Beykoz Örnekköy’de yıkım korkusu uyutmuyor

  • 0
  • 30117
Beykoz Örnekköy’de yıkım korkusu uyutmuyor
Beykoz Örnekköy’de yıkım korkusu uyutmuyor

Beykoz Örnekköy Mahallesi’nde çok sayıda binanın Orman Müdürlüğü tarafından yıkılacağı iddia edildi.

Vatandaşlara yıkıma ilişkin her hangi bir tebligat yapılmamış olmasına rağmen dedikoduların artması vatandaşları tedirgin etti. Vatandaşlar, kendilerine her hangi bir tebligat yapılmamış olmasına rağmen ormancıların gelip 10 Mart 2021 Çarşamba günü yıkımın yapılacağını sözlü olarak kendilerine söylediğini bildirdi.

Osman Bölge Müdürlüğü’nün açmış olduğu davanın devam etmesine rağmen yıkım yapılacağının sürekli dile getirilmesini yasal bir süreç olarak değerlendirmediklerini aynı bölge içinde çok sayıda villa ve yeni yapılmış binalarda böyle bir durumun olmamasının kafalarda soru işaretleri oluşturduğunu kaydeden mağdurlar, bölgede yapı kayıt belgesi alan 480 hanenin olduğunu dile getirdiler.   

Örnekköy Mahallesi Cırcır Caddesi üzerinde 2015 yılında yapılan ve daha sonra İmar Barışı kapsamında sokularak, yasal süresi içinde yapı kayıt belgesi alınan binaların Osman Bölge Müdürlüğü tarafından yıkılacağı kaydedildi.

Öte yandan kendilerine yıkım için her hangi bir tebligat yapılmaması nedeniyle, yürütmeyi durdurma davası açamadıklarından yakınan vatandaşlar, kimse bize yardımcı olmuyor, tamamen sahipsiz bırakıldık dediler.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ile konuya ilişkin bir görüşme yaptıklarını bu görüşmeye Mahalle Muhtarı Talip Güney’inde eşlik ettiğini söyleyen Davut Ceylan, Kaymakam Hanımın bir gelişme olması durumunda muhtarla iletişime geçip kendilerine bilgi vereceğini ifade etti.

Yine yıkım söylemeleri ile tehdit edilen Aslı Kuzgun, bölgede 45 yıldır vatandaşın kullandığı, yapı kayıt belgesi aldığı her şeyiyle sonradan çıkan kanunlara uygun olan binasıyla ilgili de aynı tehdidin geçerli olduğunu kaydederek, yaşanan bu durumun keyfi bir uygulama olduğunu, bu belirsizliğe ve kanun tanımazlığa birilerinin dur demesi gerektiğini söyledi.

Bölgede daha öne İmar Barışı kapsamında olmayan, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan binaların yıkıldığına işaret eden, Davut Ceylan, kendi binalarının yasa kapsamında olduğunu ve buna rağmen sözlü olarak yıkım tehdidi alıyor olmalarını iyi niyetle bağdaştıramadıklarını, bunun arkasında başka bir durumun olabileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Davut Ceylan 10 Mart Çarşamba günü bölgede yapılacağı söylenen yıkımı engellemek için ellerinden gelen ne varsa yapacaklarını söyledi.

Haber Merkezi

Beykoz Trabzonlular Derneğinden sağlıkçılara baklava
Önceki Beykoz Trabzonlular Derneğinden sağlıkçılara baklava
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi