Beykoz Sahil açılışını TBMM Başkanı yaptı

  • 0
  • 4409
Beykoz Sahil açılışını TBMM Başkanı yaptı
Beykoz Sahil açılışını TBMM Başkanı yaptı
Beykoz Sahil açılışını TBMM Başkanı yaptı

Beykoz'da 7/24 yaşayan alanlar konsepti çerçevesinde yapımı tamamlanan alanların açılışını TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptı.

Beykoz Belediyesi'nin geride bırakılan 3 yıl içerisinde yapımını tamamladığı ve "7/24 yaşayan Beykoz" konsepti çerçevesinde hizmete alınan Beykoz Gümüşsuyu Restoran, Beykoz Sahil Etkinlik Alanı ve 15 Temmuz Şehitler Meydanı alanlarının açılışı yapıldı.

Beykoz Sahil etkinlik alanında yapılan açılış programına TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ve kurmaylarının yanı sıra çok sayıda ilçe halkı katıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Beykoz'u ve Beykozluyu yalnız bırakmadığı için TBMM Başkanı Şentop'a da teşekkür etti.

Aydın, İstanbul Boğazı'nın yanı başında olduklarını ve İstanbul'un en güzel yerinin Çubuklu'dan başlayarak Yalıköy'e kadar devam eden bölüm olduğunu ifade etti.

Bu bölgenin akıntı hızının düşük olduğunu söyleyen Aydın, "Bu saatlerde karşıdan buraya bakmak insana güçlü duygular uyandırıyor. Orhan Veli Yalıköy'ün sokaklarında büyümüş, İstanbul'un kokusunu buralarda içine çekmiş. Özdemir Asaf, Ahmet Mithat Efendi buralarda yaşamış. 1980'li ve 90'lı yıllar itibarıyla çeşitli sebeplerin etkisiyle bazı alışkanlıkların değiştiğini söyleyebiliriz." dedi.

Bir dönem çok renkli olan Beykoz Sahili'nin ilerleyen süreçte hava kararınca ıssızlaşan bir bölgeye dönüştüğünü söyleyen Aydın, "2019 Seçim çalışmalarımızda bu konuyu birçok hemşerimiz dile getirdi. Anket çalışmaları sonrası sahili tekrar canlandırmamız gerektiğini düşündük. İşe bu sahili düzenleyerek başladık. Üzerinde bulunduğumuz alan bir otoparktı. İstanbul'un en güzel manzaralı otoparktı, manzaranın tadını arabalar çıkarıyorlardı. Kaymakamlık binasının arkasında atölye ve garajlarımız vardı. Oraları biz Çavuşbaşı'nı taşıdık. Yerine de buradaki araçların kalacağı otoparkı yaptık. Burası bence İstanbul'un en güzel etkinlik alanına dönüştü. Sahilimizi İncirköy'den Merkez Mahallesi'ne kadar düzenledik." ifadelerini kullandı.

"Beykoz kimliğinin öne çıkmasını sağladık"

Aydın şunları kaydetti:

"Bu yaz da etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Biraz ilerdeki alanda sokak müzisyenlerimiz konser veriyor. Başkanımızla buraya gelirken bize minik bir konser de verdiler. Bizim hayalimiz gençlerimizin hayaliydi. Buranın 7/24 açık mekanların olması gerektiğini tespit etmiştik. Bir öncünün ortaya çıkması lazım. Gümüşsuyu Restoran ve Kafe'yi bu düşünceyle açtık. Çavuşbaşı'nda hizmete aldığımız Beytaş Üretim Tesislerimizde yemek üretmeye başladık. Böylelikle üreticimize destek olurken, Beykoz kimliğinin ön plana çıkmasını sağladık. 7/24 açık olan bu mekan etrafına da ışık oldu. Yeni mekanlar burada açılmaya devam ediyor. Buralarda BeykozKart'ı olanlara yüzde 25 indirim sağladık."

"Kültür Merkezi yeniden inşa edilecek"

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Temelini Rahmetli hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın attığı ve rahmetli Yücel Çelikbilek'in ilk döneminde yaptığı kültür merkezini pandeminin ilk döneminde kaldırdık. Burayı sahilimiz için önemli bir ihtiyaç olan toplanma alanı olarak düzenledik. Erbakan Hocamızın ismini taşıyacak Kültür Merkezi'ni de Adliye'nin olduğu bölgede yeniden inşa edeceğiz."

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli de yaptığı konuşmada Beykoz'un İstanbul'un kültür ve tabiatı için vazgeçilmez bir yeri olacağını ifade ederek, "İlk tayin olduğumda Beykoz Boğazın incisi deniyordu. Beykoz Boğaz'ın tek taşı olmaya aday bir yerdir. Bu süreç içerisinde Beykoz'a emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Açılış programının son konuşmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop yaptı.

Şentop, Üsküdar'da ikamet ettiğini ancak Beykoz'a geldikten sonra kafasının karıştığını esprili bir dille ifade ederek, "Beykoz Belediyemizin 7/24 yaşayan Beykoz sloganıyla yeni mekanlar kazandırma hedefiyle başlattığı ve hizmete sunduğu mekanların açılışı nedeniyle bir aradayız. Güzelliğiyle kendisine hayran bırakan Beykoz'da yeni çalışmalar yazın başlangıcında bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum." dedi.

"Etkinlikler 15 Temmuz'a kadar sürecek"

Meclis Başkanı Prof. Dr. Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beykozlular İstanbul kalabalığının dışında ikamet ettiğini iyi bilirler. Boğaz'ın en güzel semtlerinden olan buranın MÖ 700'e varan tarihine sizlerin sahip çıkmasıyla sürecektir. Yenilenen yüzüyle vatandaşlarımıza keyifli vakitler geçirmesini diliyorum. 6 hafta devam edecek sahil etkinlikleri kapsamında Beykozluların hizmetinde olacaktır. Yeni mekanlara kavuşan Beykoz Sahili, kültürün ve sanatın da merkezi olacaktır. Yaz aylarının yaşanacağı şenlik havasında geçecek günlerden en büyük payı çocuklarımız alacaktır. Ailelerin gözetiminde bütün çocuklarımız hem eğlenecek hem öğreneceklerdir."

Haber Merkezi

TBMM Başkanı Beykoz'da şeref defterini imzaladı
Önceki TBMM Başkanı Beykoz'da şeref defterini imzaladı
Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Sonraki Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz