Beykoz sözleşmesi

  • 22.03.2021 09:09
  • Okunma: 2691 kez

Erdal ÖZTÜRK


Beykoz’un kaderi İstanbul’un diğer ilçelerine göre çok farklı.

Beykoz Boğazın incisi, dünyanın en güzel yerlerinden birisidir. Böylesine güzel bir semtte yaşıyoruz. Yeşil ile mavinin buluştuğu yerde bulunuyoruz. Tertemiz havanın, oksijeni bol bir yerde hayatı soluyoruz.

Yaşamasına yaşıyoruz da, yaşarken birçok şeyi burnumuzdan getiriyorlar. Yasalarla kuşatılmışız. Mülkiyet sıkıntısı, imar sıkıntısı, ön görünüm sıkıntısı, gayrı yasallık sıkıntısı ve istihdam sıkıntısı var. Var oğlu var. Güzel yerde yaşamanın bedelleri.

Bu Beykoz ANAP’ı da, DYP’yi de gördü. SHP’yi de, DSP’yi de gördü. RP’yi de, CHP’yi de, MHP’yi de gördü. Hem yerelde, hem genelde gördü. Lakin sorunlar hep yerinde kaldı. AK Parti’yi de gördü, AK Parti’de sorunların bir kısmı çözüldü ama 19 yılda çok yavaş bir işleyişle yürüyor. Bir gece kararnamesiyle illerin, ilçelerin sınırları değişiyor. Parkların bahçelerin devri yapılıyor. Beykoz için yaprak kımıldamıyor.

2021 yılında İstanbul gibi bir dünya şehrinde imar sorunu çilesi çekmek nedir ya? Bunun kabullenemiyoruz. Bu Beykozlulara zülümdür.

İlçelerin dinamikleri ticaret, ihale, doğrudan temin, adrese teslim şartname peşinde koşmaları sonucu bu akıbetlerimiz değişmeyecek. Dolayısıyla Zeytinburnu’nun adı çıkmış. Erzurum’dan da gelen olur, Malatya’dan da gelen olur. Giresun’dan da gelen olur, Edirne’den de gelen olur. Yarın Suriye’den başımıza gelen olursa hiç şaşırmayalım. Çünkü bunu biz hak ediyoruz. Yukarıdan iş bitirmeye çalışanlar bazen öyle bir ters düz olurlar ki, eczanedeki bütün ilaçlardan şifa göremezsin. İlçelerin hasbel kader yöneticileri yanlarında düzgün insan olsun istemiyorlar. Çomak sokacak dürüst insanları olabildiğince sistemin dışında tutmak istiyorlar.

Bu anlayış yeni moda oldu. Seçim kaybedilmesi hiçte umurlarında değil. Yatırımları ile belirledikleri yerlerde kazandıkları ile yaşamaya devam ederler. Beykoz’da olmayacaklar. Biz yine Beykoz’da, tekrar ‘çay koy yeniden başlıyoruz’  safhasında oluruz.

Dünün ortalığı kasıp kavuranları, kıyametleri koparanların, bir AK Parti’nin, bir CHP’nin kapısında nöbet tutanların. Hepsi mutlu, hatta Lerzan Mutlu, Mine Mutlu, amuduyla mutlu. Endişem o dur ki, belediyemizin kasasında olan Beykozluların paracıkları suyunu çekip, 2024’te borçlu belediye konumuna düşmeyiz.   

Teşkilat dediğin Kılıçlı’dan Yenimahalle’ye kadar kucaklayabilmektir. Bunu yapabildiğinde teşkilat olunur. Teşkilatın sıkıntılarına, sorunlarına pandemi bahane dilerek, maskenin yanına kulak tıkacı da tıkarsanız, senin kız bizim oğlan eşofman takımından öteye varılamaz. Benden söylemesi.

Recep Tayyip Erdoğan ne demişti? ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder.’ İstanbul kaybedildi, sıra Reis’e mi geldi? Reis’e bir şey olmaz. Reis sayesinde yiyenler içenler, ekonomisine ekonomi katanlar. Bakın İstanbul sabun köpüğü gibi gitti. Ülke seçimlerinin tekrarı da olmaz. Yok, ‘meydanlara çıkarız, şöyle yaparız, böyle yaparız’ diyenler geçin bunları. Büyükşehir’de gördük, bir gecede istifalar yüz binleri aştı. Seçim gittiğinde reisin yanında özde olanların dışında bir tane insan göremezsiniz.

Beykoz Deva Partisi

Yeni kurulan siyasi partilerimizden Deva Partisi Beykoz İlçe Kurucu Başkanı olarak Hikmet Baki’yi atadı. Öncelikli olarak, ‘hayırlı olsun.’  Bana göre Beykoz’da bulabilecekleri en iyi simlerden birini buldular. Hikmet Baki Beykoz’un şahsiyetli isimlerinden birisidir. Başarılı olur mu, olmaz mı, tabii siyaset farklı bir şey. En büyük avantajı Baki sülalesi siyaset içinde olmuş. Kurucu yönetim listesini oluşturma çalışmalarını yürütüyorlar. Kulislerden aldığım isim bilgilerinin yarısı gerçekleşse güzel bir kadro olacağını ve sinerji yaratacağını şimdiden söyleyebilirim.

Beykoz Kızılay

Kızılay Kurumu ülkemizin gözbebeğidir. Ne yazık ki, siyasi çekişmelerden Kızılay’da nasibini alıyor. Oysa bu böyle olmamalı. Burada sözüm tüm siyasi partileredir. Beykoz’da yeni bir Kızılay yönetimi iş başına geldi. Mustafa Gürkan başkanlığında oluşan yeni yönetim isimlerini ilk gördüğümde ilk yaptığım yorum “iyi insanlar iyi yerde buluşmuş” rabbim mahcup etmesin. Dün nasılsak bugünde aynı hassasiyetle görev yapacağız…

Beykoz’da kar ve yollarımız

Kış aylarını bitirmek üzereyiz. Çok fazla olmasa da, Beykoz’da hatırı sayılır kar yağışı oldu. Beykoz ve Büyükşehir belediyeleri görevlerini iyi yaparak, vatandaş olarak fazla sıkıntı çekmedik. Şimdi başka bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Tuzlama çalışmalarından kalan en çirkin miras yollarda oluşan irili ufaklı çukurlardır.  Belediyelerimiz ivedilikle bu çukurların kapatılması için yamalama çalışmalarına hız vermelidir.

Beykoz Belediyesinde sendikalar

Belediyelerde sendikal örgütlenme çalışmaları hep olmuştur. Beykoz Belediyesinde DİSK yetkili sendika. Beykoz Belediyesinde baskı demeyelim de, yönlendirme ile çalışanları HAK-İŞ’e doğru istikamet veriyor. Normalinde olmaması gereken bir durum bu ama maalesef ülkemizde bunlar oluyor. Herkes uyumlu sendika arıyor. Benim anlayamadığım DİSK’e bağlı sendikaların hiç biri AK Partili belediyelerde grev yaptıkları yok. Demek ki iyinin de iyisi, uyumlunun da uyumlusu aranıyor.

Son olarak rahmetli Yücel Çelikbilek’in sene-i devriyesinde anma etkinlikleri Beykoz genelinde dualarla anıldı.

Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi’nin Soğuksu’da açılışını bu anlamlı günde gerçekleştiren Murat Aydın Başkana çok teşekkürler. Çelikbilek her mahallede sevenleri tarafından samimice içten anılarak yâd edildi. Lakin hala takiyye yaparak boy gösterenlere de şaşırıyorum. Takiyyeni bütün Beykoz biliyor. Yapma…    

 

Anahtar Kelimeler: Sözleşme

Yazarın Yazıları