Beykoz Sahilleri

  • 25.12.2021 20:10
  • Okunma: 4503 kez

Erdal ÖZTÜRK


Beykoz sahilleriyle güzelleşmeye devam ediyor. Düne kadar Beykoz, sahillerinden yeterince faydalanmıyordu. Oysa Boğaz kenarında en uzun sahile sahip ilçelerinden birisiydi.

Beykoz sahillerinin düzenlenmesine geçen yıl başlandı. Biten bölümler çok güzel oldu. Yaz boyunca Beykoz halkı tabiri caizse akşamları sahile akın etti. Bugün çok daha fazlası yapılarak hizmete açılması bekleniyor.

Güzele güzel. Adeta denizi yeniden keşfediyoruz.

Beykoz sahilleri literatüre girip, tüm İstanbul’un gözde mekanları arasına girmeyi şimdiden garantiledi.

SPOR VARGEÇİLMEZİMİZDİR

Son günlerde Belediye yönetimiyle BİSK arasında bir gerginlik var. Geçen sayıda biraz değinmiştim. Tarafları enine boyuna dinlediğimde gerginliğe sebep olacak ciddi bir sıkıntı görmüyorum. Spor Beykoz için, bizler için, benim için çok önemlidir. Gümüşsuyuspor ve Beykozspor’da yönetim kurulu üyeliklerinde bulundum. Ayrıca BİSK Genel Kurul üyesiyim. Belediye tarafı 2019, 2020 ve 2021 olmak üzere 3 yılda kulüplere iki kez yardım yapıldı. Yapılmayan yıl pandeminin en yoğun olduğu döneme denk geldi. BİSK tarafı, 2019, 2020 ve 2021 bir kez aldık diyor. Maddi hatadır diyelim. Hiç takılmayalım. Geçti gitti, önümüze bakalım. Gelelim randevu meselesine istedik verilmedi, istenmedi ki verelim. Bunlarıda geride bakalım. Belediye başkanımız Murat Aydın’a düşen, ilçenin şehremini olarak BİSK  yönetecilerini çağırıp görüşmesidir. Hatta tüm spor kulüpleriyle bir kahvaltıda biraraya gelinmesidir. Büyüklük gönül adamlığının zenginliğidir. Böylece bu işin içinden oluşan yada oluşacak gerginliklerden siyasi arenada nemalanacak kişiler gazı da verirler, körükte yaparlar. Son günlerin moda deyimiyle bu işin içinde iç güçlerde olur, dış güçlerde olur.

Dediğim gibi Murat Aydın kendine yakışanı yapmalıdır. BİSK Başkanı ve yöneticileri de sağduyulu, özgül ağırlığı olan Beykoz’un değerlerindendir. Fındık kabuğu doldurmayacak işlerden, kısır çekişmelerden kimseye fayda gelmeyecektir.

MUHTARLAR BAŞKAN SEÇİMİ

Muhtarlar Derneği Başkan seçimi yapıldı. Mevcut Başkan Hüsnü Kolcu aday olmadı. İki liste yarıştı. Beykoz Merkez Muhtarı Meral Nalbatoğlu Manav ile Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun aday oldular. Seçimi az bir farkla Sedat Altun kazandı. Tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Öncelikli Hüsnü Kolcu abimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Zor dönemlerde görev yaptı. Çok eleştiriler aldığı da oldu. Çekilmiyor, gitmiyor denildi. Kimse kimsenin dediğiyle hareket etmez. Zamanı geldi ve aday olmadı. Kongrede birleştirici rolünü oynadı. Kardeşi yaşında her iki adayı da kongre sonunda kucakladı. İnşallah muhtarların bundan sonra bölünme görünütüsünden çıkılır, birlik beraberlik içinde tüm sorunlara eğilirler. Meral Nalbantoğlu Manav muhtarım kaydettiniz diye asla üzülmeyin. Yaşınız çok genç ilerleyen zamanlarda çok daha hizmet etme fırsatınız olacaktır. Ayrıca siz rahmetli Hayri Nalbantoğlu muhtar abimizin hepimize emanetisiniz. Sedat Altun muhtarlığın dışında çok yönlü bir kişilik. Kızılay ve Beykoz Vakfı yönetimlerinde birklikte çalışıyoruz. Verimli, dinamik, sosyal yönü ile muhtarlığın hakkını fazlasıyla verenlerdendir. Şimdi muhtarlığın bölünme görüntüsüne son verebilmek için en çok görev sana düşüyor. Sedat Altun ve sen bunu başaracaksın. Buna inancım tamdır.

BEYKOZ’DA YURT SORUNU

Beykoz’da yurt sorununa daha önceki yazımda dikkat çekmiştim. Yaptığım araştırmalarda önümüzdeki sezonda bu sorunu Beykoz’da ciddi anlamda yaşayacağız. Resmi makamlara ulaşınca sorunun ileriki yıllarda büyüyeceğini ve başka sorunları doğuracağını görmemiz gerek. İlçemizde 4 tane üniversite var. Öğrenci sayılarına bakıldığında Marmara Üniversitesi 1472 kız öğrenci, 2 bin 171 erkek öğrenci. Medipol Üniversitesi 23 bin 997 kız öğrenci 13 bin 680 erkek öğrenci. Türk Alman Üniversitesi 402 kız öğrenci, 1124 erkek öğrenci. Beykoz Üniversitesi 2 bin 451 kız öğrenci, 2 bin 995 erkek öğrenci bulunuyor. Toplam öğrencş sayısı, kız öğrenci 28 bin 322 erkek öğrenci 19 bin 970, yekün 48 bin 292 öğrenci Toplamda yurt kapasitemiz 3 bin 542. Bunun 2 bin 673’ü kız öğrenci, 869’u erkek öğrenci. Bu kadar öğrecinin olduğu bir ilçede yurt sorununa eğilmek milli bir görevdir. Önce devlet, devletin ilgili bakanlıkları, sonrasında Büyükşehir ve ilçe belediyesi bu konuya mutlaka el atmalıdır.  İlçemiz imar yoksunu SİT alanı ve yeni yapı stoğumuz sıfır ilçesi. Bu sorun şimdiden görülmezse sonrasında Beykoz halkının huzuru kaçar. Kiralar gökyüzünde değil, yedi kat semaya yükselir.

Yerel yönetimler ihtiyaca cevap veremediğinde öğrencilerin eylem odağı haline gelirler. Yazmak istemiyorum ama emniyet güçleri ahlak zabıtası rölüne bürünler ve bir çok cinayet haberlerine konu oluruz. Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediye Başkanlığı ivedilikle bu konuları da ön almalıdır.

DOĞU KARADENİZLİLERDE YERLİ MALI HAFTASI

Ahhh, o çocukluğumuzun yerli malı haftası kutlamaları. O gün okula bir başka heyecanla giderdik. Herkesin getirdikleri sıraların üzerine konulurdu. Değiş tokuşlar yapılır, bir güzel afiyetle yenilirdi. Unutulmuşluğa yüz tutmuş böylesine yerli ve milli olmamızın heyecanını Beykoz’ hatırlattı. Başkan İsmet Konca  farkını ortaya koydu. Bu farkındalığın altında Beykozlu, Doğu karadenizli kadınların imzası var. Etkinliğe katıldım. Aman Allahım öyle güzel standlar hazırlamışlar ki,  Beykoz camından, kundurasına, cevizinden, balına, yeşil sebzelerinden, meyve çeşitlerine, balıkçı ağlarından, Beykozlu sanatçıların eserlerine kadar. Özellikle Şişe-Cam emeklisi olarak, cam standını çok beğendim. Yılmaz Güzeci’nin katkı sağladığı stand beni büyüledi. Beykozlu Doğu karadenizliler dernek lokalini adeta panayıra çeviren karadenizin becerikli kadınları hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum. Çok güzel iş çıkardınız ve bizleri mest ettiniz. Başta dernek kadın kolları Zerrin Bekar ve yönetim içinde bulunan Nilgün Konca, Hatice Alan, Demet Akbıyık, Türkan Özçelik, Aynur Yavaş, Hanife Hacıahmetoğlu, Rahşan Ulus, Muazzez Kafa, Müzeyyen Eren ve Aşkım Tuba Keçeli alkışların fazlasını, sevgilerin yücesini hakettiniz. Çalışmalarınız daim olsun.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları