Beykoz Muhtarlarına Belediye'den 750 lira

  • Güncelleme: 08.03.2016 08:35
  • Okunma: 6435 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi Mart Olağan toplantısı, ilçedeki 45 mahalle muhtarına verilen ödeneklerin artırılmasıyla başladı.
Beykoz Muhtarlarına Belediye'den 750 lira

Beykoz Belediyesi Mart Olağan toplantısı, ilçedeki 45 mahalle muhtarına verilen ödeneklerin artırılmasıyla başladı.

Bahar aylarının ilk Meclis toplantısında Beykoz Belediyesi, AK Parti'nin önerisi ve CHP'nin de desteğiyle 'oy birliğiyle' kararları Meclis'ten geçirdi. Daha önce 500 lira olan ödenekler için yüzde 50 zam yapılırken, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu'nun da katıldığı oturumda yeni ödenekler 750 liraya yükseldi. CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın beraberindeki heyetle Meclis'teki kadın üyelere ve kadın çalışanlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çiçek dağıttığı günde, AK Partili Gül Biçer de kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Günün en önemli olayı ise Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile CHP'li Meclis Üyelerinden Deniz Yıldız'ın tartışmalarıydı. Zaman Gazetesi'ne Kayyum atanmasından Bülent Arınç'a kadar birçok konunun gündeme geldiği Beykoz Belediye Meclisi'nde Başkan Çelikbilek, oldukça sakin konuşmalar gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Bülent Arınç için net konuşan Yücel Çelikbilek, "Ya, Bülent Arınç'ı bırakın... Bülent Arınç ile aramıza hiç kimse giremez. Bülent Arınç şu an gelse dövse beni, 'Abimdir' der, geçerim. O kadar... On dakika sonra o gelir, 'Yücel nasılsın?' der, sarılırız. Onun için buradan size ekmek çıkmaz" dedi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Mart Olağan toplantısı, açılış ve yoklamanın ardından CHP'li Meclis Üyesi Yılmaz Işık'ın Başkan Çelikbilek adına Kâğıthane’de aldığı ödülü Başkan sunmasıyla devam etti. Başkana ödülü teslim etmeden önce bir konuşma da yapan Işık, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz Şubat ayının 21'inde Kurtuluş Savaşı'nın Kadın Kahramanları'ndan Şerife Bacı'nın ölüm yıldönümüydü. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın isimli isimsiz tüm Kahramanlarını tekrar rahmetle yâd ediyorum. Şerife Bacı'yı anmayla ilgili Kağıthane'de eski Bakanlarımızdan Murat Başesgioğlu ve Bölge Milletvekili Fatma Benli'nin katıldığı bir programla İstanbul genelindeki ilçelerde Şerife Bacı ismini yaşatan Belediye Meclisleri'ne ve Belediye Başkanları'nın şahıslarına teşekkür etmek üzere birer plaket takdim edildi. Sizin adınıza Başkanım ben aldım, bu emaneti size takdim etmek istiyorum."

Yılmaz Işık'a teşekkür eden Başkan Yücel Çelikbilek ise Işık’tan emanetini teslim aldıktan sonra, Kadınlar Günü'ne dair bir konuşma gerçekleştirerek, duygularını paylaştı. Kadınları, özellikle siyasette yer almak konusunda daha gayretli olmaya, kararlı adım atmaya çağıran Yücel Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Hayırlı olsun ve kadınların özgür yaşadıkları, can emniyetinin olduğu bir dünya istiyoruz. Maalesef üzülerek söylüyoruz ki, dünyanın her yerinde kadınlara karşı acımasızca davranışlar var. Erkekler, kendilerini doğuran kadınlara nasıl bu kadar vahşice davranıyorlar, anlamak mümkün değil... Bu, ne bizim içinde bulunduğumuz İslam Dünyası'nda ne de geleneksel Türk geleneğinde böyle bir şey yok! Yok, ancak nereden bu mikrop bize sirayet ettiyse etti, toplumun her tarafında, Doğusundan Batısına kadar bir acımasızlık, bir merhametsizlik adlı başını gidiyor. Kadınlara yönelik bu muameleyi kabul etmek, bunun üzerine yorum yapmak mümkün değil...

Siyaset konusunda bizim kadınlara olan bakışımız bir kenara, kadınların da 'Söke söke alırız!' anlayışında olması gerekiyor. Bu işe gönül vermeleri gerekiyor. Siyaset bir gönül işi... Birileri getirip, size 'Alın bunu' demezler... Siz orada bulunursunuz, mevcudiyetinizle 'Varım!' dersiniz, o işi hak edersiniz. Kadınlar da en az erkekler kadar her şeyi yapmaya muktedirlerdir. Akılları var, fikirleri var; biz erkeklerden geri kalan tarafları yok. Sadece ne gerekiyor? Gayretle adım atmaları gerekiyor. Temenni ediyoruz ki, ister siyasette ister sanatta; nerede olursa olsun kadınlarımız kararlı bir şekilde adım atarlar."

Başkan Yücel Çelikbilek'in ardından bu kez AK Partili Meclis Üyesi Gül Biçer kürsüye geldi ve şu konuşmayı gerçekleştirdi:

"Sözlerime başlamadan önce ben CHP Grubumuza, İlçe Başkanına nezaketlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. 8 Mart Kadınlar günü, her yıl kutlanan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanımlanmış, uluslararası bir gündür. İnsan hakları genelinde, kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine; ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarına ayırmıştır. Kadınlar, insanlık tarihinden bugüne 'anaç' yapısıyla erkekleri yetiştirip, medeniyete ulaştıran yegâne varlıklardır. Dünyayı zenginleştirmek adına, üretkenliğiyle katkı sağlarken, aile içindeki kutsallığıyla rol alan kadın, karşılaştığı tüm zorluk ve haksız saldırılara rağmen ilahi bir sorumlulukla, vazifelerinin bilincinde ve eylemselliğindedir. Çocukların yetiştirilmesine, topluma kazandırılmasına; evliliklerle aileyi sürdürmesine kadar toplumsal anlamda rol üstlenen kadın, 'eş' olma, 'anne' olma vasıflarının yanı sıra aile ekonomisine de katkıda bulunmaktadır. Günümüzde ise kadınlar gerek iş hayatında gerekse siyasette etkin rol almaktadır. Demokratik toplumlarda ise bu bir tercih olmaktan çok bir zarurettir."

Gül Biçer'in ardından bu kez de bir diğer AK Partili Meclis Üyesi Nevzat Oral söz istedi ve dün gece Dost Beykoz'un da özel haber olarak duyurduğu 3. Köprü törenine dair şunları kaydetti:

"Bizler bölgemizde büyük ve önemli bir gün geçirdik. Hem ülkemize hem de bölgemize büyük katma değerler sağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesini büyük bir gururla attık. Bu vesileyle ben bu projede emeği geçen ve başlamasına vesile olan Cumhurbaşkanımız ve müteahhit personelimizin tamamına Meclis adına teşekkür ediyorum."

CHP'li Meclis Üyesi Deniz Yıldız ile Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek arasında gerçekleşen tartışma ise güne damgasını vuran en önemli diyaloglardan birisiydi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, genel olarak sakin ve gülümseyerek konuştuğu Meclis'te Deniz Yıldız ile karşılıklı konuşmalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilere yanıt verdi. Bu sırada Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Bülent Arınç'a da sahip çıkan Yücel Çelikbilek ile CHP'li Deniz Yıldız arasında şu ilginç diyalog gerçekleşti:

Deniz Yıldız

“Öncelikle İlçe Başkanıma nezaketinden dolayı, Dünya Kadınlar Günü'nü kutladıkları için teşekkür ediyorum. Ben de kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Kadının ulaşmadığı, kadın eli değmeyen hiç bir mücadele başarıya ulaşmamıştır. Bundan 19 yıl önce 28 Şubat döneminde, başörtülü kızlarımız okula gitmekte zorluk çekerken, İmam Hatiplerde ki, İmam Hatip mezunu bir kardeşiniz olarak söylüyorum, katsayı uygulanırken ve tam da bunlar bitmiş derken, 5 Mart Cumartesi günü başörtülü kızlarımız, karga-tulumba kelepçe takılarak...”

Yücel Çelikbilek

“Şimdi oradan girme, eğer oradan girersen işin içinden çıkamayız.”

Deniz Yıldız

“Başkanım, ben bu yola çıkarken, sessiz çocukların sesi olmaya gayret ederek çıktım. Tam da Cumhurbaşkanımız, 'Başörtülü kızlarımızın başörtülerinden tutmak suretiyle, onları yerlerde sürükleyenler, bunun hesabını nasıl verecekler?' diye bir Twitt atmıştı. Evet, acaba bunun hesabını nasıl vereceğiz diye ben de merak içerisindeyim.”

Yücel Çelikbilek

“Şimdi, doğru söylüyorsun... Birisinde hakları vardı, haklarını almaya çalışıyorlardı. Ancak ikincisinde bir hak yok ortada... İkisi farklı... Birisi eğitim hakkı; birisi de 'Ben protesto edeceğim!' davası... Ne olacak peki? Mahkeme kararı var, adam içeriye giremiyor: 'Sokmuyoruz seni' diyorlar. Nasıl olacak bu iş?”

Deniz Yıldız

“Binadan atılırken, karga-tulumba çıkarıldılar, ellerine kelepçe takıldı?”

Yücel Çelikbilek

“Senin orada işin bitmiş. Çıkman lazım... Çıkmazsan ne olur? Birisi bunu çıkartacak... Ya sen çıkartacaksın, ya ben çıkartacağım. Eğer güvenlik kuvvetleri bunu yerine getirmezse, o zaman vatandaş bunu kendisi yapacak. Dolayısıyla ikisini aynı kefeye koymak, doğru değil... Oraya atanan insanlar, Devletten yardım talep ediyorlar. Diyorlar ki, 'Ben burada görev yapamıyorum' diyorlar. 'Bana görev yapacağım alanı açın' diyor. Adam da geliyor, gereğini yapıyor. Ne yapsın? Herkes yasaya bağlıdır. Bu adam buraya yasasız mı gelmiş? Yok... Mahkeme kararı var.”

Deniz Yıldız

“Başkanım, Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Ben bu Anayasayı kabul etmiyorum' demişti.”

Yücel Çelikbilek

“Cumhurbaşkanının dediği belli... Önce söylediğini iyi anlamak lazım... Cumhurbaşkanı ne dedi? 'Ben bu kararı tanımıyorum' dedi. Peki, tanımayan Cumhurbaşkanı ne yaptı? 'Ben kabul etmiyorum' demekten başka ne yaptı?”

CHP'liler:

"Ama Bülent Arınç bu konuda farklı düşünüyor"

Yücel Çelikbilek

“Ya, Bülent Arınç'ı bırakın... Bülent Arınç ile aramıza hiç kimse giremez. Bülent Arınç şu an gelse dövse beni, 'Abimdir' der, geçerim. O kadar... On dakika sonra o gelir, 'Yücel nasılsın?' der, sarılırız. Onun için buradan size ekmek çıkmaz.”

Deniz Yıldız:

"Sözlerimi bitirirken, şunu söylemek istiyorum: Erkeğin adam olduğu yerde, aslında her gün kadınlara 8 Mart'tır..."

Konuşmaların ardından aralarında Bilgi İşlem Müdürlüğü ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün de olduğu 6 teklif, ilgili komisyonlara görüşülmek üzere gönderildi. Muhtarlara verilen 500 liralık yardımlar ise yüzde 50 oranında bir zammın ardından, 750 lira olarak, oy birliğiyle kabul edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz