Beykoz Meclisi'nde 10 Kasım gergin geçti

  • 0
  • 7207
Beykoz Meclisi'nde 10 Kasım gergin geçti
Beykoz Meclisi'nde 10 Kasım gergin geçti
Beykoz Meclisi'nde 10 Kasım gergin geçti
Beykoz Meclisi'nde 10 Kasım gergin geçti

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı son oturumu, 10 Kasım üzerine yapılan konuşmalar nedeniyle mecrasından çıktı.

Beykoz Belediyesi Kasım ayının olağan toplantılarının son oturumunda Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu'nun "10 Kasım" temalı konuşması gerginliğe neden oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yıldönümü nedeniyle gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Kaşıtoğlu, yaptığı konuşmada, Hasan Akar'ın Gazi Mustafa Kemal'in şahsı ve annesiyle ilgili laflar ettiğini ve tutuklandıktan sonra serbest bırakılmasını kınadı.

Kaşıtoğlu, konuşmasının devamında benzer sözlerin parlamentoda bir Milletvekilinin de sarf ettiğini söyledikten sonra tartışmalar alevlendi.

Beykoz Belediyesinin Kasım ayı son toplantısı Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi.

Açılış ve yoklamanın ardından, oturuma katılmayan ve mazereti bulunmayan Meclis Üyelerinin izinli sayılmasına oy birliği ile karar verildi.

AK Parti ve CHP Grubundan birer Meclis Üyesi gündem dışı söz aldı.

CHP adına konuşan Meclis Üyesi Aydın Habil, "10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir üzün ve minnetle yad ediyoruz" ifadelerini kullandıktan sonra Başkan Çelikbilek, Meclis Üyesi Kaşıtoğlu'na söz verdi.

-"..klasik bir Atatürk olmasaydı yaklaşımıyla"

Kaşıtoğlu, kürsüye gelerek yaptığı konuşmasında, "Hasan Akar isimli yazarın Atatürk'ün annesi ve kendisiyle ilgili ağza alınmayacak laflar ettiği halde bu ülkenin adaleti tarafından maalesef serbest bırakılmıştır. Bu tepkimi sadece buradan değil, sosyal medya hesaplarımdan yazarak da dile getirdim. Bugünlerde TBMM'de görev yapan Sayın Milletvekili de klasik bir Atatürk olmasaydı yaklaşımı ile 'Atatürk olmasaydı sizin anneniz belli olurdu ama babanız belli olmazdı' sözünü söyleyen milletvekili kınıyorum" ifadelerini kullandı.

-"..o sözü söyleyen şerefsiz Milletvekili"

Konuşmanın ardından Başkan Yücel Çelikbilek, "Nasıl ki o yazarın adını verdiysen, o sözü söyleyen şerefsiz Milletvekilinin de adını vermeliydin. Bu millet anasını da babasını da çok iyi bilir" dedi.

Çelikbilek'in bu sözleri sonrası Kaşıtoğlu'da sözleri söyleyen Milletvekilinin CHP'li Mahmut Tanal olduğunu söylemesi üzerine CHP Grubu tepki gösterdi.

CHP Grubuna toplantıyı terk etmeleri için o sırada salonda bulunan İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın talimat verdiği görüldü. Taştan'ın, Grup Başkanvekiline "çıkıyoruz" şeklinde mesaj attığı öğrenildi.

-"Sözlerimin arkasındayım!"

CHP'lilerin tepkisiyle karşılaşan Çelikbilek, "Ben bu cümleyi şahsına değil, cümlesine söyledim. O mecliste bu söz söylenmez. O şahıs benim anneme de sizin annenize de böyle bir söz söyleyemez. Ben milletimizin değerlerini korumak adına bu cümleyi kullandım" diyerek sözünün arkasında durduğunu salondaki katılımlara duyurdu.

CHP Grubu da Başkan Çelikbilek'in son sözleri sonrası salonu terk etti. Kasım ayının son oturumu gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Öte yandan Belediye Meclisi'de konu olan Mahmut Tanal'ın söylediği sözlerle ilgili basın açıklaması yapacağı bildirildi.

Haber Merkezi

Çiğdem Halkı İmarı Sordu Başkan Çelikbilek Yanıtladı
Önceki Çiğdem Halkı İmarı Sordu Başkan Çelikbilek Yanıtladı
Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Sonraki Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz