Beykoz özel olmayı başarıyor

  • 3
  • 16738

Türkiye’de eşi benzeri olmayan Beykoz Karlıtepe Merkez Camii’nin ilginç minaresi görenleri hayrete düşürüyor.

Beykoz özel olmayı başarıyor

Türkiye’de eşi benzeri olmayan Beykoz Karlıtepe Merkez Camii’nin ilginç minaresi görenleri hayrete düşürüyor.

Beykoz Karlıtepe Mahallesi’nde inşaatı devam eden Karlıtepe Merkez Camii sıra dışı minaresi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Karlıtepe Merkez Camii, İmam Hüseyin Birlik ve İlim Vakfı tarafından yaptırılıyor. Bu caminin en ilginç özelliği 52 metre yüksekliğindeki minaresinde seyir terasının bulunması. Minarenin bir başka özelliği ise 44. metrede 90 metrekare alanda bir de kütüphanesinin olması. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını tepeden gören minareye asansörle de çıkılabiliyor. Temeli 2008 yılında atılan cami bittiğinde kütüphane, konferans salonu ve seyir teraslı minaresi ile hizmete girecek. Seyir terasından ve kütüphaneden vatandaşlar ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek. Seyir teraslı caminin 6 ay içinde hizmete girmesi bekleniyor.SEYİR TERASLI CAMİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Cami projesinin ortaya çıkışını İmam Hüseyin Birlik ve İlim Vakfı Başkanı Hüseyin Kurt şöyle anlattı: "Bizim bu bölgede yakın cami olmadığından ilk önce bir cami yapmaya karar verdik. Cami projesinin seyir teraslı minare projesine dönüşmesi, İmam Hüseyin Birlik ve İlim Vakfı Onursal Başkanı olan Hüseyin Özyurt’un önerisiyle oldu. Hepimiz Avrupa seyahatine gittik ama Hüseyin dedemizin gözlemleri daha farklı oldu. Avrupa’yı gezerken hiçbir yeri görmedikleri halde seyir teraslarına çıkmak için çok para verdiklerini söyledi. ‘Beykoz’da neden bu insanlara böyle bir hizmet sunmuyoruz’ dedi. Biz de bu konuşmanın üzerine heyecanlandık ve ona göre bir seyir teraslı minaresi olan cami projesi hazırladık. 6 yıldır devam eden cami inşaatımızın içerisinde 52 metre yüksekliğinde seyir teraslı minareyi bitirdik. Minaremizin başka bir özelliği ise 44. katta bulunan 90 metrekarelik kütüphanemiz. Bizim bu projeyi ortaya koymaktaki amacımız gençleri kötü alışkanlıklarından kurtarmak ve gençlerimizi camiye çekmek."


HERKES ÜCRETSİZ SEYREDEBİLECEK

Seyir terası ve kütüphanenin kullanımına ilişkin Kurt, sözlerine şöyle devam etti: "Vatandaşlarımızın seyir terasımıza veya kütüphanemize para vermeden çıkmalarını sağlayacağız. İnsanlar gönüllerinden yardım yapmak isterlerse minarenin girişine bir kutu koyacağız, isteyen buraya yardımını yapacak. Yoksa ’buraya çıkmanın bir bedeli var şu kadar bir para vereceksiniz’ demiyoruz. Para vermeden de seyir terasımıza çıkılabilecek. Projemiz şimdiye kadar 3 milyon 800 bin liraya mal oldu. Projemizin yaklaşık 1 milyon lira daha açığı var. Gelecek yardımlarla bu çalışmayı 6 ay içinde bitirmeyi düşünüyoruz, ancak bu gelecek yardımlara bağlı bir süre. Seyir terasımızın manzarasında Sarıyer’den 3. köprünün ayaklarına ve Adalara kadar bütün İstanbul’u görebiliyorsunuz. Seyir teraslı minare projemiz ile camiye daha fazla insanı çekmeyi hedefliyoruz. Genelde kitap okuma alışkanlığımız olmadığı için böyle bir manzarada bunun değişeceğine inanıyorum. Bu manzarada hem kitap okumak hem de manzarayı seyretmek mümkün olacak. Böyle keyifli bir ortam sağlayacağız."

Kurt ayrıca, caminin yanında bulunan ve derneğe ait olan restorandan elde edilen gelirle de öğrencilere burs verdiklerini sözlerine ekledi. 

Haber Merkezi

Mahmut Duruk'tan 'Cam Kenarı' açıklaması
Önceki Mahmut Duruk'tan 'Cam Kenarı' açıklaması
Beykoz'da binler 19 Mayıs Gençlik Bayramı için yürüdü
Sonraki Beykoz'da binler 19 Mayıs Gençlik Bayramı için yürüdü
Yorumlar (3 Yorum)

selim Önder ŞEREZDİ (11 yıl önce)

TABİ GEREKSİZ MASRAF YAPMAK İSTEMEZ BİZİM KUNAZ MİLLETİMİZ!HANGİ KİLİSENİN ALTINDA TİCARETHANELER DÜLKKANLAR MAĞAZALAR VAR!? HANGİ KİLİSENİN KUBBELERİNDE SEYİR KULELERİ TUHAF MİMARİLER VAR, DİNE İBADETHANELER SAYGIYI KAYBETMEK DEMEK SİZCE NE DEMEK

selim Önder ŞEREZDİ (11 yıl önce)

İYiKİ PARASIZ PARA TELAFUZU YAPILMASI BİLE HASIR ALTI!PARA İSTEMEYİZ YAN CEBİME KOY! GELECEK YARDIMLARA BAĞLIYMIŞ BU NASIL BİR AÇIKLMA!CAMİYE İNSAN ÇEKMEK İÇİN YAPILAN BU YAKLAŞIM YERSİZ VE ANLAMSIZ,CAMİYE İNSAN BÖYLE ÇEKİLMEZ!KISACA OLAYA BAŞKA PENCEREDEN VE CAMİLERE İBADETHANELERE MANEVİYET TARAFINDAN BAKTIĞIM ZAMAN,CAMİYE SAYGISIZLIK YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM!NASILKİ CAMİLERİN ALTLARI TİCARETHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜYSE BUNUNDA FARKI YOK! CAAMİ MİNARESİ GELENEKLERE GÖRE YAPILIP YANINA BU KULE YAPILABİLİRDİ!

selim Önder ŞEREZDİ (11 yıl önce)

YAZININ TAMAMINI OKUMADIM BİLE ÇÜNKÜ OKUMA GEREĞİ DUYMADIM.BİR İKİ YORUM YAPICAM,SEYİR TERASLI CAMİ NASILMI ORTAYA ÇIKTI!? CAMİNİN ALLAHIN EVİNİN MANEVİ DEĞERİNİ BİLMEYEN ZEVK VE ŞAŞA İLE GÖNLÜNÜ HOŞ TUTMAYA ÇALIŞAN TİPLERİN,ŞIMARIKÇA ZEVKLERİNİ TATMİN ETMELERİ İÇİNCAMİYE,SAYGISIZCA YAKLAŞMALARINDAN DOĞDU! !

Yorum Yaz