Beykoz Müftüsü’nden Ramazan’ı karşılarken

  • 0
  • 7985
Beykoz Müftüsü’nden Ramazan’ı karşılarken
Beykoz Müftüsü’nden Ramazan’ı karşılarken
Beykoz Müftüsü’nden Ramazan’ı karşılarken
Beykoz Müftüsü’nden Ramazan’ı karşılarken

İslam Dünyası’nın en kutsal dönemi olan Ramazan ayı için Beykoz’da tüm hazırlıklar tamamlandı.

Beykoz Müftüsü Ali Efe yapmış olduğu açıklamasında, ramazan ayının önemine vurgu yaparken, hassasiyetlerinde altını çizdi.

Ali Efe açıklamasında, Beykoz Müftülüğü’nün Ramazan’a özel hazırladığı programına da değindi.

Beykoz Müftüsü Ali Efe açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Ramazan’ı karşılarken…

Yüce Dinimizin beş temel esasından biri olan oruç ibadetimize, on bir ayın sultanı ve Peygamberimiz (S.A.V)' in ifadesiyle "Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş" olan bir ramazan ayına daha kavuşmuş bulunuyoruz.

Ayeti Kerimede; “Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi takvaya eresiniz (sakınasınız) diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı. (Bakara, 183) buyurulmaktadır.

Bu ayda Efendimiz (sav) nin ifadesi ile ‘semanın rahmet kapılarının açılacağını, cehennem kapılarının kapanacağını ve şeytanların zincire vurulacaklarını’ haber veriyor. Allah Resulü bir hadisi şeriflerinde " “Bir kimse, inanarak ve sevabını yalnızca Allah'tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.

Ramazan ayı insanların birbirlerini anlamalarına vesile olan, yardımlaşma ve diğergamlık duygularının zirveye çıktığı bir aydır.

Ramazan insanların geçmiş günahlarına çokça tövbe ettiği, tefekkür ibadetiyle kendini hesaba çektiği bir aydır.

Bu ay Kur'an ayıdır. Allah Resulü bu ayda çokça Kur'an okur, Cebrail (a.s) ile Kuran’ı mukabelede bulunurlardı. Allah Resulü bu ayda ibadetlerini daha da artırır, biz ümmetine örnek bir ibadet hayatı sunardı.

Bu ay paylaşmanın, nefsi terbiye etmenin ve zihinlerimizi Müslüman’ca düşünceyle yoğurmanın ayıdır. İçerisinde Kur'an'ın indirilmeye başlandığı, bin aydan daha hayırlı mübarek gece "Kadir Gecesi"ni içine alan Ramazan ayı "oruç, teravih ve fıtır sadakası" gibi ibadetlerle toplumda kaynaşmayı, ümmet olma şuurunu kazandıran bir aydır.

Ramazan ayı, insanların kanaat duygusunu ve paylaşmayı ön plana çıkardığı, israfın önlendiği bir aydır. İsraf, dünya genelinde bir problem oluşturmaktadır. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığımızda bu ramazanda ramazan teması olarak "israf" konusu belirlemiştir. Toplumumuzun dikkatini bu konuya yöneltmiştir.

Ramazan ümmetin daha çok bir araya geldiği, ortak faaliyetlerde bulunduğu ibadetlerde cemaat olma şuuruyla hareket ettiği bir aydır. Bütün Camilerimiz ve Kuran Kurslarımızda Mukabelelerimiz okunacak ve halkımızın katılımları teşvik edilecektir. Bu kapsamda Ramazan ayı teravih namazlarıyla toplumumuza ayrı bir neşe katmaktadır. Bizlerde Beykoz Müftülüğü olarak Teravih namazlarını bazı camilerimizde hatimle kıldırmak üzere görevlendirmelerimizi yaptık, Bu Camilerimiz;

Hacı Ali Bey Camii (Yalıköy Mah.)

Abdulvehhab Ebvab (Tekke Camii) Mescidi (Kavacık)

Çavuşbaşı Hz. Ömer Camii

Ramazan ayına girmeden Kuduste yaşanan menfur hadiseleri lanetliyor Şehit kardeşlerimize rahmet yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin ve İslam Âlemi’nin Ramazan-ı şeriflerini kutlarken, israfın olmadığı kan ve gözyaşının durduğu, çocukların ve mazlumların yüzünden gülücüklerin silinmediği bir ramazan olmasını Rabbimden temenni ederim.

Ali EFE / Beykoz Müftüsü

Beykoz’da ‘Gençlik Haftası’ kutlamaları başladı
Önceki Beykoz’da ‘Gençlik Haftası’ kutlamaları başladı
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz