Siyaset

Beykoz Meclisi'nde bin 500 TL tartışması

Beykoz Meclisi'nde bin 500 TL tartışması
03.02.2016 20:29
| | |
4429

Beykoz Belediye Meclisi Şubat toplantılarının 2. birleşiminde asgari ücret tartışması yaşandı

Beykoz Belediye Meclisi Şubat toplantılarının 2. birleşiminde tartışma yaşandı

Geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın İstanbul'daki tüm CHP'li belediyelerde asgari ücretin bin 500 TL olduğunu ve kararı 14 belediyede uygulamaya başladıklarını söylemesinin ardından, konu Beykoz'da gündeme geldi. Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Üyeleri, teklif vererek, Beykoz Belediyesi'nde de en düşük ücretin bin 500 TL olmasını önerdi. Teklif önce AK PartililerinEvet’ oyuyla gündeme alındı ancak yine AK Partililerin oylarıyla daha sonra gündemdeyken teklif reddedildi. AK Parti Grup Başkan Yardımcısı ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, konuyla ilgili olarak, bu teklifin karar mercinin Meclis olmadığına işaret ederek, şöyle dedi:

"Şu anda Beykoz Belediyesi'nde taşeronda çalışan, bin 500 liranın altında ücret alan personel yok! Arkadaşlar bazı şeyleri bilmiyorlar, bilmedikleri için de söyleyebiliyorlar. Normal şartlarda ek protokol ile yapılabilir sözleşmelerde bunlar vardır ancak burada Meclis kürsüsünde ve 5393 sayılı kanunun 20 ve 21. maddelerindeki gibi bir uygulama değildir bu..."

‘CHP’li Aydın Düzgün’ün ısrarları üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Salim Öztürk, Belediye’de zaten bin 500 TL’Nin altında ücret alan bulunmadığını kaydetti’

Beykoz Belediye Meclisi'nin Şubat Olağan toplantılarının 2. birleşimi, yoklama ve bir önceki toplantı tutanağının oy birliğiyle kabul edilmesiyle başladı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yokluğunda oturuma Meclis Başkanvekili Manolya Demirören Tekin Başkanlık ederken, CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan, Pazartesi günü olduğu gibi bugün de toplantıyı locadan takip etti. Gündemde olmayan tekliflerde CHP'nin yazılı teklifleri gündeme taşınırken, bu sırada CHP Grubu'nun bir teklifine de itiraz geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın basın açıklamasının ardından Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li üyeleri konuyu ilçe gündemine taşımak isterken, Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, böyle bir uygulamanın Meclis'te karar alınarak yapılamayacağını kaydetti. CHP'li Aydın Düzgün'ün ısrarı üzerine kendisine yanıt da veren Salim Öztürk, Beykoz Belediyesi'nin taşeron işçiler dâhil hiç kimseye bin 500 TL'nin altında bir ücret zaten vermediklerini belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekilli ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ile CHP'li Aydın Düzgün arasında şu diyalog gerçekleşti:

Salim Öztürk: Teklifi reddediyoruz!

Aydın Düzgün: Daha önce ek sözleşmeyle fiyatları ayarlamıştınız’

Salim Öztürk:

"CHP Grubu'nun vermiş olduğu önergede tabi ki başlangıcına bakıldığında 5993 sayılı yasanın 20 ve 21. maddelerden bahsedildi. Evet, Meclis Üyeleri, vermesi gerekli olan önergeleri verebilir. Buradaki ifadeler ise tamamen bir ücret belirlemeyle ilgilidir. Bildiğiniz gibi hizmet alımları belli bir sözleşmeyle, ihaleyle yapılır. Dolayısıyla Meclis'in bu tarzda bir karar vermesi mümkün değildir. Sadece ihalelere bu Meclis karar verir. Orada ücretle ilgili bir yetkisi yoktur. Bu nedenle AK Parti Grubu olarak teklifi reddediyoruz!"

Aydın Düzgün:

"Sayın Başkan dedi ki: 'Maaşları' dedi... 'Özellikle taşeron firmada ayarlamayı biz yapamayız' dedi. Ama daha önce de bunu gördük: Ek sözleşmeyle ulaşım hizmetlerinde fiyatlar, çok da güzel ayarlanmış. O yüzden, ek sözleşmeyle bin 500 TL olması sağlanabilir. Artı bir de Sayın Başkan, geçen Limak Oteli'nde söylemiştim, kınamıştım; şimdi aynı konuyu yeniden açmayı doğru bulmuyorum ancak Suphi Uçak'ın görevden alınıp alınmamasıyla ilgili Başkanlığınızın yapmış olduğu bir çalışma var mıdır; onun da sözlü önerge olarak kabul edilmesini rica ediyorum."

Salim Öztürk:

"Şu anda Beykoz Belediyesi'nde taşeronda çalışan, bin 500 liranın altında ücret alan personel yok! Arkadaşlar bazı şeyleri bilmiyorlar, bilmedikleri için de söyleyebiliyorlar. Normal şartlarda ek protokol ile yapılabilir sözleşmelerde bunlar vardır ancak burada Meclis kürsüsünde ve 5393 sayılı kanunun 20 ve 21. maddelerindeki gibi bir uygulama değildir bu..."

‘Başkan Çelikbilek, daha önce birçok kez Beykoz Belediyesi’nde işlerin çok değiştiğini zaten vurgulamıştı’

Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Üyeleri, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın ildeki 14 CHP'li Belediye'de en düşük ücretin bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklamasının ardından bunu Meclis'te dile getirerek, bir anlamda partilerinin sesini kürsüye taşımışlardı. Ancak Beykoz Belediyesi, çalışanına verdiği ücret konusunda belki de İstanbul'un en iyi ilk 5'inde yer alıyordu. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in daha önce çeşitli yerlerde yaptığı açıklamalara göre Beykoz Belediyesi, kapısında alacaklıların beklediği dönemleri geride bırakmış, bugün için kasasında yarım milyar TL'den de fazla parası olan bir Belediye haline gelmişti. Başarılı mali politikalarla her yıl likiditesini artıran Beykoz Belediyesi, parasının büyük bölümünü ilçede yaşayan dar gelirli aileler ve onların çocuklarıyla paylaşırken, çalışanlarına da yüksek ücret vererek, onları onore etmişti. Beykoz Belediyesi'nin CHP'li üyeleri ise belli ki, bu gerçekleri göz ardı etmiş ve CHP'li Belediyelerin yıllardır çalıştırdığı kişilere 'düşük' ücret vermesini sona erdirmiş olmanın heyecanıyla, yanlış bir işe kalkışmıştı.

CHP Grubu'nun verdiği önerge ise AK Partili Üyelerin 'EVET' demesiyle önce Teklif-Karar olarak görüşüldü ancak burada yine AK Partililerin 'Hayır' oyuyla, reddedildi. Tartışmaların gölgesinde ise komisyonlardan gelen raporlar oylandı ve tümü 'oybirliğiyle' kabul edildi. Gündemde olan teklifler ise yine 'oybirliğiyle' ilgili komisyonlara havale edildi.

Öte yandan Beykoz Belediye Meclisi, 5 Şubat 2016 Cuma günü saat 10.00'da Şubat ayı 3. birleşimi için, bu ay son kez toplanacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Meclis, Asgari Ücret, Tartışma, Salim öztürk, Aydın Düzgün

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"