Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek

  • 0
  • 10105
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek
Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele edecek

Beykoz Müftülüğü, bağımlılıkla mücadele için 16 hafta sürecek eğitim programını bugün başlattı.

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Beykoz Şubesi ve Beykoz Müftülüğü'nün 16 hafta boyunca sürecek "madde, teknoloji, tütün ve alkol" bağımlılığıyla ilgili konferans dizisi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde start aldı.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Kırklareli Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Yeşilay Cemiyeti Beykoz Şuba Başkanı Necla Sümer, Beykoz Polis Koruma Derneği Başkanı Birzat Mermer ve çok sayıda misafir katıldı.

"Yeşilay, alkolün kasalarla geldiği dönem de kuruldu"

Geçtiğimiz günlerde vatani görevini yapmak üzere Ağrı'da kaza kurşunuyla şehit olan Abdullah Aşçı için eller semaya kalktı ve dualar edildi. İlk konuşmacı olarak ise kürsüye Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Necla Sümer geldi. Sümer, "Ben en çok bu konuyu annelere anlatmak istedim ama bu kadar anneyi hiç bir arada bulamadım" ifadelerini kullandı.

Başkan Sümer şöyle konuştu:

"Bugün bağımlılıkla ilgili çalışmalarımızı Beykoz'da başlatıyoruz. Bende bir anneyim bu kadar hanımı bir arada görünce çok mutlu oldum. Özellikle Şube Başkanı olarak Yeşilay'da görev yapıyorum. Bağımlılıkla ilgili tek derdim annelere anlatmaktı. Bir türlü bu kadar anneyi bir arada göremiyordum. Türkiye Yeşilay Cemiyeti 1920 yılında kurulan bir cemiyettir. Alkolün ülkeye kasalarla sokulduğu dönem de kuruldu. Bir grup aydın buna engel olunması gerektiğini düşünerek kuruyorlar. Bu sene 97. yılını kutlayacak. Yeşilay'ı bir dönemdir unutur gibi olduk. Zararları gördükçe yine hep birlikte Yeşilay Cemiyeti'ni destekleyerek çalışmalarına devam edecek. Özellikle burada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Yeşilay Cemiyeti'ne verdikleri o büyük destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde Yeşilay tekrar ayağa kalkmıştır."

"Anne-çocuk ve baba-çocuk ilişkisi çok önemlidir"

Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Sümer'in ardından ise geçtiğimiz haftalarda Kırklareli İl Müftüsü olarak atanan Hüseyin Demirtaş, misafirlere hitap etti. İnsanoğlu'nun yaşamının sonuna kadar eğitim alması gerektiğine değinen Demirtaş, "Cenab-ı Allah değerli kitabında "legad halegnal insane fi ahseni takvim" yani "biz insan oğlunu en güzel kıvam potansiyelini yarattık" buyuruyor." dedi.

Demirtaş, "Bir tane kuzu yavrusunu doğurduğu zaman 15 dakika sonra ayağa kalkıyor ve yürümeye devam ediyor. İnsan öyle değil ama. Vaize hanım geldi iki sene doğum izni almıştı. İki sene çocuğuna bakmış. Niye çocuğunu eğitmesi lazım. İnsanoğlunun eğitime ihtiyacı var. O kıvamını kazanabilmesi için. Bunun için biz değerliyiz, anne babalar değerli. Anne-çocuk ve baba-çocuk ilişkisi çok önemlidir. Eğer bu böyle olmasa bunun acısı evlilikten çıkar. Bağımlı olan bir kişi adeta sessiz bir bağırma içerisindedir. Beni kurtarın diyor. Bir kitap okudum o beni çok etkiledi. Portekiz'de bağımlılık halkın yüzde 7'sine kadar ulaşmış. Bunun üzerine bu ülkede uyuşturucu serbest bırakılmış. Yasaklayarak bundan kurtulmak mümkün değil. Bağımlılığın nedeni insanlarla bağımlılığı ilişkiyi kesmektir demişler. Eğer siz insanlarla ilgi, alaka, sevgi oluşturma konusunda ilişkiyi keserseniz o insanlar bu defa bağ kuracakları nesne arayışına giriyorlar" şeklinde konuştu.

"Bizim yaşam biçimimiz bu değil!"

Protokol konuşmalarının sonuncusunu ise Beykoz Mülki İdare Amiri Ahmet Katırcı yaptı. Katırcı, yaptığı konuşmasında, "Hükümetimizin ve devletimizin son yıllarda üzerine düştüğü projelerden bir tanesi "bağımlılıkla mücadele" oldu. Bir şeyi düzeltmek lazım. Sanki bağımlılık diyince uyuşturucu anlaşılıyor. Son yıllarda teknoloji bağımlılığı da ön plana çıkan bağımlılıklardan bir tanesi haline geldi. Akşam eve gittiğinizde birinin elinde telefon, birinin elinde bilgisayar, birinin elinde televizyon... Bizim yaşam biçimimiz bu değildir. Olmamalıdır da. Dört kişilik bir aile de dört defa sofra kuruluyor. Sofra adabı da zarar gördü. Aynı aile bir sofra da aynı anda yemek yiyemiyorsa o aile de problem vardır." dedi.

Konuşmaların ardından Psikolojik Danışman ve Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Mustafa Mermi, katılımcılara madde bağımlılığının türleri, aşamaları ve bağımlılığa nasıl müdahale edilmesi gerektiğiyle ilgili konferans verdi.

Haber Merkezi

Erkan Petekkaya Kavacık'ta tedavi görüyor
Önceki Erkan Petekkaya Kavacık'ta tedavi görüyor
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz