Beykoz, Serebral Palsi için yeşillendi

  • Güncelleme: 11.02.2020 11:04
  • Okunma: 6601 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un iki köprüsü Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri, 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü nedeniyle ışıklandırıldı.
Beykoz, Serebral Palsi için yeşillendi

Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri, 6 Ekim Serebral Palsi (Cerebral Palsy) Günü kapsamında filizlenme, büyüme ve yaşamın yenilenmesi anlamına gelen yeşil rengiyle aydınlatıldı.

Havanın kararmasıyla birlikte ışıklandırılan iki köprü, vatandaşlar tarafından da cep telefonlarıyla ölümsüzleştirildi.

Serebral Palsi Günü ne zaman?

Dünyanın 50 farklı ülkesinde her yıl ekim ayının 6’sında anılan Serebral Palsi Günü’nde çeşitli farkındalık çalışmaları yapılıyor. Filizlenme, büyüme ve yaşamın yenilenmesi anlamına gelen; aynı zamanda Serebral Palsi’nin rengi olan "yeşil" ile bilinirliği artırmak için 6 Ekim’de yeşil giyinebilir, çevrenizi yeşil ışık ile aydınlatabilirsiniz.

Yaşam boyu sürüyor, yaşlılıkta artıyor

Yaşam boyu devam eden bu hastalık sürecinde disabilitenin yaşlanma ile arttığı bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni beyindeki hasara bağlı kas tonusu değişiklikleri, denge sorunları, güç kaybı ve seçici hareket yetersizliği gibi birincil sorunların neden olduğu kontraktürler ve kemik deformiteler gibi ikincil sorunlardır.

Epileptik nöbetler, yutma sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan beslenme bozuklukları, görme ve işitme sorunları da hem başlangıçta ve hem de ilerleyen süreçte artmış disabilitenin önemli nedenleridir.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz