Kültür

Beykoz Srebrenica Katliamı'nı unutmadı

Beykoz Srebrenica Katliamı'nı unutmadı
2014.07.11 00:00
| | |
3797

Srebrenica'nın 19. yıldönümünde acıları azaltmak ve paylaşmak üzere Beykoz’dan bir heyet kardeş Srebrenica’ya gitti.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç’ın başkanlık yaptığı heyet, 11 Temmuz 1995’de meydana gelen katliamın 19. yıldönümünde ilçenin kardeş kenti olan Srebrenica’da anma etkinliklerine katıldı.

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı’ında General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp Ordusu 11 Temmuz 1995’de şehri kuşatmış ve 8 bin 372 kişiyi katletmişti.

Bu yıl soykırım kurbanlarından 175 kişinin daha kimliği açıklandı. Cenazeler, diğer soykırım kurbanlarının da bulunduğu Potocari Anıt Mezarlığı’na defnedildi.

4 bin kişiye iftar verilecek

Serebrenica Katliamı'nı unutturmamak, vahşeti yaşayan Bosnalılara destek olmak için kente giden Beykoz heyeti 4000 kişiyi kurdukları iftar sofrasında ağırlayacak. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Kardeş ülkemiz Bosna’nın ve kardeş kent Srebrenica’nın 19 yıl önce yaşadığı tarihi acılarını paylaşıyoruz. Kısa bir süre önce, sel felaketi yaşayan Bosnalı kardeşlerimize 4 tır yardım ulaştırmıştık. Bugün de Srebrenica’da 4 Bin kişilik iftar düzenleyerek, onların yanında olduğumuzu göstermek istedik” dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz belediyesi, M. Hanefi Dilmaç, Serebrenica, katliam, kardeş kent

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"