Beykoz Özgür-Der’de iftar sohbeti

  • Güncelleme: 13.07.2015 20:20
  • Okunma: 5115 kez
  • Yorum: 0
Özgür-Der Beykoz Şubesi, düzenlediği İftar yemeğinde üyelerini bir araya getirdi.
Beykoz Özgür-Der’de iftar sohbeti

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der)'in Beykoz Şubesi, Üyelerini İftar Sofrası'nda bir araya getirdi. Yemeğin ardından gerçekleştirilen sohbette ise Dernek Üyeleri, güncel konularda önemli maddelerin altını çizdi. Ramazan dolayısıyla görsel ve işitsel medyada gerçekleştirilen programları eleştiren Özgür Der mensupları, programların Ramazan ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını kaydederek, "Ramazan, her şeyden daha çok Kur'an-ı Kerîm’e işaret eder ve etmelidir. Bugün 'meddah hikayeleri' türünden ortaya konan ve hurafeden geçilmeyen programların Kur'an'la yani Ramazan'la hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" şeklinde görüş bildirdi.

Beykoz'dan çok sayıda Özgür-Der üyesinin katıldığı iftar sofrasında, önce oruçlar açıldı, yemekler yendi; ardından da dua edildi. İftar Programını karşılıklı sohbetle devam ettiren Özgür-Der Beykoz Şubesi Üyeleri, bu sırada güncel konular üzerinde de tartışarak, fikir birliği etti. Üyelerin fikir birliği ettiği konuların başında Ramazan ayı ve bu ayın önemi öne çıkarken, oruç ve Ramazan'ın bir kutlama, bir sevinç ve bir şükür olduğu ifade edildi. Sabrın da son derece önemli olduğu hatırlatılan toplantıda, şu ortak düşünceler işaret edildi:

‘Özgür-Der Üyeleri, Müslümanları, yersiz tartışmaları terk ederek, fotoğrafın tamamını görmeye çağırdı’

"Ramazan'ın yoğunlaştırılmış atmosferinin yorgunluğa yol açması kadar bir düzene, bir disipline ve azme, gayrete de işaret ettiği hatırlanmalıdır. Allah rızası için her tür zorluğa göğüs germek Müslümanlık şiarındandır. Bu mübarek günlerde ümmetin ve dünya mazlumlarının hallerini akıldan, yüreklerden çıkarmamak gerekir. Bu açıdan Beykoz'da bulunan muhacir Suriyeli ailelere yapılan kumanya yardımlarımız ile Gazzeli kardeşlerimize verdiğimiz destekler; kumanya, fitre ve zekâtlar, inşallah Rabbimiz katında makbul addedilir.

Biz Müslümanların büyük fotoğrafı görmek, gerçeği görmek gibi sorumlulukları olmalıdır. Bu çerçevede basit fıkıh meseleler hakkında; imsak vakitlerindeki oynamalar, teravih rekâtları ve benzeri konularda, lüzumsuz ve yersiz tartışmalara girmekten kaçınılmalı, maruf olana tabi olunmalıdır. Esas ve gerçek gündemimiz Kur'an-ı Kerîm, Peygamber ve İslam Ümmeti olmalıdır. Filistin, Suriye, Mısır ve Arakan yanarken, detaylarla oyalanmak akıl kârı değildir."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, ÖZGÜR-DER, İftar

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz