Yaşam

Beykoz Müftülüğü Bulgaristan'da iftar yemeği verdi

Beykoz Müftülüğü Bulgaristan'da iftar yemeği verdi
13.07.2015 18:30
| | |
7219

Video galeri

Beykoz İlçe Müftülüğü, Bulgaristan'daki soydaşlarımızı için iftar Programları düzenledi, selam götürdü

Geçtiğimiz Mayıs ayında Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Ramazan ayının ikinci yarısında Bulgaristan'da iftar yemeği vermeyi planladıklarını söylemişti. Program dolayısıyla Beykoz İlçe Vaizi Aydın Yöndem, Müftülük Şefi Yusuf Turgut Koto, Paşabahçe Cami İmam Hatibi Halit Öksüz ve Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Muhammed Polat Hoca ile birlikte önce Edirne'ye giden Müftü Demirtaş, burada Mimar Sinan'ın ünlü eseri Selimiye Cami'ni ziyaret etti. Ardından Kapıkule sınır kapısından Bulgaristan'a geçen heyeti burada Gerlova Vakfı Başkanı Orhan Mustafa karşıladı.

İlk iftar yemeklerini Hasanfaki'de Bulgaristan Vatandaşı soydaşlarımız ile birlikte yiyen Beykoz Heyetimiz, ardından Karaatlar'a geçti ve burada 2 bin kişiyle birlikte oruç açtı. Son olarak Mutaflar'da bin kişilik iftar sofrası kuran Beykoz Müftülüğü, toplamda 3 bin 500 kişilik iftar sofrasının kurulmasına katkı verdi ve Bulgaristan’da 2 bin 500 resimli Namaz kitabının dağıtımını gerçekleştirdi.

‘Soydaşımız olan Bulgaristan vatandaşı gençler, Müftü Demirtaş’ın sohbet programlarıyla, bir çok ilki yaşadı…’

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Beykoz Müftülüğü, Hatice User Hanımefendi ve Balkanlara Vefa Derneği'nin katkılarıyla, komşu ülke Bulgaristan'da yaşayan soydaşlarımıza iftar yemeği verdi. Beykoz'un güzel sesli Hocaları Muhammed Polat ve Halit Öksüz Hocalarımız, Ezan ve Kur'an-ı Kerîm okuyarak Bulgaristan vatandaşı Türklere huzur ve şükür ikram ederken, Beykoz Müftümüz Hüseyin Demirtaş ise Cami ziyaretleriyle gençleri ve köylüleri İslam Dini ve şuuru etrafında birleştirdi. İftar Programları dışında da bölgede köy köy dolaşan Müftü Demirtaş, soydaşlarımızın genç çocuklarıyla cami avlusunda bir araya gelerek sohbet etti. Bölgede yaşayan genç soydaşlarımız Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile 'bir ilki' yaşarken, Müftü Demirtaş Hoca'nın öğretilerini ve tavsiyelerini dikkatle dinledi.

‘Beykoz’un İmam Hatipleri Muhammed ve Halit Hoca ezan okudu, Müftü Demirtaş ise Bulgaristan’daki camilerde vaaz verdi’

Bulgaristan'daki temasları boyunca vakit namazlarını da çok sayıda farklı camide kılan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bu sırada Cami İmam Hatiplerinin yanında oturarak, Kur'an-ı Kerîm'den ayetler okudu ve vaaz verdi. Osmanpazarı Fındık Cami'nde öğle namazını kılan Müftü Demirtaş, burada vaaz için Kur'an-ı Kerîm'den Beyyine Suresi'ni seçti ve önce 8 ayetten oluşan Sure'yi ezbere okudu ardından Türkçe anlamıyla birlikte yorumlarını da cemaate nakletti. Arapça 'el beyyinetu' kökünden gelen beyyine sözcüğünün Türkçe anlamının ise 'Açık delil, mucize' olduğu öğrenildi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, apaçık delilin Kur'an-ı Kerîm'in bizzat kendisi olduğunu anlatarak, Allah'ı inkâr eden ve onun emirlerine uyacak olan kişilere Beyyine Suresi'nde nelerin vaat olunduğunu anlattı ve cemaate hitap etti.

İlgili Haber: Beykoz Müftülüğü Bulgaristan’da iftar verecek

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Gazete, Beykoz Müftülüğü, İftar, Hüseyin Demritaş, Soydaş, Muhammed Polat, Gerlova Vakfı, Başkan, Orhan Mustafa, Hasanfaki, Mutaflar

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"