Beykoz sokaklarındaki sahipsiz hayvan sayısı korkutuyor

  • 0
  • 4067
Beykoz sokaklarındaki sahipsiz hayvan sayısı korkutuyor
Beykoz sokaklarındaki sahipsiz hayvan sayısı korkutuyor

Yapılan araştırmalar sonucunda 2018 yılında Beykoz'da 18 bin sokak köpeği bulunurken, bu sayı 2022 sonu itibarıyla iki katına çıktı.

Türkiye genelindeki köpek sayısı bilinmiyor, kısırlaştırma başarılı olmazsa 10 yıl içinde 60 milyon köpekle karşılaşılabilir. 

Geçen yıl, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, hayvanlara yönelik eziyet, kötü muamele, öldürme gibi eylemlerde hapis cezalarını da öngören hayvan haklarıyla ilgili yasa teklifini anlatırken, "Eğer kısırlaştırılma yapılmazsa; 10 yıl içinde köpeklerle ilgili nüfusun 60 milyona ulaşması bekleniyor. Önümüzdeki üç dört yıl içinde kısırlaştırma kampanyası oluşturmamız lazım." ifadelerini kullanmıştı.

Uzmanların görüşüne göre de, sokak hayvanlarının sayısının azalmaya başlaması için yüzde 70'inden fazlasının kısırlaştırılması gerekiyor. Bir dişi köpeğin altı ayda bir beş yavru doğurması ve yavrularının da aynı şekilde devam etmesi durumunda 5 yıl içinde soyundan 5 bin civarında köpek üreyeceği öngörülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü verilerine göre, 2022’nin ilk 10 ayında 32 bin kısırlaştırma yapılmış. 2021’de 39 bin 834, 2020’deyse 21 bin 254 sokak hayvanı kısırlaştırılmış. İBB tarafından her hafta ortalama 800 civarında hayvan kısırlaştırılıyor.

- Beykoz sokaklarında sahipsiz 30 bin köpek

İstanbul’un ormanlık alanlarının en yoğun olduğu Beykoz’da durum pek parlak değil… 2018 verilerine göre Beykoz’da 18 bin sokak köpeği vardı. Beykoz Belediyesi’nin aktardığı son güncel rakamlara göre, ilçe sınırları içinde 30 bin civarında sahipsiz sokak köpeği bulunuyor.

2022 yılında Beykoz Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezinde bin 523 köpek ile 865 kediye kısırlaştırma yapıldığını belirtiliyor.

Haber Merkezi

Beykoz Basketbol Kadıköy deplasmanına hazırlanıyor
Önceki Beykoz Basketbol Kadıköy deplasmanına hazırlanıyor
Türkiye Yüzyılı, Beykoz ve Hanefi Dilmaç
Sonraki Türkiye Yüzyılı, Beykoz ve Hanefi Dilmaç
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz