Beykoz sahilleri atıksulardan kurtarılıyor

  • Güncelleme: 30.06.2008 00:11
  • Okunma: 9163 kez
  • Yorum: 0
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş, 32 milyon YTL'lik dev bir yatırımla Beykoz sahillerinin atıksu ve çevre kirliliği sorununu çözeceklerini söyledi.
Beykoz sahilleri atıksulardan kurtarılıyor

32 milyon YTL'ye mal olacak projenin hayata geçmesiyle Beykoz sahillerinden İstanbul Boğazı'na kontrolsüz olarak açıktan akan atık sulardan kurtulacağını belirten Başkan Topbaş, atık suların kanalizasyon suları, şebekeler ve sahil toplayıcıları ile toplanarak Paşabahçe Ön Arıtma Tesisi'ne aktarılacağını belirtti. Bu işlemin sonunda arıtılan sular 70 metre derinlikte İstanbul Boğazı'nın dip akıntısına verilecek.

ARALIK AYINDA BİTİRİLECEK

Açık kazı yapılmadan inşa edilecek olan 7 bin 821metre uzunluğundaki "Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli ve Bağlantıları İnşaatı"nın Aralık 2008'de bitirilmesi planlanıyor. Başkan Topbaş, toplam 7 bin 821 metre tünel kazacak köstebeğin Marmaray kazısını yapan köstebek TBM'lerin küçüklerinden olduğunu belirterek "Bu makine, Anadoluhisarı'nın altından geçeceği için Anadoluhisarı'nı yaptıran Yıldırım Beyazıd'ın adını veriyoruz." dedi. Yerin 30-40 metre altında inşa edilecek tünellerle Beykoz sahillerinden İstanbul Boğazı'na kontrolsüz akan atıksular, şebekeler ve sahil toplayıcıları ile toplanarak tüneller vasıtasıyla Paşabahçe Ön Arıtma Tesisi'ne aktarılacak. Başkan Topbaş, İstanbul'un 234 kilometrelik sahil şeridinin 160 kilometresinin denize girilebilir kriterlere ulaştığını belirterek, 2009 yılının sonunda bütün sahillerden denize girilebileceğini ve tüm derelerin ıslah edilmiş olacağını söyledi. Kendisinin de Küçüksu'da yüzme öğrendiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, 2008 sonu itibariyle Beykoz sahillerinden eskisi gibi denize girilebileceğini müjdeledi.

Haber Merkezi