Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi

  • 0
  • 31325
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi
Beykoz tarihinde böyle zulüm görmedi

CHP'lilerin şikayeti üzerine, Rüzgarlıbahçe’de 393 aileye tapu verildiği için 53 meclis üyesi hakim karşısına çıkacak.

Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül döneminde Rüzgarlıbahçe’de Beykoz Belediyesi’ne ait parsellerin kullanıcılarına satılmasına ilişkin alınan meclis kararı meclis üyelerinin başına dert oldu. Söz konusu parsellerin kullanıcılarına satışına ilişkin Beykoz Belediyesi meclis kararı AK Parti ve CHP Gruplarının oyları sonucu oy birliği ile kabul edilmişti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in üstü kapalı bir şekilde sık sık vurgu yaptığı ve son bütçe görüşmesinde açıkça isimlerini zikrettiği Halit Kılıç, Naci Candaş, Nihat Arıcan ve Mustafa Yiğit’in şikâyetine İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı soruşturma izni vermemişti.
Halit Kılıç, Naci Candaş, Nihat Arıcan ve Mustafa Yiğit bu karara itiraz ederek konuyu Danıştay 1. Dairesi’ne taşıdı. Danıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun Soruşturma izni vermemesine ilişkin kararı kaldırarak gerekli evrakları Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.
 
 
53 kişi yargılanacak….
Danıştay’ın kararı üzerine Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi’ne dönemin meclis üyeleri hakkında dava açtı.
8 Şubat 2013 günü başlayacak olan davada Dost Beykoz yazarı Erdal Öztürk’ün de aralarında olduğu, 2004 -2009 ve 2009 – 2014 dönemlerinde görev yapan çok sayıda Meclis üyesi hakim karşısına çıkacak.
 
AK Parti ve CHP’nin oylarıyla Rüzgarlıbahçe halkına verilen tapular 4 kişinin şikayetiyle riske girerken Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’nın iddianamesinde, 184 Ada 7 Parselde kain taşınmazın ifrazı sonucu oluşan 779 Ada 1,2,3,4 ve 10 sayılı parseller birlikte 184 Ada 18 Parsel olarak Belediye adına tescil edildiği, Beykoz İlçesinin tamamının Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 1995 Tarihli Kararı ile sit alanı ilan edildiği, bu nedenle 2981/3291 Sayılı İmar Affı Yasası’nın bu ilçede uygulanamayacağı, bu anlamda 2981 sayılı yasaya göre tapu tahsis belgeli hak sahiplerine verilmek üzere Beykoz Belediyesi’ne devredilen taşınmazların İmar Affı Yasası’nın uygulanamaması nedeni ile Hazineye iade edilmesi gerekirken, iade edilmeyerek amaç dışında ihaleler ile satışa çıkartıldığı, bu şekilde Hazineye ait 2B kapsamındaki araziler ile tapu tahsisli araziler usulsüz şekilde Belediye mülkiyetine geçirilmekte ve yine usulsüz olarak Belediye yöneticilerinin yakınlarına devredildiği, 184 Ada 7 Parselin ifrazı sonucu oluşan taşınmazların satış ve ihale kararlarının devam ettiği, 865 Ada 1 Parsel ve 811 Ada 4 Parselde ki taşınmazların bu şekilde satışlarının gerçekleştiği, bu taşınmazlardaki tapu tahsisli hak sahiplerine ödenen paralarda da usulsüzlük bulunduğu, bu şekilde toplam 393 taşınmazın satış kararının alındığı ve Belediye yöneticileri olan tüm şüphelilerin kamuyu zarara uğratarak görevlerini kötüye kullandıkları” ifadelerine yer verildi.
 
 
Eski ilçe Başkanı’ndan sert tepki…
 
Bu davanın Beykoz’da duyulmasıyla birlikte Rüzgarlıbahçe halkında tedirginlik olurken, Dost Beykoz’un düşüncelerini sorduğu isimler arasında yer alan dönemin CHP İlçe Başkanı Metin Çanak, konuyu yargıya taşıyan 4 CHP’li Meclis üyesini kınadığını söyledi.
 
Metin Çanak, ben onlara yuh diyorum
 
Biz o zaman halka dönük her karara destek verdik… Ben onlara yuh diyorum… Yaptığımız iyi çalışmaları baltalamaya çalışıyorlar, buna üzülüyoruz. Partimizin ve Beykoz’un menfaatine olan bir karardı onun için evet dedik.
Biz çıkar için mücadele etmedik…
Gariban insanlar tapu sahibi olsun diye uğraştık. Bu durumu yargıya taşıyanları kınıyorum. Kararın arkasındayım. Davayı sonuna kadar takip edeceğim. Bunun yanı sıra birlikte çalıştığım dönem arkadaşlarımla bir toplantı yaparak, durumu değerlendireceğiz.
 
Erdal Öztürk, Rüşvetten ve yolsuzluktan yargılanmıyoruz
 
CHP olarak seçimlerde bazı vaatlerde bulunmuştuk. Bu vaatlerimiz arasında en önemlisi Beykoz halkına tapularını vereceğimizdi. Bu çerçevede Beykoz Belediye Meclisi’nde yapılan tapulandırma çalışmalarına “evet” dedik. Bundan yargılanıyoruz. Şükürler olsun ki, rüşvetten ve yolsuzluktan yargılanmıyoruz. Tapulandırma çalışmalarına evet” diyen AK Parti ve CHP’li meclis üyelerine teşekkür ediyorum.
 
Necati Ak, kararın arkasındayım
 
Meclis kararımın sonuna kadar arkasındayım. Vatandaşın menfaati için gelecek, her kararın altına imzamı atarım. 4 CHP’li arkadaşımızın durumu bu çizgiye getirmelerinden dolayı pişman olduklarını düşünüyorum. İnşallah bu durumun sonunda vatandaşlarımız adına mağduriyet olmaz. Eğer olursa beni üzen tek konu bu olur.
 
Yüksel Baki, Bu anlayış Beykoz’a hiçbir yarar getirmez
 
Aslında Savcılığın hazırladığı iddianamede hukuki hiçbir ibare yok. İster ihale, ister arsa satışları olsun, hepsi Meclis kararı ile yapılmıştır.
Dava konusu araziler, 1987 yılında İmar Islah Planı sonucunda Hazine tarafından Beykoz Belediyesi’ne devredilen Belediye’nin özel taşınmazlarıdır.
Bu satışların yapılabilmesi için 3 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Kültür Bakanlığı’nın izni, Beykoz Belediyesi Meclis Kararı ve akabinde Encümenin ihale kararı gerekmektedir. Bu aşamalar gerçekleşmiştir… Bu çerçevede her şey yasalara uygundur.
 
Bu davada vatandaşın hayrına hiçbir şey yok.
 
Konuyu yargıya taşıyanların amaçları vatandaşa satılan yerlerin,  Hazinenin olduğu iddiasıyla geri iade edilmesini sağlamaktır. Bu anlayış Beykoz’a hiçbir yarar getirmez. 30 yıldır Belediye olarak yönetilen Beykoz’da hiç kimse böyle bir girişimde bulunmadı. Bu anlayış vatandaşı işgalci olarak görmektedir. İşin üzücü boyutu budur.
 
Dosya kapsamında hakim karşısına çıkacaklar
 
Muharrem Ergül (AK Parti)
Yüksel Baki (AK Parti)
Erdal Öztürk (CHP)
Sinan Yıldız (AK Parti)
Salim Kaşkır (CHP)
Kamil Adnan Güner (CHP)
Emin Yavuz (AK Parti)
Hasan Özben (AK Parti)
Ömer Şener (AK Parti)
Ali Bilir (AK Parti)
M. Zekai Emeç (AK Parti)
Yeliz Alevli (AK Parti)
Semra Zeynep Sağlar (CHP)
Erman Ertürk (AK Parti)
Mucip Kopuz (AK Parti)
Necati Ak (AK Parti)
Mehmet Kurtuluş (AK Parti)
İhsan Sabri Öksüz (AK Parti)
Kaşif Samioğlu (AK Parti)
Nazım Kartbak (AK Parti)
Ayşegül Kibici (AK Parti)
Hasan Gedik ( AK Parti)
Şenol Erener (CHP)
Metin Genç (AK Parti)
Mesut Türkeri (AK Parti)
Mehmet Demir (CHP)
Alparslan Erdin (CHP)
Halime Kuş (AK Parti)
Nejdet Durmuş (CHP)
Halil İbrahim Odabaş (AK Parti)
Erdoğan Coşkun Çap (AK Parti)
 
Haber Merkezi
Kim ne yolsuzluk yapıyorsa şerefsizdir
Önceki Kim ne yolsuzluk yapıyorsa şerefsizdir
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024