Erdal ÖZTÜRK
  • 10/02/2022 Son günceleme: 10/02/2022 15:32
  • 4.463

Beykoz'da öyle vasıfsız kişiler var ki, aklınca Beykoz'da siyaseti dizayn ederiz. Ya da ediyoruz rolünde görünürüz.

Üç beş kişiyi evine çağırarak çay çorba muhabbetinde ayar verdiklerini zannederler. Üç beş kişi ile sabah kahvaltısında bir araya gelirler. Beykoz'un niyet okuyuculuğuna soyunurlar. Üç beş kişi akşam yemeğinde rakı masasında Beykoz'un kitabını yazarlar. Bir şekilde bir kalem ile köşe bulan kalemi ile ürküterek yazarsam ilgi görürüm, üç beş kuruş görürüm sevdasında olurlar. Velhasıl tüm bunlara beyhude gözüyle bakıyorum. Yedirmeyle, içirmeyle bu işler olsaydı, köfteciler, çorbacılar, kebapçılar hep liste başı olurdu.

Bir iki sefer masada rakı içtin, yada bir spor yürüyüşünde bulundun veya ufak tefek, kısa seyahatlerde bulunmak seni asla dizayn ediyoruz havasına sokmasın. Hava alırsınız. Tabii tekel bayileri de ve alkollü mekan işletmecileri de hep listelerde görünürdü. Bu işler böyle olmuyor tabii ki, bu saydığım meslek gruplarından toplumda karşılığı olanlar listelerde yerini almıştır.

Üç beş kuruş götürürüm diye aykırı yazılar yazmaya çalışanlara da bir çift sözüm var. Bu işler öyle olsaydı 22 yıldır kesintisiz yazıyorum. Çok aykırı eleştirel yazılar yazdım, ekonomik olarak sadece emekli bir insanım. Lakin eğriyi de doğruyu da yazarken, övgüyü de yergiyi de cesurca yazabilen birisi olarak hem siyasette varım, hem de siyaset üstü bir kimliğe ulaşabilen birisiyim. Zordur ama bence de bu yolu deneyin. Para harcanır gider, güvenilir kalem ömür boyu hazinedir.

Bu günlerde belli kesimlerde Muhammed Hanefi Dilmaç çok fazla eleştiriliyor. İşin garibi İlçe Başkanlığında eksik bulduğum yanlarını bende eleştirenlerdenim. Hem yazarak, hem alenen sohbetlerimde.

Muhammed Hanefi Dilmaç'ı Çavuşbaşı Belde Başkanlığından beri tanırım. Siyasette başarılı bir süreç yürütmüştür. Çavuşbaşı Belde Başkanlığı, Çavuşbaşı Belediye Başkanlığı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini başarıyla yapmıştır.

İlçe Başkanlığında aynı başarı bence var diyemem. Zordur ilçe başkanlığı. Neresinden koştursan, mutlak gedikte kalan açıklık olacaktır. Benim en çok eleştirdiğim konuların başında, teşkilatı tam kucaklayamadı.

Teşkilata çok emek veren, yıllarını veren, hizmet edenlerin bir çoğu kenarlarda, köşelerde hüzünlü ve küs duruyor. Birde AK Parti'nin dışından gelen DYP, ANAP, CHP, MHP, BBP, DSP ve HAS Parti'den gelen isimleri çil yavrusu gibi dağıttılar. Bunları dile getiren birisiyim.

M. Hanefi Dilmaç'ın yok yolsuzluk, yok ticaret, yok gayrimeşru işleri varmış gibi, mişli, muşlu yazılar yazmaya tevessül etmek ahlaksızlıktır.  

Ayrıca kayanın arkasına saklanıp, kahpece taş attırmak kahpeliğin daniskasıdır. Tanıdığım Muhammed Hanefi Dilmaç bunlara pabuç bırakmayacak kadar da dik duruşludur.

Aynı şekilde CHP İlçe Başkanına da aynı vuruşlar yapılıyor. İlçe çalışmıyor, muhalefet yapmıyor. AK Parti Beykoz'da CHP'den çok memnun. Falan, filan...

CHP İlçe Yönetimi ve Meclis Grubu üzerine düşen görevleri yapmaya çalışıyorlar. Yererli midir, yeterli değil midir? Bu göreceli bir kavramdır. Lakin bir gaflet var kimse diyemez. Aydın Düzgün kendisini, hayatını, her şeyini CHP'ye adamış birisidir. Onun için diyorum ki, mişli, muşlu ithamlarla değil, varsa belgeli bilgiler ışığında varsa eyvallah. Yani demem o ki, kulis bilgisi bile ciddi haber kaynağıdır. Ama birilerinin yanlı fısıldamalarıyla yapılanlar vızıltıdan öteye geçmez. Benden söylemesi....

Bunun yanında Beykoz'da siyaseti dizayn etmeye çalışan yapılar var mı? Evet var. Onların özgül ağırlığı bu işlere yeter ve asla hissettirmezler. Ne fotoğraf verirler, ne de gevezelik yaparlar. Ben bu güçlü yapıların içinde bazen oldum, bazen olmadım. Birazda biliriz, nerde nerelerde neler olduğunu. Tabi bu işlerin mutfağında olmak zordur. Mutfağın içinden sızan kokulardan faydalanabilirsen ne ala. Yoksa servise çıktığında salonda net görürsün pişeni, pişirileni... Sonrasında vahlanırsın, sende dizayncı olmadığını anlarsın.

Millet İttifakı'nda yerel ölçekli ciddi çalışmalar var. Bunları biliyorum. Cumhur İttifakı'nda çalışmaların karşılığı genelde üst akıl verdiği için yerel ölçekli görünenler sadece görevi yerine getiriyorlar.   

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi inşallah sağ salim gerçekleşir. Belediye Başkanımız Murat Aydın bunu başarmalıdır. Kullanıcıların, tarafların zerre kadar mağdur edilmeden bitirilirse çok güzel bir kazanım olacaktır. Eğer başarıldığında bu proje örnek olacak ve diğer mahallelere de yansıması olacaktır.

Sayın Murat Aydın imarı tüm Beykoz'a getirecek kadar önem taşır bu proje. Benden söylemesi. Hiç kimse siyasi anlamda bilgi kirliliği ve gereksiz kaşımalar lütfen yapmasın. İktidarı ve muhalefeti lütfen bu projenin gerçekleşmesine omuz atın. Tek kriterimiz, kullanıcılar, hak sahipleri mağdur olmasın.

Belediye Başkanımız dedi ki, Ortaçeşme Camisi yıkılacak, yenisi yapılacak. Bunu duyduğumda içimden, 'eyvah' dedim. Necmettin Erbakan Kültür Merkezini de yıkarken, 'yenisini yapacağım' demişti. Hasan Yavuz Camisini de yıkarken, 'yenisini yapacağım' demişti. Endişe etmekte haksız mıyım. Yıkılanların yerinde yeller esiyor.

Herkes Zeki Aksu ile ne yazacağımı merak ediyor. Ne yazayım ki? Benim bildiklerimi zaten Beykoz kamuoyu da biliyor. Fazlası yok ki bende yazayım. Koca koca adamlar her zaman küçük adamı kollamışlar. Bundan sonra elindekileri tutmaya çalışsın. Ama çok zor. Her depremden sonra Tsunami kaçınılmazdır. 

Yazarın Yazıları