Beykoz Meclis üyeleri Macaristan'da festival izledi

  • 0
  • 9311
Beykoz Meclis üyeleri Macaristan'da festival izledi
Beykoz Meclis üyeleri Macaristan'da festival izledi
Beykoz Meclis üyeleri Macaristan'da festival izledi

Muharrem Ergül döneminde Beykoz'un kardeş şehir ilan edilen Macaristan'ın Mohaç şehrinde düzenlenen festivale Beykoz'dan dört meclis üyesi katıldı.

Muharrem Ergül döneminde Beykoz'un kardeş şehir ilan edilen Macaristan'ın Mohaç şehrinde düzenlenen festivale Beykoz'dan dört meclis üyesi katıldı.

2007 yılı Kasım ayında dönemin Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve dönemin Mohaç Belediye Baskanı József Szekó’nun imzaladığı protokolle resmiyet kazanan kardeş şehir dayanışması o gün bu gündür devam ediyor.

Kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda işbirliği yapılan iki ülke arasında tanıtıcı faaliyetler ve yerel yönetimler alanında deneyimleri aktarıcı etkinlikler sık sık yapılıyordu.

12 Kasım 2007 Pazartesi günü, Beykoz Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine, Muharrem Ergül, Mohaç Belediye Baskanı József Szekó’nun yanı sıra Macaristan İstanbul Başkonsolosu Maria Szekely, Mohaç Belediyesi Meclis Üyeleri Kálmán Nagy ve  József Zoltán Csobot ile Zigetvar Fahri Konsolosu László Horváth ve Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri katılmıştı.

Beykoz’un Macaristan’daki kardeş şehri Mohaç’ta her yıl olduğu gibi bu yıl da baharın gelişi Bushos Festivali’yle kutlandı.

Beykoz Belediyesi'nin AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri festivale katılarak bahar sevincine ortak oldu. 

Bu yıl 21-24 Şubat 2020 tarihleri arasında kutlanan geleneksel Bushos Festivali’ne Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri İbrahim Özdemir, Fatih Çelik, Kadir Çakıroğlu ve Aydın Habil birlikte katıldı.

Şehrin meydanlarında, sokaklarında 4 gün boyunca geleneksel kıyafetlerle yapılan dans ve törenlerle kutlanan festivali Beykoz Meclis üyeleri de izledi.

Beykoz Meclis üyeleri, halkın bahar sevincine eşlik ederken, resmi temaslarda da bulundular. 

Mohaç’ın yeni seçilen Belediye Başkanı Ferenc Csorbaı’yı ziyaret eden heyet kendisine, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve ilçe sakinlerinin selamlarını iletti, ilçeye özgü kültürel hediyeler takdim etti. 

Kentte bahar ateşini yakan heyet, Mohaç Meydan Savaşı’nın yapıldığı alan, geleneksel giysi ve eşyaların sergilendiği Kanizsai Dorottya Müzesi ve Busho maskelerinin yapıldığı atölyeleri de ziyaret etti. 

Bushos Festivali:

Mohaç’ta Şubat ayında kutlanan bir festivaldir. Bu festival, kışın bitmesi ve baharın gelmesini sembolize etmektedir. Festival aslında Macaristan’da yaşayan Hırvat asıllı azınlıkların bir kültür geleneğidir ve altı gün sürmektedir. Festival kapsamında Mohaçlı erkekler, ağaçtan yapılan özel bir maske takmakta ve koyun postu giymektedirler. Böylece kimliklerini gizli tutmaktadırlar. Ayrıca kadınlar da yöresel kıyafetler giymektedirler. 2009 yılında UNESCO’nun çalışmaları sayesinde Dünya Koruması altına alınmıştır. Festivalin bir diğer amacı, kış mevsimini uğurlamak ve baharın gelmesini sağlanmaktır. Ayrıca festival bolluk ve bereketin temin edilmesini amaçlamaktadır. 

Haber Merkezi

Beykoz Masterler şampiyonluk kupasına kavuştu
Önceki Beykoz Masterler şampiyonluk kupasına kavuştu
Beykoz’da Boğaza nazir iftar çadırı dolup taşıyor
Sonraki Beykoz’da Boğaza nazir iftar çadırı dolup taşıyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz