Beykoz TBMM’ye milletvekili gönderemedi

  • 0
  • 6543
Beykoz TBMM’ye milletvekili gönderemedi
Beykoz TBMM’ye milletvekili gönderemedi
Beykoz TBMM’ye milletvekili gönderemedi

Türkiye 14 Mayıs’ta nefesleri kesen bir demokrasi şöleni yaşadı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yanı sıra milletvekili seçimleri de kamuoyu tarafında dikkatlice takip edildi.

Beykoz’da her seçim arifesinde tartışılan konular arasında yer alan Beykoz’dan milletvekili seçme olanağı bu seçimde de gerçekleşmedi.

CHP’nin ilk başörtülü milletvekili adayı olan Avukat Sevgi Kılıç CHP Parti Meclisine seçilmesiyle Türkiye’de tartışma konusu olmuş, CHP’nin değişime yelken açtığı yorumları yapılmıştı. 14 Mayıs’ta yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul 1. Bölge’den milletvekili adayı gösterilen Beykozlu Sevgi Kılıç’ın 14. sıraya konulması CHP’nin eleştirilmesine neden olmuş, bu eleştiriler üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sevgi Kılıç’tan ‘atom karıncamız’ diye söz etmişti.

CHP’nin farklı kesimlere mesaj vermek amacıyla parti meclisine aldığı Sevgi Kılıç’ı seçilemeyecek yerden aday göstermesi insanların manevi değerlerini istismar siyaseti olarak yorumlandı. 14 Mayıs günü yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP İstanbul 1. Bölge’den 12 milletvekili çıkaran CHP’nin seçmenleri başörtülü milletvekili adayı Sevgi Kılıç’a geçit vermedi.

Öte yandan yine Beykozlu isimlerden olan MHP adayları Şenel Ustabaşı ve Serdar Bıyıkoğlu’da milletvekili seçilemedi.  

AK Parti Beykoz’da yüzde 40 oy alarak Türkiye genelinin üzerine çıktı

Öte yandan Beykoz’da da milletvekili genel seçimlerinde AK Parti büyük bir üstünlük sağladı.

Muhammed Hanefi Dilmaç’ın başkanlığında seçim çalışmalarını yürüten AK Parti Beykoz’da; 65 bin 135 oy alarak yüzde 40,3 oy oranına ulaştı. CHP ise 45 bin 95 oy olarak yüzde 27,71 ile ikinci sırada yer aldı.

İYİ Parti 13 bin 933 oy ile 3. sırada, MHP’nin ise 10 bin 820 oy oranıyla 4. Sırada ye aldığı seçimlerde Yeşil Sol Parti’de 4 bin 610 oy alarak yüzde 2.83’le beşinci parti oldu.

Beykoz’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise tablo şöyle oluştu:

Recep Tayyip Erdoğan: 87 bin 829 oy  (% 52,09)

Muharrem İnce: 591 oy (% 0,35)

Kemal Kılıçdaroğlu: 71 bin 732 oy (% 42,54)

Sinan Oğan: 8 bin 455 oy (% 5,01)

Haber Merkezi

Beykoz'da Recep Tayyip Erdoğan şüphe kaldırmadı
Önceki Beykoz'da Recep Tayyip Erdoğan şüphe kaldırmadı
Alaattin Köseler Beydost etkinliğine katıldı
Sonraki Alaattin Köseler Beydost etkinliğine katıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz