Beykoz Meclisi'nden Kudüs deklarasyonu

  • Güncelleme: 08.12.2017 15:50
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Meclisi, ABD Başkanı Trump'un, Kudüs'e yönelik tutumu nedeniyle deklarasyon yayınladı.
Beykoz Meclisi'nden Kudüs deklarasyonu

AK Parti ve CHP Meclis üyelerinin imza attığı deklarasyonda, Kudüs'ün statüsünün değiştirilemeyeceğine ve BM kararlarının ihlal edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

Beykoz Belediye Meclisi, Aralık ayı son oturumunda; Kudüs'e yönelik ABD'nin tutumu ele alındı. Beykoz Belediye Meclisi, bir deklarasyon yayınlayarak ABD'nın tavrını sert sözlerle eleştirirken, Kudüs'ün İsrail'in Başkenti olması yolunda atılan adımların asla kabul edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

Meclis'te okunan deklarasyonda şu ifadeler yer aldı:  

"Kudüs 3 semavi din için hakkaniyettir."

Kudüs 3 semavi din için de hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir. Kudüs, ilk kıblemiz Harem-i Şerifle birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi,  kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliğiyle barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir.

"Filistin insanlığın gündemindedir"

İkinci Dünya Savaşından sonra Kudüs Merkezde olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki, siyasi dram yaşanmıştır. Filistin sorunu dediğimiz ve gerçekte bir insanlık sorunu olan konu, bu yaşananların bir ürünüdür ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündemindedir.

1947’den bu yana tüm BM Kararlarında Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra ise yine BM İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. Keza İsrail’in 1980’deki İlhak Kararı BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail Hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail’deki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunmayacağı da ifade edilmiştir.

"ABD'nin tavrı asla kabul edilemez"

İsrail’in bu türden politikalarını özetleyen ‘‘Kudüs’ü Başkent yapma’’ girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez. ‘‘Filistin Sorununu’’ çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana ‘‘Arabulucu’’ olarak davranan dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan Amerika’nın bugünkü tavrı, bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak bir yaklaşımdır. Halen ‘‘Filistin Sorununu’’ çözmek için gösterilen barışçıl çabalar bu girişim karşısında muhakkak büyük bir darbe alacak, Ortadoğu’da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır.

Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyetini oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM Kararları hilafına Kudüs’ün tarih statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesine Beykoz Belediye Meclisi olarak Dünya Kamuoyuna ifade ve ilan ederiz. 08/12/2017

AK Parti Grubu Adına / Salim ÖZTÜRK

CHP Grubu Adına / Hakkı EMANET                                  

 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz