Beykoz Paşabahçe Cam Fabrikasının son hali görüntülendi

  • 0
  • 8705
Beykoz Paşabahçe Cam Fabrikasının son hali görüntülendi
Beykoz Paşabahçe Cam Fabrikasının son hali görüntülendi
Beykoz Paşabahçe Cam Fabrikasının son hali görüntülendi

Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulan ve 2000'li yılların başında kapatılan Beykoz Paşabahçe Cam Fabrikasının son hali havadan görüntülendi.

Binlerce Beykozlunun ekmek kapısı olan ve ilçenin sembollerinden Paşabahçe Cam Fabrikası'nın son hali Beykoz Seyahat (@travelbeykoz) isimli sosyal medya hesabı tarafından drone ile havadan görüntülendi.

Fabrikanın büyük bir kısmının yıkıldığı görülen görüntülerde, kalan kısımlarının kullanılamaz hale geldiği görülüyor.

Atıl bir şekilde Beykoz'un en güzel yerinde duran fabrika yıkıntısı, Şişecam tarafından görevlendirilen güvenlik görevlileri tarafından korunmaya devam ediyor.

Paşabahçe Cam Fabrikası; Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği talimat ile kurulan, Türkiye'nin ilk cam üretim tesis yapısıdır.

Fabrika ve tesisin temeli Başvekil İsmet İnönü ve İktisat Vekili Celal Bayar'ın katılımıyla 1934 yılında Beykoz Paşabahçe'de açılmıştır.Türkiye'nin cam ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 Temmuz 1935 yılında üretime başlayan Paşabahçe Cam Fabrikası, 2002 yılına kadar her alanda cam üretimi yapmaya devam etmiştir. Cam fabrikasının şehir içinde olması tartışmalarının yapıldığı dönemlerde, fabrikanın üretimi durdurulmuş ve modern Türkiye yolunda atılan adımlardan birisi olan ve kent kimliği ile öne çıkan fabrika yavaş yavaş çürümeye bırakılmıştır. 1983 yılında yapılan imar planlarından sonra tesis arazisi "turizm tesisi" olarak görünmeye başlamıştır. Kapatıldıktan sonra alana otel ve marina yapılması tartışmaları başlamış ve imar planında yapılan düzenleme bu isteği kolaylaştırmıştır.Paşabahçe Cam Fabrikası'nın kapatılmasının ilk gündeme geldiği andan bu yana Mimarlar Odası başta olmak üzere birçok kurum, kişi fabrika ve tesisin korunması gerektiğini dile getirmiştir.

İstanbul'un ve modern Türkiye'nin bir dönemini yansıtan bu tesisin bir "sanayi kültür mirası" olarak anılmasını sağlayacak bir proje kapsamında korunması ve gelecek nesillere aktarılması istenilmiştir.

Haber Merkezi

Bölgesel Haberler
Önceki Bölgesel Haberler
İmamoğlu Beykoz’da Anadoluhisarı Kalesinin tadilatını inceledi
Sonraki İmamoğlu Beykoz’da Anadoluhisarı Kalesinin tadilatını inceledi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz