Beykoz Müftüsü Ali Efe’den Ramazan’ın faziletine vurgu

  • 01.04.2022 09:34
  • Güncelleme: 01.04.2022 09:47
  • Okunma: 2393 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Müftüsü Ali Efe, Ramazan ayının başlamasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamasında, oruç tutmanın ve teravih namazlarının önemine vurgu yapan Müftü Efe, Kuran-ı Keriminde ramazan ayında indirildiğini hatırlattı.
Beykoz Müftüsü Ali Efe’den Ramazan’ın faziletine vurgu

Ayların sultanı ve Peygamberimiz (S.A.V)' in ifadesiyle "Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş" olan bir ramazan ayına daha kavuşmuş bulunuyoruz.

Yüce Rabbimiz bu aya dair şöyle buyurur:“Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin...”Bakara, 2/185.

Ramazan ayı Kuran ayıdır. Kur’anı Kerim Mevlamızın bize en büyük rahmeti, gönüllerimize şifa, hidayet rehberimizdir. Dünya ve ahiretimizi aydınlatacak Kuranı Kerimi bu ayda daha çok okumaya, anlamaya ve gereğince yaşantımıza yön vermeye gayret göstereceğiz.

Kur’anı Kerimle gönüllerimiz, Mukabelelerle evlerimiz ilahi nur ile  aydınlanacaktır.  Yüce dinimizin beş temel esasından olan Orucumuzla Reyyan kapısından cennete çağrılacaklar arasında olabilmek için gayret göstereceğiz.

Sevgili Peygamberimiz (sav)’nin ifadesi ile bu ayda ‘semanın rahmet kapılarının açılacağı, cehennem kapılarının kapanacağı ve şeytanların zincire vurulacakları’ haber veriliyor. Allah Rasulü bir hadisi şeriflerinde ise"Bir kimse, inanarak ve sevabını yalnızca Allah'tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığımızca bu ay ‘Ramazan ve Doğruluk’ konusunun daha yoğun işlenmesi benimsenmiştir. Doğruluk her insan için önemli olduğu gibi Müslüman’ın ayrılmaz bir parçasıdır.

İçinde bulunduğumuz şartlarda dünyamızın kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır ramazan ayı. Bu ayda kalpler dirilir, zihinler durulur, iradeler güçlendirilir. Diller her daim hayır söyler, zikreder, şükreder, tevbe ve dua eder.

Ramazan aile de dirlik, gönüllerde birlik toplumda iyilik ayıdır.

Bu ay paylaşmanın, zihinlerimizi Müslüman’ca düşünceyle yoğurmanın ayıdır. Kur'an'ın indirilmeye başlandığı, bin aydan daha hayırlı"Kadir Gecesi"ni içine alan Ramazan ayı "oruç, teravih ve fıtır sadakası" gibi ibadetlerle toplumda kaynaşma, ümmet olma şuurunu kazandıran bir aydır.

Kur’an ayı bu ayda bütün Camilerimiz ve Kuran Kurslarımızda Mukabelelerimiz okunacak ve halkımızın katılımları teşvik edilecektir.

Teravihlerimize camilerimizde ailece katılmaya biraz daha gayret gösterelim. 01.04.2022 Cuma günü kılacağımız teravih namazımızla bu güzel aya girmiş olacağız.

Hacı Ali Bey Cami (Yalıköy Mah.)

Abdulvehhab Ebvab (Tekke Camii) Cami (Kavacık)

Çavuşbaşı Hz. Ömer Cami

Bu vesileyle tüm Beykozlu hemşerilerimizin ve İslam Âleminin Ramazan-ı şeriflerini kutlarken, kalplerimizi birleştiren, gönüllerimizi terbiye eden, Âlemi İslam’da kan ve gözyaşının durduğu, çocukların ve mazlumların yüzünden gülücüklerin silinmediği bir ramazan olmasını Rabbimden temenni ederim.

Haber Merkezi         

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ali Efe, İmsakiye, Açıklama