Beykoz Muhtarları Muammer Tonya ile dertleşti

  • Güncelleme: 15.01.2019 22:49
  • Okunma: 7039 kez
  • Yorum: 0
CHP Beykoz Belediye Başkan aday Adayı Muammer Tonya Beykoz Muhtarları ile bir toplantı yaptı.
Beykoz Muhtarları Muammer Tonya ile dertleşti

Toplantıda muhtarlara yakın ilgi gösteren Tonya, Beykoz’un imar planlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Muhtarların sorunlarını da dinleyen Tonya, aday gösterilmesi ve belediye başkan seçilmesi durumunda muhtarların taleplerini yasaların el verdiği ölçüde yerine getirmeye çalışacağı sözünü verdi.

Beykoz’un üç ana başlıklı plan bölgesi olduğunu, bunların Boğaz, Koruma Alanı ve köyler olarak belirdiğini söyleyen Tonya, Beykoz’un yüzde 82’sinin orman olduğunu ve yüzde 18’inin ise imara açılacak kısım olduğunu belirtti.

Bu yüzde 18 içinde tapusunu alamayan yüzde 30 civarında vatandaşın olduğunu, bu rakamın mevcut Belediye Başkanı tarafından yüzde 10 olarak ifade edildiğini kaydeden CHP Beykoz Aday Adayı Muammer Tonya, “Beykoz’da şu anda doğru düzgün uygulanabilir bir imar planı yok” dedi.

“Yönetmelikleri yasaları çiğneyerek değil”

“Aday olur seçilirsem her mahallenin planını bilhassa muhtarla istişare ederek, halkın ne istediğini ve mahallenin konumunu göz önünde bulundurarak değerlendireceğim. Gerekirse mahalle bazında mini bir referandum yaparak, o mahallede yaşayanların isteğine göre bir imar planı yapmaya gayret ederiz. Tabii bu arada yönetmelikleri, yasaları çiğneme şansımız ve düşüncemiz yoktur.” şeklinde konuşan Tonya, Bu planları yaparken mümkün olan bütün avantajları kullanacağını ve yaptıkları planların, büyükşehirse, büyükşehirde, nerede gerekiyorsa hep beraber mücadelesini yapıp en kısa zamanda çocuklarına ve torunlarına uygulanabilir bir imar planı bırakma düşüncesinde olduklarını belirtti.

Diğer sosyal projelerde ise, kreşinden kadın sığınma evine sağlık biliminden eğitime kadar birçok alanda hayata geçirecekleri projeleri kaçak olarak değil, yasal olarak yapacaklarını ifade eden Muammer Tonya, gençliğin bir takım yanlış alışkanlıklardan kurtulması için yine muhtarlarla el ele vererek çözüm üretme gayreti içinde olacağını söyledi.

Toplantının devamında Beykoz Belediyesi’nin muhtarlara, giderlerine harcamak üzere vermiş olduğu ödeneğin kesilmiş olması tartışıldı. Öte yandan muhtarlar bölgelerinde yaşadıkları sorunları dile getirirken, Muammer Tonya’nın bu sorunlar karşısında nasıl bir çalışma yapacağını anlatması istendi.

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu ise, muhtarlara verilen ödeneğin gider faturaları karşılığında ödenmeye devam ettiğini, fakat faturasız ödeme yapılması durumunda Sayıştay’ın zimmet çıkardığını söyledi.

Muammer Tonya’da bu durum karşısında yasaların el verdiği ölçüde muhtarların gerek sekreter, gerekse giderleri konusunda elinden geleni yapacağını ifade etti. Muhtarların mahallede kaymakamdan sonra gelen mülki amir olduğunu dile getiren Muammer Tonya, muhtarların her şeye vakıf olduğunu ve belediye başkanı ile yan yana yürürlerse bölgenin daha hızlı kalkınacağını dile getirdi.

Toplantının devamında tapu sorunu yaşanan mahallelerin muhtarları sıkıntılarını dile getirirken, Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç, muhtarlar arasında birlik beraberliğin sağlanamamasından yakındı. Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu'da, birlik beraberlik isteyenlerin önce kendileri birlik beraberlik için çaba sarf etmesi gerektiğini dile getirdi.

Toplantı sonunda CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Muammer Tonya, davetine icabet eden muhtarlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz