Beykoz Örnekköy Mahallesi'nde yıkım gerginliği

  • 03.12.2021 10:10
  • Güncelleme: 03.12.2021 10:20
  • Okunma: 7209 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi ekiplerinin sabah saat 5 sularında yıkım için gittikleri Örnekköy Mahallesi'nde gergin saatler yaşandı.
Beykoz Örnekköy Mahallesi'nde yıkım gerginliği

Alınan bilgiye göre Örnekköy Mahallesi'nde Kenan Bakoğlu'na ait binayı yıkmaya giden Beykoz Belediyesi ekipleri, vatandaşların tepkisiyle karşılaştı.

Daha önce 2B arazisi üzerinde yapılan ve halihazırda mahkemelik olduğu söylenen arazi üzerindeki  bina İmar Barışı kapsamında olmasına rağmen yıkılmak istendiği ifade edildi.

Kanun sonrası bazı işlemlerin yapıldığı binanın altındaki A101'in inşası sırasında Beykoz Belediyesi ekiplerinin gerekli kontrolleri yaptığı ve bir sorun olmadığı bilgisi verildiği öğrenilirken, A101'in çalışmaya başlamasından 6 ay sonra yasal işlem yapıldığı kaydedildi.

Bugün sabah saatlerinde Çevik Kuvvet ekipleriyle bölgeye giden Beykoz Belediyesi zabıtaları A101'in kepenklerini kırarak içindeki malları boşaltmaya başladı.

Bu arada olay yerine giden Beykoz Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız, duruma müdahale ederek, zabıtaların geri çekilmesini istedi.

Beykoz Belediyesi Zabıta amiri ve mal sahibi ile görüşen Mikail Akyıldız, vatandaşların gergin olduğunu ve bu yıkımın daha makul bir zamanda yapılabileceğini savunarak, Beykoz Belediyesi ile vatandaşların karşı karşıya gelmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Bu görüşme üzerine mal sahiplerine 10 gün süre verilerek yıkım ertelendi.

Yine aynı bölgede 40 yıllık olduğu söylenen başka bir bina ise çatı yapıldığı için yıkılmak istendi.

Hayrettin Kurt'a ait olduğu öğrenilen binada çatı yapıldığı ve Beykoz Belediyesi ekiplerinin çatıyı yıkmak istediği belirtildi. Vatandaşların çatılara çıkarak engellemeye çalıştığı yıkımla ilgili de devreye giren Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız, ekiplerle görüşerek vatandaşlara süre verilmesini istedi.

Yapılan görüşmeler üzerine yıkımın bir hafta ertelendiği dile getirildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Örnekköy, Yıkım