Beykoz Riva Deresi zehire dönüştü, canlı kalmadı

  • 0
  • 11201
Beykoz Riva Deresi zehire dönüştü, canlı kalmadı
Beykoz Riva Deresi zehire dönüştü, canlı kalmadı

Beykoz Riva Deresindeki canlıların tamamı öldü. İddialara göre fabrika ve diğer pis atıklar dereye boşaltılıyor.

Beykoz Belediyesi geçtiğimiz aylarda Riva Deresi için Çevre Koruma ve Su Güvenliği Yönetimi Projesi ile ilgili İstanbul Valiliğine başvurmuş, daha sonra ÇED süreci başlatılmıştı.

Proje kapsamında Riva Deresi’nin kolları üzerine 5 gölet yapılacak, mesire alanları, ekolojik tarım merkezleri, piknik alanları ve seyir terasları oluşturulacak. Projenin bedeli 63 milyon 231 bin 867 TL olarak hesaplanmıştı.

Geçtiğimiz gün Riva Deresinin vicdanları sızlatan hali Show TV Ana Haber Bültenine konu oldu.

Vatandaşlar, daha önce derede bazı balık çeşitlerinin ve kurbağaların olduğunu ancak çevre ilçelerden dereye boşaltılan atıklar nedeniyle artık hiçbir canlının yaşamadığını söyledi.

İddiaya göre fabrikaların ölümcül atıklarını dereye bırakması sonrası derede hiçbir canlı kalmadı. Ömerli'den başlayarak 10 köy geçerek Riva'dan Karadeniz'e akan derenin suyu zift rengine bürünmesi durumun ciddiyetini ortaya koyarken, suyun fokurdaması ise soru işaretlerine neden oluyor.

Riva halkı, derenin artık eskisi gibi olması için yetkililerden yardım beklerken, dere suyunun daha önce tarım amaçlı da kullanıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl 30 Mayıs'ta Beykoz'un köylerine bir dizi ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Belediye Başkanı Murat Aydın ile birlikte tekneyle derede incelemelerde bulunmuştu.

Başkan Aydın, Pakdemirli'ye Riva Deresinin o günkü durumuyla ilgili bilgi vermişti.

Haber Merkezi

Bazı günler 400'den fazla Beykozlu aradı
Önceki Bazı günler 400'den fazla Beykozlu aradı
Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Sonraki Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz