Beykoz Riva’da Spor lisesi yapılacak

  • 1
  • 12255

TFF ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği çerçevesinde yapılacak olan Meral Celal Aras Spor Lisesi'nin inşası için önemli bir aşama kaydedidli.

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin yanına yapılacak Meral-Celal Aras Spor Lisesi'yle ilgili protokol, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in katıldığı törende imzalandı.

Riva'daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin  yanına yapılacak Meral-Celal Aras Spor Lisesi'yle ilgili protokol, Milli Eğitim  Bakanı Nabi Avcı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü  Fatih Terim'in katıldığı törende imzalandı.

Katılımcılara hitap eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bugün,  geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz adına yapılacak hayırlı bir  başlangıç vesilesi ile bir araya geldik. İstanbul ilimize Aras Akaryakıt Satış ve  Dağıtım Pazarlama AŞ tarafından Sayın Meral Aras hanımefendi ile merhum Celal  Aras beyefendi adına yaptırılacak olan Spor Lisesi'nde TFF ile yürütülecek ortak  çalışmalara ilişkin, işbirliği protokolü imza töreninde olmaktan büyük mutluluk  duyuyorum" dedi.

 

Dün olduğu gibi bugün de yarınların Türkiye’sini inşa edecek gençlerin  yetiştirilmesi, Türkiye'nin çağdaş uygarlığın önemli ve vazgeçilmez bir üyesi  olmasının çok yönlü, nitelikli bir eğitimle mümkün olacağını kaydeden Bakan Avcı,  şöyle devam etti: "Hükümet olarak da bunun bilinciyle eğitimi en öncelikli alan olarak  görüyor, bunun gereklerini yerine getirme adına bütçede en büyük payı eğitime  ayırıyoruz. En iyi, en hayırlı yatırım, insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan  yatırım ise ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Bunun için de eğitim diyoruz,  spor diyoruz ve sanat diyoruz. Yine bu amaçlarla TFF ile bugün önemli bir  işbirliğine imza atacağız. Bu okula alınacak öğrencilerin, mevzuat doğrultusunda  TFF yetkilileriyle birlikte belirlenecek olması da ayrı bir önem taşıyor.  İnşallah örnek bir proje olacak. Bu uygulamayı, başarılı bir şekilde hayata  geçirdiğimiz takdirde, branşlaşmayı mümkün kılacak şekilde ülkemiz genelinde  yaygınlaştırılmasını sağlayacağız."

Geleneksel olan ve bilgi yüklemeye yönelik eğitim anlayışını terk  ettiklerini anlatan Avcı, "Okul ve türünün özelliğine göre öğrenciyi merkeze alan  anlayışla, eğitimi bugünün taleplerine duyarlı hale getirmeye çalışıyoruz.  Çocuklarımızın, ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri  için imkanlar sağlamak istiyoruz. Program ve materyal sağlama çalışmalarımız  devam ediyor" diye konuştu.

Demirören: "Belki de futbolda modern bir çağ açıyoruz" 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören de Riva'ya inşa edilecek Meral-Celal  Aras Spor Lisesi'ne büyük önem verdiklerini aktardı. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in, sık sık dile getirdiği ancak  iyi niyetli girişimlerine rağmen sonuç alamadığı bir hayalini bu projeyle hayata  geçireceklerini vurgulayan Demirören, şöyle devam etti: "Türkiye'nin en çağdaş futbol lisesini, TFF Meral-Celal Aras Spor  Lisesi'ni inşa ediyoruz. Belki de futbolda modern bir çağ açıyoruz. Birazdan  protokolüne imza atacağımız okul, Türk futbolunun geleceği için atılmış, cesur,  öncü bir adımdır. Bildiğiniz gibi, futbola yetenekli gençlerimiz ve ailelerinin  en önemli sorunlarından bir tanesi, okul eğitimi ile futbolu birlikte  sürdürebilmektir. İşte bu lise, mevcut bu soruna son verecek özelliklere  sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığımızın büyük desteği, Aras Ailesi ve şirketlerinin  önemli yardımlarıyla hayata geçirilecek lisede, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı  ile futbol okullarının müfredatını bir araya getiriyoruz. Böylece, örnek bir  sporcunun sahip olması gereken tüm donanımları tek bir çatı altında kazanmasını  sağlayacağız. Bir yandan eğitimlerini sürdürürken, diğer yandan antrenmanlarını  en iyi şekilde yapabilecekler. Burada iyi sporcular kadar, iyi bireyler de  yetişecek. Yetenekleri kadar karakterleriyle de topluma örnek olacak, ülkemizi  uluslararası platformda hakkıyla temsil edecek özellikler kazanacaklardır."

Projesi hayata geçirilmeye başlanan okulun bir başlangıç olduğuna  dikkati çeken Demirören, "Amacımız, bu noktadan hareketle, en kısa zamanda bu  modeli tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak olacaktır. Spor eğitimini, 12 yılık eğitim  süresinin tamamını kapsayacak şekilde geliştirmek, yetenekli bir gencin  ilkokuldan üniversite çağına kadar eğitimini tamamlayabileceği futbol kampüsleri  oluşturabilmek de başka bir vizyonumuzdur" dedi.

Törenin sonunda, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından okulun  yapımını üstlenen Aras Ailesi adına Evrim Aras'a teşekkür plaketi verildi,  ardından Bakan Avcı ve Demirören hazırlanan protokolü imzaladı.

Haber Merkezi

İMAN nedir, niçin çok önemlidir?
Önceki İMAN nedir, niçin çok önemlidir?
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (1 Yorum)

Tunahan (7 yıl önce)

Degerli Hocalarmiz Okul Taban Puani kaç ve Sade Yetenek Sınavı ile girilebiliryormu

Yorum Yaz