Beykoz Müftülüğü’nden Çanakkale konferansı

  • Güncelleme: 17.03.2019 20:32
  • Okunma: 3929 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Müftülüğü, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde “Tarihe Sığmayan Destan Çanakkale” adlı bir konferans düzenledi.
Beykoz Müftülüğü’nden Çanakkale konferansı

Araştırmacı yazar Mehmet Kaplan’ın konuşmacı olduğu konferansa, Beykoz Müftüsü Ali Efe ve Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz’da katıldı.

Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe

Konuşmasında, yaklaşık yarım milyon insanın hayatına mal olan Çanakkale Savaşı’nın, milli bilincimizde önemli bir yerde olması gerektiğini söyleyen Ali Efe, geçtiğimiz günler de Yeni Zelanda’da düzenlenen hain saldırıyı kınadı.

Yeni Zelanda’da yaşananların ortak bir gaye ile yürütüldüğünü ifade eden Müftü Ali Efe, “Yeni Zelanda’da yaşanan elim vaka ile Srebrenitsa’da, Bosna’da ve Hocalı’da yaşanan katliamların hepsi ortak bir amaç uğruna gerçekleşti. Bu yaşananlar din ve küfür savaşından başka bir şey değildir” dedi.

Araştırmacı Yazar Mehmet Kaplan

“Meydanlarımız boş değil”

Çanakkale’de bizzat 104 savaş gazisi ile görüştüğünü ve savaş gazisi dedelerin anlatmış olduklarının kolay hazmedilebilecek türden vakalar olmadığını belirten Kaplan “Savaş esnasında parmakları kopmasına rağmen acıyı hissetmeyen dedelerimizin yaralı ellerini öpebilmek bana nasip oldu” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Savaşı’ndan gerek önce gerek sonra yaşanan olaylar neticesinde bir kaç aylık süre diliminde yarım milyon vatan evladının şühedaya kavuştuğunu ve Cumhuriyetimizin kolay kurulmadığını belirten Kaplan “Çanakkale öyle muazzam bir destandı ki yarım milyona yakın varlıklı ya da yokluk içerisinde olan vatan evlatları bir kaç aylık süre içerisinde şehit oldu. Hiç şüphesiz, Çanakkale Savaşıyla gelen zafer bizi biz yaptı. Meclis’i 5 yıl, Cumhuriyet’i 8 yıl sonra kurabildik. Bugün Ardahan, Kars, Beykoz, Kırklareli bizim ise dikkat etmek gerekiyor ve hakikaten de 15 Temmuz’da meydanın boş kalmadığını gösterdik” cümlelerine yer verdi.

Yazar Mehmet Kaplan şöyle devam etti:

“Barış bizim için çok şey ifade ediyor”

Yeni Zelanda’ da insanlar Mekke ve Medine’ye oldukça ilgili görünüyor. Onlar Avustralya gibi, Kanada gibi İngiltere’nin etkisi altında olmadığı gayet açık. Bir yer de kavga olmuşsa buradan beş dakika önce bir İngiliz geçmiştir atasözü de mevcut. Yeni Zelanda’nın Avrupa ve Batı’dan uzakta olduğu açıktır. Alçak saldırının planlanmış olduğu açık ve seçiktir. Batı’nın o merhametsiz hallerini kim düzeltecek? Biz. Allaha şükür barış bizim için daha çok şey ifade ediyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz