Beykoz nüfus hedefine ulaşamadı

  • Güncelleme: 29.01.2014 00:11
  • Okunma: 8774 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kaymakamlığı’nın tüm çabalarına rağmen 31 Aralık 2013 tarihli TÜİK Verilerine göre Beykoz’un resmi nüfusu 248 056’da kaldı.
Beykoz nüfus hedefine ulaşamadı

Fiili olarak 260 binin üzerinde olan Beykoznüfusu özellikle 2013’ün ilk çeyreğinde Büyükşehir statüsüne kavuşması söz konusuolan belli bazı şehirlere yoğun bir şekilde ikamet göçü vermişti.

İlk defa Dost Beykoz’un haberleştirmesiyle Beykoz gündemine oturan bu nüfus kaymasının önüne geçmek için gerek Beykoz Kaymakamlığı ve gerekse Beykoz Belediyesi STK’larla ortak çalışmalar düzenlemiş, Beykoz Kent Konseyi de bu çalışmalarda aktif rol oynamıştı.

Beykoz nüfusunun 250 bine ulaşması durumunda İller Bankası nezdinde bir üst ilçe statüsüne kavuşacak ve devletten aldığı pay artacağı gibi, Belediye Meclisi’nde de dengeleri değiştirecekti.

Beykoz Belediye Meclisi’nde seçilecek olan üye sayısı 31’den 37’ye çıkacak, eğitim, güvenlik ve sağlık gibi önemli konularda da Beykoz adeta bir üst lige çıkacaktı.  

Bu konu Beykoz için bu kadar hayati önem taşımasına rağmen 2013 yılında binlerce Beykozlu ikametlerini memleketlerine aldırmaya devam etti ve bir anlamda yapılan tüm çalışmalar da boşa çıkmış oldu.

Yaşadıkları ve hizmet bekledikleri Beykoz’da, eğitimden sağlığa daha geniş imkânlara sahip olmak, kendilerini yönetecek insanların seçilmesinde söz sahibi olmak yerine, neredeyse hiç yaşamadıkları memleketlerindeki muhtar ya da belediye başkanının seçilmesinde söz sahibi olmayı tercih eden Beykozluların bu konudaki duyarlılığı açıklanan TÜİK verileriyle ortaya çıktı.

Beykoz’un resmi kayıtlardaki nüfusu TÜİK tarafından 248,056 olarak açıklandı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Dostbeykoz, Nüfus, Tüik, Beykoz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz