Beykoz Riva’da nefes kesen kurtarma eğitimi

  • 21.09.2021 13:38
  • Güncelleme: 21.09.2021 19:49
  • Okunma: 2021 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Riva Mahallesi’nde Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği (RAK-DER) ve partnerleri nefes kesen bir eğitim yaptı.
Beykoz Riva’da nefes kesen kurtarma eğitimi

Beykoz'un kendi alanında yıldızı parlayan ve her geçen gün daha geniş kesimlerce tanınır hale gelen gönüllü teşekküllerinden oluşan Rak-Der, Beykoz Trekking Kulübü-Beykoz Arama Kurtarma Derneği ile ortaklaşa bir tatbikat ve eğitim gerçekleştirdi.

Tatbikat eğitimine Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan’da aktif olarak yer aldı.

Riva Mahallesinde Davut Sarıkurt Başkanlığında bir grup köy sakininin ortaklaşa kurdukları Riva Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği bölgede yaşanan birçok boğulma hadisesine müdahalede bulunarak birçok hayatın yaşama dönmesine verisele olmuştu.

Kendi imkanları ve bazı bağışçılarda gelen bağışlar ile satın alınan profesyonel malzemeler ile her türlü afete hazır hale gelen Rak-Der Üyeleri her geçen gün aralarına yeni katılan  gönüllülerle daha da aktifleşiyor.

Rak-Der, Riva’da, Beykoz Arama Kurtarma Eğitim Derneğinin yanı sıra Beykoz Trekking Grubunun gönüllülerinin katılımıyla bir tatbikat eğitimi yaptı.

İlk bölümde Rak-Der üyeleri kayalıklardan iniş tatbikatı yaparken üst düzey güvenlik tedbirleri aldı. İkinci bölümde ise karşılıklı iki kaya arasına uzatılan halatların yerleştirilmesi ve diğer önlemlerin alınması sonrasında altında kaya olan 10 metrelik yükseklikten ipli geçiş yapıldı.

Özellikle bayan katılımcıların çok olması dikkatlerden kaçmazken bazı katılımcılar kendilerinde yükseklik korkusu olduğunu beyan edip tereddüt yaşasa da ipli geçişleri başarı ile tamamladılar.

Rak-Der Başkanı Davut Sarıkurt,  "Bu hafta sonundaki çalışma gerçekten de çok farklı oldu. Beykoz'da bu anlamda yeni kurulan derneklerden olan Fethi Arslantürk Başkanlığındaki Beykoz Arama kurtarma Eğitim Derneği ile ortaklaşa bir faaliyet içinde olduk. Güzel bir eğitim oldu, tüm katılanlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Her türlü afetlerde ilçe resmi kurumları ile ortak hareket edip, çalışma gerçekleştirmek de istediklerini ifade eden Davut Sarıkurt,  “Beykoz Belediyemizin de bu konuda ekipleri var, araçları bizde olmayan kurtarma ekipmanları da mevcut. Kullanımlarını öğrenmek için birlikte işbirliği, ortak çalışma yapmaya her zaman hazırız. Biz ve bizim yaptığımız çalışmayı yapan derneklerin gönüllü teşekküllerin resmi kurumlarca kesinlikle desteklenmesinden yanayız. Maalesef bu güne kadar destek göremedik” dedi.

Riva'da yapılan kurtarma eğitimine 10 yaşında 60 yaşına kadar çok sayıda gönüllü katıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Riva, Rak-Der, Eğitim

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz