Beykoz İstanbul'un tarım geleceğine ışık tutacak

  • 0
  • 10525
Beykoz İstanbul'un tarım geleceğine ışık tutacak
Beykoz İstanbul'un tarım geleceğine ışık tutacak

İstanbul’un kent tarım merkezi Beykoz’da 2022 Kent Tarımı Sempozyumu 24 Aralık'ta başlayacak.

Beykoz Belediyesi tarafından, coğrafi konumu, doğal ve verimli arazileriyle şehrin gözdesi olan ilçede kent tarımını bilimsel yöntemlerle ele almakve kalkındırmak amacıyla düzenlenen sempozyum, yerel yönetimler ve özel girişimcilerin kent tarımı alanında başlattığı yenilikçi üretim çabalarını yaygın hale getirmeyi hedefliyor.

Alanında uzman 20 akademisyenin, toplam 5 oturumda araştırma ve gözlemlerinden oluşan bilimsel tebliğler sunacağı buluşma, dünyada her geçen gün stratejik önemi artan kent tarımının imkânları, gelişimi, uygulamaları ve sürdürülebilirliği konularını Beykoz özelinde gözler önüne serecek.

Doğal kaynakları ve tarım alanları hızla tükenen dünyada kent tarımı alanında merkezi hükümetlerle birlikte önemli bir aktör olan yerel yönetimlerin öneminin vurgulanacağı sempozyumunson yıllarda modern kent tarımı yatırımlarıyla gelişen ilçe vizyonuna katkı sağlaması da bekleniyor.

Şehrin geleceğine rehberlik edecek "Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempzoyumu", tüm akademik çevrelerin, girişimcilerin, kent tarımı uygulayıcılarının geniş katılımı göz önüne alınarak kuruma ait sosyal medya hesaplarından çevrimiçi olarak yayınlanacak.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dinçer Çekin’in yönetimindeki “Açılış Oturumu”yla başlayacak buluşmada, kent tarımının önemi, şehrin tarihsel tarım tecrübeleri ışında yapılacak çalışmalar ve yerel yönetimlerin katkıları konuşulacak.

Açılışı sonrasında sırasıyla gerçekleşecek “Kent Tarımı Tartışmaları” ve “Kent Tarımı Uygulamaları” başlıklı oturumlarda ise eko köylerin ekolojik krize katkıları ve kentlerdeki sürdürülebilir tarım örnekleri paylaşılacak.

“Agroekoloji ve Permakültür”  ve “Kent “Tarımının Geleceği: Beykoz İçin Öneriler” başlıklı oturumlarda ise permakültür ve agroekolojik tarım uygulamalarının iklim değişikliği ve sürdürülebilir tarım için önemi anlatılacak.

Sempozyum sonunda bilimsel tebliğlerden oluşan bir de kitap yayınlanacak.

PROGRAM:

Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu

TARİH: 24 Aralık 2022 Cumartesi

Saat: 10:00-18:30

Sosyal Medya Hesapları

YouTube: youtube.com/murataydin34

youtube.com/BeykozBelTr

Facebook: BeykozBelediyesi /trmurataydin

Haber Merkezi

İstanbul'da engelli birey oranı en yüksek ilçe Beykoz
Önceki İstanbul'da engelli birey oranı en yüksek ilçe Beykoz
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz