Sağlık

Medipol Üniversitesi’nde organ bağışı konferansı

Medipol Üniversitesi’nde organ bağışı konferansı
10.11.2016 21:37
| | |
6195

Foto galeri

Organ Bağışı haftası nedeniyle Medipol Üniversitesi Diyaliz Bölümü, Beykoz Kampüsü’nde bir program düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün Paşabahçe Meydanı’nda organ bağışı haftası nedeniyle düzenlediği bağış kampanyasına Beykozlular yoğun ilgi göstermiş, yüzlerce organ bağışlanmıştı.

Daha önce Biruni Üniversitesi Diyaliz Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak eğitim-öğretime devam eden Seda Selimoğlu’nun organize ettiği programa Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül, Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Gökçe, Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Emin Yavuz ve üniversiteli öğrenciler katıldı.

Organ bağışına vurgu yapılan toplantıda geçtiğimiz haftalarda organ yetmezliği nedeniyle dört yıl diyaliz tedavisi gördükten sonra hayatını kaybeden Meclis Üyesi Emin Yavuz’un babası Mustafa Yavuz’da anıldı.

“Toplumsal duyarlılığımız henüz yeterli değil”

Yaşadığı talihsiz olayla ilgili bir konuşma yapan Meclis Üyesi Yavuz, “Yeni canlar için organ bağışını arttırmalıyız” şeklinde konuştu.

Sizin hiç babanız öldü mü? Benim bir kere öldü ve ben binlerce kez öldüm. Bugün burada olmamın nedeni Selda Selimoğlu hocanızdır. Benim babamın tedavi gördüğü dört yıllık süre içerisinde kendi babası gibi bakmıştır. Babasını organ bulamadığı için yeni kaybetmiş bir arkadaşınız olarak karşınızdayım. Babama lazım olan organı bulamadık ve babamı maalesef kaybettik. Ölüm hiç şüphesiz hepimizin gerçeği ve bundan kaçış yok. Ancak tıbbın bugün geldiği noktada organ bağışları yaparak hayatı daha kolay ve yaşanabilir bir hale getirebiliriz. Organ bağışları hala ülkemizde ve dünyada birçok insanın hayatını kurtarmaktadır. Fakat toplumsal duyarlılığımız organ bağışı konusunda yeterli hassasiyete ulaşabilmiş değil.

Yaklaşık bir saat süren programda konuşmalarının ardından Emin Yavuz’a, Medipol Üniversitesi Diyaliz Bölümü öğrencisi Sibel Çelebi teşekkür etmek amacıyla çiçek takdim etti. Programın sonunda ise Medipol Üniversitesi öğrencileri tarafından mini bir konser verildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haber, Medipol Üniversitesi, Diyaliz, Organ Bağışı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"