Beykoz Millet Bahçesi'ne mahkemeden durdurma kararı

  • 0
  • 8667
Beykoz Millet Bahçesi'ne mahkemeden durdurma kararı

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi yapımı, İBB'nin mahkemeye itiraz etmesi sonucu durduruldu. Meclis Üyesi Sataloğlu konuya ilişkin açıklama yaptı.

Mahkemenin iptal kararına ilişkin Beykoz Belediye Meclis Toplantısı'nda konuşan CHP'li Cemal Sataloğlu, 12. İdare Mahkemesi'nin kararının doğru olduğunu ve bir an önce uygulanması gerektiğine atıfta bulunarak, Çevre Raporu'nun dikkate alınmadığını, imar düzenlemesinin de İmamoğlu'nun 'veto' kararına rağmen ısrar karar olarak geçirildiğini hatırlattı. 

Asırlık Beykoz Çayırı'nın imar planları, İBB Meclisi'nde 2021 yılının eylül ayı oturumlarında millet bahçesine dönüştürülmek üzere değiştirildi.

Beykoz Belediyesi tarafından sunulan plan teklifine, CHP grubu çayırın yapılaşmaya açılacağı uyarısında bulunarak karşı çıktı.

Ancak plan değişikliği çoğunluktaki AKP-MHP grubunun oyları ile kabul edildi. Karar 2021 yılının ekim ayında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilerek tekrar görüşülmek üzere meclise gönderildi.

Fakat çoğunluktaki AKP-MHP grubu veto kararına direnerek plan değişikliğini “ısrar kararı” olarak aynen geçirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından ısrar kararı mahkemeye taşındı. Boğaziçi Kanunu'na göre bu bölgede plan yapma yetkisinin İBB'de olduğu, ilçe belediyesinin yetki gaspı yaptığı vurgulandı. Plan değişikliğinin ilgili mevzuatta belirtilen değişiklik koşullarını taşımadığı, kurum görüşlerinin eksik ve yetersiz olduğu belirtilerek ısrar karanının iptali istendi.

Dosyayı inceleyen İstanbul 12. İdare Mahkemesi, İBB Meclisi'nin ısrar kararının ilgili mevzuata, planlama esaslarına, şehircilik ilkeleri ve kamu yaranına aykırı olduğu sonucuna vardı. Dava konusu işlemin iptaline 27 Nisan 2023 tarihinde oy birliği ile karar verildi.

Kararda, ihtiyaç analizi içeren “sosyal ve teknik altyapı raporu” düzenlenmeden alanda mevcut yaklaşık 3 bin metrekarelik inşaat alanının zemin altı otopark hariç yaklaşık 5 bin 500 metrekareye çıkarıldığı belirtildi.

Mevzuata aykırı olarak mevcut planda 4.50 metre olan yapı yüksekliğinin, 6.50 metreye çıkartılarak nüfus, yapı yoğunluğu, kat adedi ve bina yüksekliğinin arttırıldığı vurgulandı. Donatı standartlarının düşürüldüğü, zorunlulukla ilgili bir açıklama yapılmaksızın donatıların kaldırılmasına veya yerinin değiştirilmesine yol açıldığı, “eşdeğer” alan ayrılmadığı ifade edildi.

Kararda “İtiraz konusu planlar öncesinde tescil harici olduğu dönemde Beykoz Çayırı'nın bütün olarak alınmasını sağlayacak bir kadastral doku varken itiraz konusu planlara bağlı olarak alanın iki ayrı parsel haline getirilmesinin ‘tarihsel ağaçlı yolu', ‘yol' haline getirdiği görülmektedir” denildi.

CHP'li İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, mahkeme kararını 7 Haziran tarihli Beykoz Belediye Meclisi'nde gündeme taşıdı.

Cemal Sataloğlu, Beykoz Belediyesi'ni mahkeme kararına uymaya çağırarak “Biz hukuk devletiyiz kanunla yönetiliyoruz, mahkemenin vermiş olduğu kararı ve mahkemenin kararındaki eleştiri konusu olan bu hususların idare tarafından dikkate alınmasını talep ediyorum” dedi.

Meclis Üyesi Sataloğlu, şunları söyledi:

"Halbuki benim okuduğum şey Büyükşehir Belediyesinde ısrar kararı olarak geçen kararın idare mahkemesi tarafında işlemin iptali ile ilgiliydi, hukukun üstünde bu kadar şimdi konuları başka yerlere çekmek burada seviyeli ve düzgün tartışma yapıyoruz tansiyonu yükseltmeden, konuları başka bir yere çekmeye de gerek yok . Mevcut alınan bir karar var, verilen bir yargı kararı var, konuşmacı arkadaşımız idare mahkemesinin kararını tanımıyor, Belediye Meclisinin İstanbul büyükşehir belediyesinde kendi oy vermiş olduğu kararı tanımıyor, bakanlıkla yol yürüdüğünü ifade ediyor. Bunu Beykozluların takdirine sunuyorum"

TOKİ geçtiğimiz yıl Beykoz Çayırı'na millet bahçesi inşaatı yapmak için ihaleye çıkmıştı.

İhaleyi 61 milyon 161 bin TL'lik en düşük teklifin sahibi Batman merkezli Kayaş Madencilik İnşaat Anonim Şirketi kazandı.

Sözleşmeye göre inşaatın sürdüğü tarihi çayırda millet bahçesi projesinin bu yılın ekim ayında tamamlanması öngörülüyor.

Haber merkezi

Gecelerin sessizliğinde Beykoz manzaraları
Önceki Gecelerin sessizliğinde Beykoz manzaraları
Beykoz’da bisiklet yarışı için yollar kapanmayacak
Sonraki Beykoz’da bisiklet yarışı için yollar kapanmayacak
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz