Siyaset

Beykoz siyasetine en iyi malzeme… 2B

Beykoz siyasetine en iyi malzeme… 2B
2014.08.12 00:00
| | |
8915

Son 30 yıldır Beykoz’da siyaset malzemesi olarak kullanılan 2B sorunu 12 Haziran 2011 Seçimleri’nde de güncelliğini koruyor…

AK Parti Hükümeti’nin seçim sonrasına bıraktığı 2B Yasası siyasiler tarafından oy deposu olarak görülüyor. Cumhuriyet Halk Partisi daha önce yaşalaşmasına rağmen Anayasa Mahkemesi’ne götürüp iptal ettirdiği 2B’yi bu kez kendisi seçim malzemesi olarak kullanıyor..

AK Parti’nin daha önce iptal ettirilen yasayı seçim sonrasına bırakması CHP’nin Beykoz’da etkin siyaset yapmasının önünü açarken, sokaktaki vatandaş ise, yasanın neden seçim sonrasına bırakıldığını anlamadığını ifade ediyor..

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Rüzgarlıbahçe’deki Seçim İrtibat Bürosunda bir toplantı yapan CHP Grup Başkan Vekili Akif Hazma Çebi, kendisini dinleyen çok sayıda Beykozluya CHP’nin 2B Projesi’ni anlattı.

CHP İstanbul Milletvekili Adayları Celal Dinçer, Osman Yazıcı ve Mehtap Düzova’nında hazır bulunduğu toplantıda konuşan, Akif Hazma Çebi, Türkiye'de halen 2B kapsamında, 68 ilde yaklaşık 413 bin hektar büyüklüğünde bir arazinin mevcut olduğunu belirterek, bu arazinin 208 bin hektarının kadastro ve güncelleme çalışmasının yapıldığını, 205 bin hektarlık kısımda ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“Bu seçimde milletin sorunlarını çözmek için bir biri ardına projeler açıklıyoruz. Bu projelerin hepsi milletin derdine dermen olacaktır” şeklinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Akif Hazma Çebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Beykoz’da yapmış olduğu mitingde, Beykozluların beklentisi olan  2B’den bahsetmemesini eleştiren Çebi, AK Parti’nin CHP’nin hazırladığı 2B Barış Projesi’ne rakip bir proje çıkaramadığını” kaydetti.

Hamzaçebi, CHP olarak 2B alanlarında çevre ve orman kaygısını gözeten, devlet ile vatandaşlar arasındaki sorunları tümüyle sona erdirecek, bu çerçevede, yapılaşmış alanlar ile tarımsal alanlardaki mülkiyet sorununu çözecek, orman köylülerini destekleyecek bir proje önerdiklerini söyledi.

2B Barış Projesi kapsamında, köylünün, üretici kesimin en yoksulu olduğunu ve köylüye tarımda kullanılacak arazinin bedelsiz verilebileceğini söyleyen Hazma Çebi, "İhtiyacı için ev yapmış kişiye de, bir başka tapulu evi yok ise, inşaat yaptığı o araziyi emlak vergi değerinden verelim. Bu vatandaşımız orayı rayiç bedelden satın alma imkanına sahip değil. Devlet, vatandaştan alabildiğine rant elde etmek için yoktur. Arazilerini yatırım için kullananlara rayiç bedel uygulanmalı” dedi.

Milletin malını millete veriyoruz

Başbakanın Beykoz’da gündüz yaptığı mitingi takip etmek ve ne konuştuğunu öğrenmek için için internete baktım. Adalet Kalkındırma Partisi’nin 2B projesi olarak isimlendirilebilecek bir projesi yok… Sayın Başbakan’ın açıklamaları beni çok şaşırttı. Başbakan konuşmasında;“Kimin malını kime veriyorsunuz” demişti. Rüzgarlıbahçe’den sesleniyorum Sayın Başbakana, “Milletin malını millete veriyoruz.” dedi.  

Beykozlular’ın 2B sorunu var… Türkiye’nin 2B sorunu var

Hazmaçebi şöyle dedi: “Sayın Başbakan Beykoz’da hastane açtı, hastane ihtiyaçtır, hayırlı olsun onu açanlara, yapanlara teşekkür etmek gerekir. Beykoz’da hastane açarken, şurada da Beykozluların 2B sorunu var… Türkiye’nin 2B sorunu var.Türkiye’nin 68 ilinde 2/B sorunu yaşandığını ve bu da 7 milyonunu aşkın orman köylüsünü oluşturuyor. Şuraya da iki çift laf  edelim konusuna değinmek yok, değindiği zaman “kimin malını kime veriyorsun” diyorsunuz.”


2B sorununun yaklaşık 30 yıldır devam ettiğini ve AKP iktidarında da çözülmediğini söyleyen Hamzaçebi, projeyle devlet ve yurttaşı, orman köylüsünü barıştıracakları için projeye “2B Barış Projesi” adını verdiklerini ifade etti.

Hamzaçebi, “2B Barış Projesi”ni anlattı

Projemiz iki ayaklı bir projedir, birinci ayağında küçük Anayasa değişikliği, 2 ayağında ise yasa…  Herkesin ödeme gücüne göre, vatandaşların sosyal gücüne, ekonomik gücüne göre ayarlanmış, tarımı gözeten ve vatandaşlarla devlet arasında ki ihtilafları sona erdiren bir projedir” şeklinde konuaşan Akif Hazma Çebi, kendisini dinleyen vatandaşalrın sorularına da cevap verdi.

Akif Hamzaçebi’nin Beykozlulara 2B’yi anlattığı programı Mavi Karadeniz ve Çay TV canlı olarak yayınladı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: CHP, Akif Hamza Çebi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"