Ekrem TUNCER
  • 24/01/2021 Son günceleme: 24/01/2021 16:25
  • 7.161

31 Aralık 2020 gecesi Gümüşsuyu sahildeki Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN kültür merkezi yıkım işlemleri ilgili firma tarafından başlamış 4 günlük süre zarfında tamamlanmıştır.

Sokağa çıkma yasağı münasebetiyle çoğu evde olan Beykoz halkı yıkımı 4 Ocak 2020 Pazartesi günü fark etmiştir. Haklı olarak süreci bilmeyen vatandaş, şaşırmış ve hayrete düşmüştür. 

"Niye yıkıldı?"

"Yeni tadilat yapmışlardı!"

"Kaymakamlık binası da yıkılıyormuş..."

"Burası otel olacakmış..."

"Acaba kimlere peşkeş çekecekler?"

"Oldu/bitti yapmak için, Millet evdeyken yıkmışlar."

"Gece yarısı yıkım mı olur? Evde uyuyamadık"…

…gibi söylemler ortalarda dolaşmaya başladı. 

Hatta yıkımı sosyal medyadan canlı yayın yapıp; farklı mecralara taşımaya çalışanlar da oldu. 

Yıkımın olacağını Beykoz halkının büyük bir çoğunluğu haliyle bilmiyordu. Ancak bizim gibi STK, Siyaset ve basın hayatında olan herkes biliyordu. Çünkü belediye başkanımız Murat AYDIN; belediye meclisinde, kültür merkezinin depreme dayanıksız olduğunu, yıkılarak yenisinin, eski İSKİ binanın olduğu yere yapılacağını açıklamıştı. Yani başlıktaki sorunun cevabı kamuoyuna aylar öncesinden duyurulmuştu.

Beykoz halkının bu yıkımı önceden bilmemesi gayet doğal. Halktan belediye meclisini takip etmesini bekleyemeyiz. Belediye başkanının açıklamalarını niye duymadılar diye eleştiremeyiz. Ama Belediye'yi kültür merkezinin yıkımı konusunda zor durumda bırakmak için halka yanlış bilgi veren siyasileri eleştirebiliriz. Belediye meclisinde olup, siyaset yapan arkadaşların, yıkımın depreme dayanıksız olmasından kaynaklı yapıldığını bile bile "yeni tadilat yapılan bina niye yıkıldı?" diye sosyal medyadan karalama kampanyalarına katılmalarını hiç etik bulmuyorum. Ne yani? Belediye, deprem raporunu sumen altı yapıp; o binaya her gün yüzlerce kişinin girip/çıkmasına müsaade mi etseydi? Tamam, bu binaya tadilat yapılmadan önce depreme dayanıklı olup/olmadığıyla ilgili bir tetkik yapılmamış. Bu büyük bir ihmaldir. Bunda mevcut kadronun bir suçu ve günahı yoktur. Bu tadilat Murat Aydın döneminde yapılmış bir tadilat değildir. Belediye Başkanımız; Beykoz halkının güvenliğini düşünerek doğru ve yerinde bir karar vermiştir.

"Yıkılmasaydı, güçlendirilseydi" 

Yıkıp yapmak ile güçlendirmek arasında küçük bir maliyet farkı var. Bu şekilde hem bir meydan kazanmış oluyoruz hem de Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür merkezinin ismine yakışır bir vizyon ile inşa edilmesi sağlanmış olacaktır. Mevcut yapı hiç kullanışlı değildi. Ayrıca mimari olarak ta tam bir ucube haldeydi. Murat Aydın'ın hayata geçirdiği projeleri göz önünde bulundurursak; ben yeni kültür merkezi için şimdiden heyecanlanıyorum. Daha kullanışlı ve estetik bir yapı olacağına inancım tamdır. Bugün eleştirenlerin, yarın yeni yapılan Tekke, Millet kıraathanesi, yeni yapılan sahil şeridi, kültür merkezinin yıkıldığı yerin meydan olarak düzenlenmesi, yeni yapılacak kültür merkezi, Paşabahçe Stadının da yenilenip güzel bir spor kompleksine dönüştürülmesi ve birkaç minik dokunuş ta olduktan sonra alkışlayacaklarına inanıyorum.

Bekleyip, görelim vesselam.

Yazarın Yazıları