Son Dakika

Beykoz Müftüsü Efe Ramazan ayının önemini anlattı

  • 0
  • 12385
Beykoz Müftüsü Efe Ramazan ayının önemini anlattı
Beykoz Müftüsü Efe Ramazan ayının önemini anlattı
Beykoz Müftüsü Efe Ramazan ayının önemini anlattı

Beykoz Müftüsü Ali Efe, Koronavirüs (Kovid-19) salgın hastalığının gölgesinde idrak edeceğimiz Ramazan ayının önemini Dost Beykoz okurları için anlattı.

Millet olarak, rahmet, mağfiret ve cehennemden azad olunma günlerini içinde barındıran Mübarek Ramazan ayına kavuşmanın hazzını yaşadıklarını söyleyen Ali Efe, “İslam’ın beş temel esasından biri olan oruç ibadetimize gecelerimizin bereketine vesile olacak iftar, teravih ve sahurlarımıza kavuşmanın heyecanını hissediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ey iman edenler!

“ Oruç farz bir ibadettir. Rabbimiz c.c. Kuranı Kerimede; “Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi takvaya eresiniz (sakınasınız) diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı.(Bakara, 183) buyurmaktadır.” diye konuşan Müftü Efe, Allahın Rasulü Efendimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde; “Ramazan ayını inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek ihya eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, “Ṣalâtü’t-terâvîḥ”, 1)

Ramazan ayını buruk karşıladık

Dünyayı saran Covıd-19 salgını sebebiyle içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçte Ramazan ayını elbette buruk bir şekilde karşıladığımıza değinen ve iftarın, teravihin, sılai rahim ziyaretlerinin ve komşuluk ilişkilerinin biraz sessizliğe bürünmesinin herkesi üzdüğün altını çizen Beykoz Müftüsü, “bu günlerin aynı zamanda evimize, ailemize ve gönül dünyamıza yeni bir bakışla yönelmemize vesile olması bizim için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

“Ramazan ayı Âlemlerin yegane Maliki ve Hâkimi olan Yüce Rabbimize yönelip gönül dünyamızı, iş hayatımızı, aile hayatımızı tekrar kontrol etmemize vesile olmalıdır.” diyen Efe, Hz. Peygamber’in, “Ramazan ayı geldiğinde cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır, şeytanlar da zincire vurulur”(Buhârî, Savm 2)hadisi şeriflerini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Acizliğimizin boyutunu bir kez daha gördük”

Rahmet kapılarının bizler için açıldığı bu kıymetli ayda elbette Rabbimize sığınacak ve ondan yardım isteyeceğiz. İnsan olarak acizliğimizin boyutunu bir kez daha top yekun gördük.

Dünya nimetlerinin istifadesine sunulduğu insanın evinden dışarıya çıkmaktan korkar hale geldiğini, sevdikleriyle aynı ortamı paylaşmaktan nasıl kaçar hale geldiğini gördük.

        

Rabbimize sığınıp halimizi O’na arz etmek için bu ay bize büyük bir fırsattır.Kalplerimiz huzura kavuşacaktır. Rabbimiz kendisi yönelip hidayete erenleri işaretle;

‘Bunlar, iman edenler ve Allahı zikrederek gönülleri huzura kavuşanlardır. Bilesiniz ki gönüller ancak Allahı anarak huzura kavuşur.’ (Ra’d Suresi; 28) buyurmuştur.  Huzuru başka yerlerde aramak beyhude bir çabadır.

“İnsanlık alemi için birbirimize dualarımız olacaktır”

Huzurla dolan kalpler içinde bulunduğumuz yuvamızı ısıtacaktır. Anne ve Babanın cennet kokusunu taşıyan evlatları ile iletişimi değişecektir. Büyüklerini kendisi için dua kaynağı ve cennetin anahtarı olarak gören evlatların anne ve babalarına, büyüklerine bakışı değişecektir. Top yekun bir millet olarak, hatta insanlık âlemi olarak birbirimize dualarımız olacaktır.

“Tedavi olan kardeşlerimizi unutmayalım”

Hastanelerde tedavi olan kardeşlerimiz dualarımızda unutulmayacaktır. Peygamber (sav) efendimiz: “Oruçlunun iftar vaktinde yaptığı dua katiyyen reddolunmaz.” İbn-i Mâce,c. l,No: 1753. buyurmaktadır. Dua Rabbimizle olan en güçlü bağımızdır. Rabbimiz katında kıymetimizi artıracak bir yakarıştır.

“Daralan ruhlarımızı teskin edelim”

Ramazan, adeta bütün dünyayı esir alan, çaresiz bırakan bu salgın kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluğumuzu ve istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır.

“Manevi ve aile bağlarımızı güçlendirelim”

Sorumluluk Bilincimizi gözden geçirip Rabbimizle bağımız, ailemizle bağımız, milletimizle bağımız ve çevremizde bulunan bütün varlıklarla bağımızı gözden geçirmek için fırsattır. Dünyanın fani olduğunu, insanın ne kadar aciz olduğunu çok net bir şekilde gördük ve yaşadık.

Özel hayatımızda yenilenmek otokontrolümüzü yapmak için daha iyi bir fırsat bulamazdık. Ramazan ayı eksik ve zayıf noktalarımızı telafi için en büyük fırsattır. Ailemizin bizler için ne kadar büyük bir hazine olduğunu öğrendik.

“Bu günleri fırsata dönüştürelim”

Kuranı Kerimin nazil olduğu bu ayı evlerimizde hep beraber fırsata dönüştürmenin bereketini yaşayalım. Ailece günlük Kuran Kerim okuyarak mukabelelerimizle evlerimizi, okuduğumuz Kuranı anlamaya çalışarak zihinlerimizi, okuduğumuz ve Allahın kelamı olduğuna inandığımız ayeti kerimelerin gereğince yaşayarak hayatımızı güzelleştirelim.

Ailemizle beraber iftar ve sahurlarda gönülden yapacağımız dualarımıza küçüğümüzle büyüğümüzle birlikte âmin diyelim.

Çocuklarımızı bu bereketten mahrum etmeyelim

Beraberce evimizde kılacağımız Teravih namazımız ve salatu selamlarımızla evlerimiz ayrı bir kıymet kazansın. Berekete vesile olacağına gönülden inandığımız sahurlarımız ve akabinde kılacağımız sabah namazlarımızla kulluğumuzun hazzını yaşayalım. Bu güzelliklerden kendimizi ve çocuklarımızımahrum etmeyelim.

Ramazan aynı zamanda Rabbimizin bize ihsan ettiği nimeti paylaşma aydır. Zekat, Fitre ve sadakalarımızla çevremizdeki kardeşlerimizin ihtiyaçlarına çare olalım. Yakın çevremizden başlayarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yanında olmanın bizim dini ve milli bir vazifemiz olduğunu bilelim. Aziz milletimizin zor zamanlarda nasıl kenetlendiğini gösterip, bunun bizler için ne büyük bir güç olduğunu bilelim. Devlet ve Millet olarak bütün dünyanın gıpta ile baktığı bu dayanışma ruhumuzu diri tutmaya devam edelim. Biz Bize Yeteriz kampanyası bu anlamda dünyaya örnek bir kampanyadır Mutluluğun bir başkasını mutlu etmekte olduğunu unutmayalım.

“Diyanet TV’den istifade edelim”

Diyanet İşleri Başkanlığımızın milletimizi aydınlatma ve gerekli bilgiyi hassasiyetle sunma sadedinde Diyanet TV de yapılan programlar ailece istifade edeceğimiz bir fırsattır. İstanbul Müftülüğümüz sosyal medya aracılığı ile yapacağı sunumlarıyla hizmetlerine devam edecektir.

Camilerimizin cemaatten ayrı mahzun kalması elbette her bir Müslüman’ı ve öncelikle yıllarını mihrapta, minberde, minarede ve kürsüde geçiren gün boyu Camilerimizde vatandaşımıza hizmet veren bizleri, hocalarımızı derinden üzmektedir. Dualarımızla bir an evvel bu günleri geride bırakacağız inşallah.

Beykoz Müftülüğümüz bünyesinde hizmet veren Görevlilerimizin rehberliğinde Camilerimiz ve Kuran Kurslarımız çevresinde devam eden hatim gruplarımızla her hafta 220 hatim tamamlanmaktadır.Ayrıca Müftülüğümüz telefonlarımız ve sosyal medya aracılığı ile hemşerilerimize dini bilginin ulaştırılmasına gayrete devam edecektir.

Ramazan-i Şerif mübarek olsun

Bu vesileyle tüm Beykozlu hemşerilerimizin ve İslam Âlemi’nin Ramazan-ı şeriflerini kutlarken, Rabbimize kulluğumuzu tam bir teslimiyetle ifade edebilmeyi; sıkıntılı günleri fırsata çevirerek daha güzel bir şekilde değerlendirebilmeyi diliyorum. Rabbimizin af ve mağfiretini hak ederek Kadir Gecesine ve Ramazan Bayramına salimen ulaşabilmeyi temenni ediyorum.

BEYKOZ İLÇESİ 2020 RAMAZAN AYI İMSAKİYESİ

 

Haber Merkezi

Çocukların Bayramı için Beykoz’da kim ne mesaj verdi?
Önceki Çocukların Bayramı için Beykoz’da kim ne mesaj verdi?
Beykoz STK çalışma grupları
Sonraki Beykoz STK çalışma grupları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz