Yaşam

Beykoz semalarından süzülerek göç ediyorlar

Beykoz semalarından süzülerek göç ediyorlar
03.10.2018 18:25
| | |
7400

Foto galeri

Dünyanın en önemli kuş göçü izleme noktalarından biri olan Beykoz Toygartepe’de bugünlerde on binlerce kuş gökyüzünde süzülerek göç ediyor.

Bir ilçe düşünün... Dünyanın en güzel boğazının hemen yanı başında… Yalıları, sahilleri, köyleri, koruları, ormanları, çayırları, dereleri ve yaban hayatı ile kıskandırsın tüm ülkeyi.

Beykozlu Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçısı Berat Akkaş bu görsel şöleni şöyle anlatıyor;

Türkiye dünya üzerinde bulunan kuş göç noktalarının en önemlilerindendir. İlkbaharda güneyden kuzeye göçen kuşlar sonbaharda yine Türkiye’yi kullanıyor. Deniz aşırı uçamayan kuşlar boğazları kullanmak durumunda ve yemyeşil doğası ile Beykoz bu durumda önemli bir paya sahip oluyor.

Beykoz Toygartepe yüksek olması sebebi ve yırtıcı göç rotası üzerinde bulunduğundan Eylül ayı ortaları ve Ekim ayı ortalarına doğru yüksek seviyeye ulaşan yırtıcı göçünde on binlerce yırtıcı kuşun geçtiği önemli bir rota haline geliyor.


 

Yaban Hayat Fotoğrafçısı Berat Akkaş bu durumu, “hafta sonu ziyaretimde alanda çok sayıda kuş fotoğrafçısının ve gözlemcisinin olması bir Beykozlu olarak çok hoşuma gitti. Büyük küçük demeden herkesin elinde bir dürbün hemen üzerimizden geçen Kartalları izliyoruz. Çıplak gözle dahi izlenebilen bu görsel şöleni tüm Beykozluların şahit olmasını isterim. Gökyüzüne biraz dikkatli bakarsanız Yılan Kartalı, Küçük Orman Kartalı, Büyük Orman Kartalı, Arı Şahini, Şahin, Küçük Kartal, Atmaca, Çakır ve Ebabilleri görebilirsiniz.” şeklinde anlatıyor.

Kuş Fotoğrafçısı ve Gözlemcisi Arda Dönerkayalı, Toygartepe’nin Beykoz’un en yüksek tepelerinden biri olduğunu ve son bahar göçünde kuşların en iyi izlenebileceği çoğrafı özelliği bulunduğunu söylüyor.

“Her sene Toygartepe’ye geliyoruz”

“Her sene Eylül ve Ekim aylarında buraya gelerek büyük kanatlı kuşların göçünü gözlemliyoruz ve fotoğraflıyoruz.” şeklinde konuşan Dönerkayalı şöyle devam ediyor:

“Avrupa ve Afrika kıtaları arasında göç eden kuşların rotası üzerindeyiz ve İstanbul Boğazı bu kuşların yoğun olarak geçtiği önemli bir nokta. Bu nedenle buraya birçok yabancı kuş gözlemcisi de geliyor. Ülkelerinde görme şansı bulamadıkları kuşları burada görüp heyecanlanıyorlar. Özellikle dünya kuş popülasyonunun çok büyük bir bölümü İstanbul üzerinden büyük guruplar halinde geçen Küçük Orman Kartalları onların en çok ilgisini çeken kuşlardan. Bizim için de nadir sayılan türler geçiş yaptığında onları fotoğraflayarak kayıt altına alıyoruz. Bugün buradan Sakallı Akbaba geçti, fotoğraflarını çektik. İstanbul için ilk kaydı oldu. Böyle bir olaya tanıklık eden herkes çok büyük bir heyecan yaşadı. Üç sene önce de Kızıl Çaylak geçtiğinde benzer duyguları yaşamıştık. Beykoz Toygartepe’de gün içerisinde binlerce kuşun üzerinizden göç ederek kilometrelerce yolculuk ettiği müthiş bir doğa olayına tanık oluyorsunuz. İnsanlar olarak kirlettiğimiz ve yok ettiğimiz doğa aslında kendi içinde harika dinamiklere sahip. İnsanların çevre ve doğa bilincini edinebilmesi için önce onu gözlemlemesi ve sevmesi gerekli.”

“Yabancılar içinde Toygartepe vazgeçilmez”

Türkiye için değil dünya içinde önemli bir nokta olan Beykoz Toygartepe’yi sadece yerli meraklıları değil, yurtdışından birçok kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı da ziyaret ediyor.Alman kuş gözlemci Dieter Müller-Wichards Toygartepe için şunları söylüyor:

Yaklaşık 60 yıldır kuşları gözlemliyorum ve son 15 senedir Çamlıca Tepesine ve Toygartepe’ye birçok defa geldim.  Yırtıcı kuşların göç rotasında tercih ettiği yerler vardır, rüzgâra göre hava şartlarına göre bu durum fark edebilir. Toygartepe’nin yüksek olması ve rüzgâr akımları içerisinde bulunması sebebiyle yırtıcı kuşlar bu alanı tercih ediyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Toygartepe, Kuş Göç Yolu, Berat Akkaş, Arda Dönerkayalı, Fotoğrafçı, İzleme

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"