Beykoz Ortaçeşme’de Japon komutan caddesi

  • 16.02.2020 14:05
  • Güncelleme: 16.02.2020 14:43
  • Okunma: 12263 kez
  • Yorum: 0
İBB Meclisi, Japon Komutan Yarbay Yukichi Tsumura’nın adının Beykoz Ortçeşme’de bir caddeye verilmesini kabul etti.
Beykoz Ortaçeşme’de Japon komutan caddesi

Beykoz Belediye Meclisi İçişleri Bakanlığı’ndan da görüş alarak, 1. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşen 1012 Türk askerini İstanbul’a getiren Japon gemisi Heimei Maru’nun komutanı olan Yarbay Yukichi Tsumura’nın adın Ortaçeşme’de bir caddeye verdi.

Japon komutan gemisinin yolunu kesen Yunan askerlerine esirleri teslim etmemiş ve büyük bir kahramanlık örneği sergilemişti.

1973 yılında Japonya’nın teknik desteğiyle Beykoz’da İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nin kurulup 25 yıl boyunca Japon hocaların burada ders verdiğini belirten Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, Beykoz Belediye Meclis’ine konuya ilişkin önerge verdi.

Erdoğan hikâyeyi anlatmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son Japonya ziyaretinde Türk-Japon dostluğunu anlatırken, 1921 yılında Japonya’da Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşen 1012 askerimizi, Türkiye’ye getiren Japon komutanın hikâyesini anlatmıştı.

Sadullah Karahasanoğlu, "Birinci Dünya Harbi’nde Ruslara esir düşen 1012 kişinin Japon gemisiyle İstanbul’a getirilmesini sağlayan geminin komutanı Yarbay Yukichi Tsumura’dır. İlçemizde bir caddeye Yarbay Tsumura adının verilmesini saygıyla arz ederim.” İfadelerini kullanmıştı.

 İBB Meclisi’nde de gündeme geldi

Beykoz Belediye Meclisi’nde kabul edilen önerge perşembe günü İBB Meclisi’nde gündeme geldi. Konu İBB Meclisi’ne taşınmadan önce, Dışişleri Bakanlığı’na da görüş soruldu. Bakanlık 6 Eylül 2019 tarihli yazı ile ‘Spor Caddesi’ adının ‘Yarbay Yukichi Tsumura Caddesi’ olarak değiştirilmesinde sakınca görülmediğini iletti.

Böylece İBB Meclisi, Tsumura’nın adını Beykoz Ortaçeşme Mahallesi’ndeki Spor Caddesi’ne verilmesi kararını kabul etti.

On altı aylık çileli yolculuğun hikayesi

‘Vatana Giderken; Heimei Maru’ adlı belgeselde, Türk askerlerini Yunanlara teslim etmeyen Japon Yarbay Tsumura’nın kahramanlığı gözler önüne serilmişti. Belgeseli Hayriye Savaşçıoğlu çekmişti.

Kafkas Cephesi’nde 65 binden fazla Osmanlı askeri Ruslara esir düşmüş, bu askerlerin bir kısmı Vladivostok’taki kamplara gönderilmişti. Savaş sırasında İtilaf Devletleri yanında yer alan Japonya, Rusya’daki Bolşevik Devrimi’nin yol açtığı karışıklıklardan yararlanarak 1918’in nisan ayında Vladivostok’u işgal edince, Osmanlı esirlerinin sorumluluğu da onlara geçmişti.

Savaşın ardından Türk askerlerinin İstanbul’a getirilmesi için çalışmalar yapılmış, Japonlar 1921’de Türk askerlerini Hint Okyanusu üzerinden İstanbul’a gönderme kararı almıştı. Ankara hükümeti esir askerlerin getirilmesi için 48 bin sterlin göndermiş, Japon hükümeti de Heimei Maru gemisiyle Yarbay Yukichi Tsumura’yı görevlendirmişti. Esir kaldıkları dönemde bazıları aile kuran askerler, Japon gemisiyle 23 Şubat 1921’de yola çıkmıştı.

Geri adım atmamıştı

Gemi, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’e çıkacak ve İstanbul’a gidecekti. Ancak 5 Nisan’da Midilli Adası yakınlarında Yunan savaş gemisi tarafından durduruldu. Yunanlar, esirlerin kendilerine teslim edilmesini istemiş ancak Tsumura, “Kimseyi teslim etmem” demişti. Buna rağmen geminin İstanbul’a ulaşması kolay olmadı. Asinara Adası’na götürülen esirlerden bazıları hastalık yüzünden öldü.

Nihayet Milletler Cemiyeti ve Türk Kızılayı’nın çalışmalarıyla 19 Haziran 1922’de adaya giden Ümit Vapuru, esir Türkleri alıp, 25 Haziran 1922’de İstanbul’a getirdi.

Haber Merkezi