Beykoz Mehmet Akif Şiir Müzesi Ramazan'da da ziyaretçilerini bekliyor

  • 0
  • 1582
Beykoz Mehmet Akif Şiir Müzesi Ramazan'da da ziyaretçilerini bekliyor
Beykoz Mehmet Akif Şiir Müzesi Ramazan'da da ziyaretçilerini bekliyor

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un anılarını Beykoz’da yaşatan "Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi" şiir, tarih ve sanat dolu bir yolculuk için sevdalılarını bekliyor.

Beykoz Belediyesi tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıl dönümüne denk gelen 12 Mart 2018 tarihinde açılan müze ilk kurulduğu günden bu yana şiir tutkunları, araştırmacılar, gençler ve gezginleri ağırlıyor. 

Tarihi bir atmosfere sahip müzede Mehmet Akif Ersoy’un şiir kitapları, şairin fikri ve edebi mücadelesini anlatan yayınlar, hayatından kesitler ve mektupları sergileniyor.

Beykoz’un merkez mahallesinde son yıllarda yapılan sahil düzenlemesi ve çevre yatırımlarıyla ilgi odağı olan müze, ilçenin doğal ve tarihi güzelliklerini görmek isteyen gezginlerin ilk uğrak noktası arasında yer alıyor.

Mehmet Akif Odası, Şiir Kütüphanesi, Seminer Odası bölümlerini tasarlanarak ziyarete açılan müzede, şairin Safahat ve Gölgeler kitabının orijinal ilk baskıları, Akif’in çıkardığı Sırat-ı Müstakim Dergisi’nin 7 ciltlik tam koleksiyonu bulunuyor.

Ayrıca Divan Şiiri’nden Osmanlıca baskılar, el yazması divanlar, şairlerin ilk baskı kitapları, şiir dergileri, Türk Şiiri üzerine binden fazla inceleme kitabı, 5 bin kitaplık şiir kitaplığı ziyaretçileri bekliyor.

Müzede Akif’in ve Türk Şiiri’ne damga vuran şairlerin şiirleri sesli olarak dinlenebiliyor.

Beykoz Belediyesi’nin kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan ve yılın her anı canlılığını koruyan müze, Tarihi Kentler Birliği’ tarafından "Müze Özendirme Ödülü"ne layık görüldü. 

Haber Merkezi

Beykoz’da tarım sektör olma yolunda hızla yol alıyor
Önceki Beykoz’da tarım sektör olma yolunda hızla yol alıyor
Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Sonraki Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz