaya devam ettiği kaydedildi.

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, TEGV, İpek Kıraç, Filiz Erdoğan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"