Erdal ÖZTÜRK
  • 21/09/2022 Son günceleme: 21/09/2022 21:31
  • 8.383

İstanbul'un dünkü ilçeleri metro ile bir bir tanışırken, Beykoz henüz sınırlarında metroyu görememiştir.

Doğruyu söylemek gerekirse İstanbul'un birçok yeri AK Parti döneminde metro ağı ile donatılmıştır. Şimdi CHP Başkanı da metro çalışmalarına devam ediyor. Beykoz ise metro çalışmalarından nasibini alamıyor.

Hafızalarımızı tazeleyelim. 2009 yılının yerel seçim öncesiydi. AK Parti Beykoz'da metro sözü veriyor, yerel basın da bunu manşetlerden veriyordu. Yaparsa AK Parti yapar sloganı metro konusunda itibar görmüştü. 2014 yılına gelindi yine metro sözü ön plana çıkmıştı. Beykozlular bu sefer metrolarını istiyordu. Durmak yok yola devam denildi. Beykozlular bir kez daha AK Parti demişti. 2019 yılına gelindiğinde metronun yine esamesi görünmüyordu. Birçok yerde metrolar hizmete açılıyor, birçok yerde yine metro temelleri atılıyordu. Beykoz metrosu hiçbirinde yoktu.

Yıl 2019… Beykozlu bu sefer hani metro dedi. 10 yıldır Beykozluların duygularını çalarak oynadınız. Bu sefer duygularımızla oynamayın dedi. 2019 seçimleri öncesinde Murat Aydın'a metro denildiğinde, ben yeni geldim. Öncekilerle karıştırmayın beni, söz veriyorum bitirilmesi yetişmez ama en azından Beykoz Metrosunun temelini atacağım dedi.

Ekrem İmamoğlu Beykoz'a geldiğinde metro soruldu. O iş kolay dedi. Bizden öncekiler sizi aldatmış ama ben yapacağım dedi. Hele beni bir seçin, ‘her şey çok güzel’ olacak dedi. Beykozlunun kafası karıştı. Beykoz'u Murat Aydın'a, Büyükşehir'i Ekrem İmamoğlu'na verdi. 3,5 yıl bitti. Hani Beykoz metrosu? Ekrem İmamoğlu'na geçenlerde Beykoz'a geldiğinde soruldu. Ne oldu metromuz? Dedi ki, bir başka bahara. Vah anam vah. Beykoz'un baharları bitmez. Murat Aydın'a sorulduğunda, Büyükşehir'i alamadık, ne yapalım diyor.

Şimdi bizim Beykozlular adına bir çift sözümüz olur. Eyy Ekrem İmamoğlu, Beykozlunun sabrı AK Parti'ye olduğu kadar, CHP'ye olmaz. 30 yıldır CHP ilk kez Beykoz'da 1. parti oldu. Bunun damı hatırı yok? Bir başka bahara cevabı Beykozlular tarafından kabul gören bir cevap değildir. Eyy Murat Aydın, Büyükşehir yoksa Ulaştırma Bakanlığı var. Şart değil metronun girişine M  harfi olması, U harfi olsun. Bakanlık pekâlâ yapabilir. Büyükşehir alınamadı kaçamak cevabı kabul gören bir cevap olmayacaktır. Biz buradan bir çift sözümüzü söyleriz. Beykozlular da sandıkta sözlerini söyleyecektir. Beykoz'un Büyükşehir'deki temsilcileri meclis üyeleri de C.S., M.D.T., A.S., G.Z., G.D. ve S. H., birbirlerine topu atıp siyasette yapamıyorlar.

AK Partililer niye yaptırmıyorsunuz diyemiyorlar. CHP'liler siz niye yapmadınız. Dolayısıyla biri geçmişte yapmadı, diğeri şimdi yapmıyor. Aynı konumdalar. Velhasıl kelam metro konusunda AK Parti ve CHP aynı saftalar. Beykoz metrosu yine ötelenip duruyor. Yandaş basın ve troller bozulan 2-3 tane İETT otobüsünün peşine takılacağına önce 10 yılda söz verilip yapılmayan Beykoz metrosunun hesabını verin. 2023 ve 2024 seçimlerinde ey Beykozlular parti ayırmaksızın Beykoz metrosunun hesabını öyle bir sorun ki, bizleri asla bir daha aldatmaya yeltenemesinler. Belki seçimlere kadar en azından metro Beykoz'a gelmese bile Kavacık'a bir istasyon gelebilir. Bir Kavacık istasyonu bile bir nebze çözüme yakın olabilir.

Yoksa bizi daha çok aldatırlar.  

Yazarın Yazıları