Beykoz STK'larından Yemen açıklaması

  • Güncelleme: 23.11.2018 15:23
  • Okunma: 3537 kez
  • Yorum: 1
İHH Beykoz Şubesi öncülüğünde kurulan Kardeşlik Platformu, Yemen'de yaşanan olaylar üzerine basın açıklamasında bulundu.
Beykoz STK'larından Yemen açıklaması

Beykoz Kardeşlik Platformu adına açıklamayı İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Şube Başkanı Uğur Yoleri, yaptı.

Yemenin 2015 yılından beri bombardıman altında olduğunu vurgulayan Yoleri, “Yemen de 2011 yılında yapılan barışçıl gösteriler 2014 yılında fiili savaşa dönüştü. Suud rejimi ve koalisyon güçleri tarafından 2015 yılından bu yana Yemen bombalanıyor. Bu bombardımanda hastaneler, okullar, servis arabaları, barajlar, cenaze meclisleri vuruluyor. Ülkenin alt yapısı tamamen yok oluyor. 50 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu sayı giderek artıyor. Yüz binlerce insan yerinden durmandan ayrılmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.

Uğur Yoleri Yemen’de Kolera vakasının yaşandığı bilgisini dile getirdi.

Yoleri, “Yemende salgın hastalık ve açlık baş göstermiştir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre dünyanın en büyük kolera vakası yaşanıyor. Olan Mazlum insanlara ve günahsız çocuklara olmuştur. Gün geçmiyor ki açlıktan çocuklar ölmesin. Her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor” dedi.

Yemene yapılan yardımların engellendiğini söyleyen Yoleri, “Ülkenin nüfusu 28 milyon, yaklaşık 22 milyon Yemenli yardıma muhtaç durumda. Ülkeye yapılan yardımlar da yine Suud rejimi tarafından engelleniyor. Halk yaprak yiyerek beslenmeye çalışıyor. Dünya bu yaşananlara karşı sessizliğini koruyor. Hiçbir Müslüman devletin durumu düzeltme çabası olmaması da ayrıca düşündürücüdür.  Birkaç yardım kuruluşunun dışında ülkeye insani yardım ulaşmamakta. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği tarafından engellenmektedir. Her geçen gün hayat bir kez daha çekilmez hal almaktadır. Hem dünya hem de İslam ülkeleri bu vahşet karşısında sağır ve dilsiz rolünü oynamaktadır” diye konuştu.

İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz şubesi Başkanı Uğur Yoleri yapmış olduğu açıklamada sözlerine şöyle devam etti;

Yoleri, “Filistin’e zerre yardım yapmayın. İsrail ile aleni bir şekilde işbirliği yapan, Mısır’da Sisi’yi destekleyip yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan, 15 Temmuz darbe girişimine destek veren, bizim ülkemizde kendi vatandaşı olan bir gazeteciyi dahi hunharca öldüren, Trump ile dans edip İslam dünyasıyla resmen alay ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Beykoz (2 yıl önce)

Allah razı olsun. İnşallah bir nebze iyiliğe vesile olur bu toplantı. Allah yardım etsin..

Yorum Yaz