Beykoz Su Sporları Festivali’nde birinci gün

  • Güncelleme: 28.07.2019 16:03
  • Okunma: 4295 kez
  • Yorum: 0
Çeşitli kulüplerinden 60 sporcunun katıldığı, halka açık ödüllü ve renkli yarışmaların yer aldığı “Beykoz Su Sporları Festivali” 1. gün heyecanı ile başladı
Beykoz Su Sporları Festivali’nde birinci gün

Boğaz’ın en mavi ve en uzun sahiline sahip ilçelerinden Beykoz’da Türkiye’nin çeşitli kulüplerinden 60 sporcunun katıldığı, halka açık ödüllü ve renkli yarışmaların yer aldığı “Beykoz Su Sporları Festivali” 1. gün heyecanı ile başladı.

Yıllar önce Muharrem Ergül'ün Belediye Başkanlığı döneminde yapılan Kürek Yarışmalarının ardından uzun süre sonra daha geniş kapsamlı festivale vatandaşlar ilgi gösterirken ilk kez canlı biçimde Flyboard gösterisi ve Su Jeti Yarışı izleyen Beykozlular gayet memnundu.

Beykoz Belediyesi tarafından sahilin güzelliklerine dikkat çekmek, ilçe sakinleri ve ziyaretçilerin sahilden daha fazla yararlanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen festival turizmi canlandırmayı da amaçlıyor.

Yaz aylarını ve sahili şenlendirecek festivalde profesyonel sporcuların karşılaştığı su jeti ve kano yarışmaları, halka açık ödüllü yüzme ve yağlı direk yarışmaları ile heyecanlı flyboard gösterileri yer alıyor.

Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi Sahilinde Cumartesi günü başlayan  festivalin ilk gününde kano, Halk Yüzme Yarışı, Halk Yağlı Direk Yarışı ile flyboard gösterileri yapıldı.

Halk Yüzme Yarışına 14 yaş ve üzerindeki, Yağlı Direk Yarışı’na 18 yaş ve üzerindeki tüm ilçe sakinleri müracaat edebildi. Yüzme karışmasında belirlenen rotada heyecanlı bir yarış yaşanırken güvenlik amacı ile tekneler yarışmacıları takip etti. Yarışmaların dereceye girenlerin ödül ve madalyaları ikinci gün düzenlenecek madalya töreninde takdim edilecek. Birincilere 750 TL, ikincilere 500 TL, üçüncülere de 250 TL ödül verilecek.

Kontenjan her iki yarışmada da 100 kişi olarak belirlenirken katılımda bu sayı yakalanamadı. Özellikle Yağlı Direk yarışması en çok ilgi gören bölümlerden olurken, yarışmacılar kaygan direkte en uçtaki bayrağı almak için kıyasıya bir rekabet içine girdiler.

Bayrağı direğin en ucuna şampiyon Flyboard Sporcusu Ufuk Pirho takarken, ilk bölümde suya düşen bayrak dibe batarken, dibin kirli olması nedeni ile bayrak bulunamayınca ikinci kez getirilen bayrak yine Pirho tarafından direğe takıldı. Müsabakaya katılan yarışmacıların direğe sürülen gres yağından dolayı vücutlarındaki izler çıkarılmakta bir hayli zorlanıldı.

Festival, 28 Temmuz Pazar günü ise sporcuların su jeti mücadelesine sahne olacak. Sabah saatlerinde kadınlar ve gençler kategorisinde başlayacak mücadele gün boyu farklı kategorilerde devam edecek.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Su Sporları Festivali

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz