Beykoz Meclisi'nde önemli kararlar

  • 0
  • 14366
Beykoz Meclisi'nde önemli kararlar
Beykoz Meclisi'nde önemli kararlar
Beykoz Meclisi'nde önemli kararlar
Beykoz Meclisi'nde önemli kararlar
Beykoz Meclisi'nde önemli kararlar

Beykoz Belediyesi Meclisi Ağustos Ayı son toplantısını yaptı. Toplantıda önemli konular ele alındı… R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi İBB’ye devredildi. Beykoz Belediyesi’nin kreşi kapatıldı. Marmara Üniversitesi’ne 60 bin TL yardım kararı alındı.

Marmara Üniversitesi 60 bin TL yardım aldı

R. Şahin Köktürk İBB’ye devredildi

Gündüz Bakım Evi kapandı

Beykoz Belediyesi Meclisi Ağustos Ayı son toplantısını yaptı. Toplantıda önemli konular ele alındı… R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi İBB’ye devredildi. Beykoz Belediyesi’nin kreşi kapatıldı. Marmara Üniversitesi’ne 60 bin TL yardım kararı alındı.

Beykoz Belediyesi Ağustos ayının son toplantısını yaptı.

Oldukca hareketli geçen toplantıya AK Partiden Yusuf Koç, CHP’den ise Kemal Yıldız, Mustafa Topçu ve Cemal Yavuz katılmadı. Toplantı CHP’nin verdiği beş soru önergesinin okunması ve komisyonlara havale edilmesi ile başladı.

Bir önceki oturumda komisyona havale edilen R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ’ye devredilmesi ve Anadoluhisarı’ndaki Marmara Üniversitesi Kampusu içinde yeni kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi için kullanılacak binaların dış cephe kaplaması için 60 bin TL yardım yapılmasının görüşmelerine geçildi.

Marmara Üniversitesi’ne 60 bin TL

AK Parti ve CHP Grupları arasında yaşanan tartışmalarda ilk söz alan CHP Üyesi Hayrullah Usta,  “Beykoz Belediyesi pek çok taşınmazları devrediyor. İşte yine karşımıza Şahin Köktürk Salonu’nun devri meselesi çıkıyor. Bu yeri, ‘para yok diye devrediyoruz’ diyorsunuz. Ama şaşalı işlere paralar harcanıyor. Anlamak mümkün değil. Spor akademisine montolama işi için, yardım kararı alıyorsunuz. Spor Akademisi yüz yıllık Anadoluhisarı Kulübü’nü yerle bir ediyor. Bu nasıl bir iş ben şahsen anlamakta zorluk çekiyorum.” şeklinde konuştu.

AK Parti Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu da Hayrullah Usta’nın iyi niyetinden şüphe etmediğini ifade ederek, “ fakat söylediklerine katılmak mümkün değildir. Öncelikle Marmara Üniversitesi Rektörü’ne atfettiği Atatürk büstü ile ilgili suçlaması gerçeği yansıtmamaktadır. Rektörün başka konularda eksik tutumları olabilir, fakat üniversite rektörün kendi malı değildir. Marmara Üniversitesi gibi köklü ve kamuya mal olmuş bir üniversitenin siyasal bilgiler fakültesi gibi önemli bir bölümünün ilçemiz sınırları içerisinde faaliyet gösterecek olması bizim için bir şanstır. Ve buraya belediyemizin mütevazı sayılacak bir yardım yapması rektöre yapılacak bir yardım değildir. Bu yardım ilçemiz sınırları içerisindeki önemli bir eğitim kurumuna yapılan bir yardımdır ve bundan kadar doğal bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

“Biz bu okula yardım etmekle eğitime hizmet vermiş oluyoruz… kulüp binasının yıkılmasından dolayı rektörün sorumlu tutulması bir şeyi değiştirmez” şeklinde konuşan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, “rektörler geçicidir… Okul kalıcıdır. Yardım edeceğiz, kesinlikle kararlıyız.” dedi. 

CHP Grubundan son sözü alan Nihat Arıcan, CHP’nin eğitime karşı olmadığını ifade ederek,“Ancak belediyenin hizmetleri de bellidir. İmkân varsa yardım edilmelidir. Üniversitenin montolama işi nasıl yapılır? Bizim görevimiz bütçeyi denk getirmek değildir. Parasızlıktan spor salonunu devrediyorsunuz. Ama okula yardım ediyorsunuz. Bunu anlayamıyorum. Onun için oyumuz olumsuz olacaktır.” dedi.

Görüşmeler sonunda rapor oylamaya sunuldu. CHP’nin ret oyuna karşın AK Parti’nin oyları ve oy çokluğu ile Marmara Üniversitesi Kampusu içinde yeni kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi için kullanılacak binaların dış cephe kaplaması için 60 bin TL yardım yapılması kararı alındı.

R. Şahin Köktürk artık İBB’nin

R. Köktürk Salonu’nun Büyükşehir Belediyesi’ne devrine yönelik görüşmelerde konuşan CHP’li Nusret Yılmaz, kompleksin neden devredildiğini sorarak, “Bu salon daha önce de verilmişti. Mahkeme kararı ile geri alındı. Bu salon Beykoz halkının eseridir. Devrolunca ismi de değişecektir.” şeklindeki ifadelerle endişelerini dile getirdi.

Belediyeler amatör spora destek olmalı

AK Parti’den Muharrem Kaşıtoğlu, ilçe belediyelerinin amatör spor faaliyetleri içerisinde bulunmasını ve sporu desteklemeleri, gerektiğini her fırsatta vurguladığını ifade ederek,“Mesela Üsküdar Belediyesi bu çalışmalara en önemli örnektir. Onların sporcularından pek çok atlet dünya ve Avrupa şampiyonu olmuştur. Bugün Aslı Çakır olimpiyatlarda 1500 metrede final koşacaktır. Hentbol takımı dünya şampiyonu olmuştur. Ancak o belediyenin bunu yapabilecek mali gücü vardır. Beykoz Belediyesi’nde bu güç yoktur. Şahin Köktürk Spor Salonu da bu haliyle hiçbir işe yaramamaktadır. Salon acilen onarılmalı ve daha nitelikli ve nicelikli hizmetler için faal hale getirilmelidir. Bu da oldukça maliyetlidir. Kaldı ki, salonu tadilat yapmakla da iş bitmemekte sürekliliği sağlamak için çok ciddi rakamları devamlı harcamak gerekmektedir. İyi bir protokolle ve ismi değişmeden İBB’ ye devredildiğinde Beykozlular çok daha kaliteli hizmeti, çok daha ucuz fiyata alacaklardır. İBB’nin bu konudaki başarıları ortadadır. Ümraniye Haldun Alagaş Salonu bunun iyi bir örneğidir. Orada Ümraniyeliler çok iyi hizmetler almaktadır. Orası yaşayan bir alan haline gelmiştir. Beykozlu her zaman daha iyisini hak etmektedir” dedi.

Salon ihtiyaçlara cevap vermiyordu…

AK Parti Grup Başkan Vekili Yüksel Baki’de, salonun artık ihtiyaçlara cevap vermediğini ve Başkan Yücel Çelikbilek’in bu işi Büyükşehir’e taşıdığını ifade ederek, “bu salon yine Beykoz’a hizmet etmeye devam edecek. Hadi bulun bir çare. Nasıl karşılayacağız bu masrafı bulun. Bizde önergemizi geri çekelim. Amacımız daha iyi kullanım. Bu iş için 10 milyonluk bir yatırım gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Görüşmeler sonunda ypılan oylama ile R. Şahin Köktürk Spor Salonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilirken, yapılan bir diğer oylama ile Beykoz Belediyesi (Kreş) Gündüz Bakım Evi’nin kapatılması kararı idi.

Beykoz belediye Meclisi Ağustos Ayı oturumunda, Marmara Üniversitesi Kampusu içinde yeni kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi için kullanılacak binaların dış cephe kaplaması için 60 bin TL yardım yapılması kararını aldı.

Beykoz’un tek spor kompleksi olan R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretti.

Yine yıllardır Beykoz’a hizmet veren Beykoz Belediyesi’nin Gündüz Bakım Evi’nin kapatılma kararı alındı. 

Beykoz Belediye Meclisi 3 Eylül Pazartesi günü toplanmak üzere dağıldı.

Haber Merkezi

Hızır Yılmaz, 2B Yasası kimler için çıktı?
Önceki Hızır Yılmaz, 2B Yasası kimler için çıktı?
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz