Eğitim

Beykoz Lojistik’te başörtüsü yasak mı?

Beykoz Lojistik’te başörtüsü yasak mı?
2014.07.19 00:00
| | |
9133

Son günlerde bir çok medya organında çıkan, üniversitelerde başörtüsü yasağına ilişkin haberlerin içinde Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nun da adının geçmesi Beykoz’da tartışmalara neden oldu..

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın üniversitelere getirilen başörtüsü serbestîsine karşı duran 30 – 35 hoca olduğunu belirterek yaptığı, "Onları yakından talep ediyoruz, yakında bu mesele de hallolmuş olacak" sözlerini araştıran yayın organlarının ulaştığı bilgiler ise hayli ilginçti.

Yapılan araştırmalar sonucunda başörtülü öğrencilerin derse girişinde sıkıntı yaşanan üniversite sayısının 17 olduğu tespit edilirken, bu okullar arasında Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nun da olduğu belirtildi.
 
Söz konusu yasakçı okullar arasında, mütevelli heyetinde Beykoz’dan oldukça tanınmış simaların olduğu ve Heyet Başkanlığı Beykozlu iş adamı Engin Ruhi Özmen’in yaptığı Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nun yer alması bölgede şok etkisi yaratırken, Akşam, Haber Türk, Time Türk ve Haber 7 gibi yayın organlarında yer alan haberlerde, “1989 ve 2008'de Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iki iptal kararı dışında hukuki bir bağlayıcılığı olmadan uygulanan yasak şimdi de karşı bir yasal düzenleme yapılmadığı üniversitelerin hatta tek tek hocaların inisiyatifine terk edilmiş durumda” ifadelerine yer verildi.
Sıkıntının devam ettiği okulların ise şunlar olduğu belirtildi:
 
   
 
    Ege
    Dokuz Eylül
    Akdeniz
    Karadeniz Teknik
    Ankara
    ODTÜ
    Gazi
    Kastamonu
    Trakya
    Yüzüncü Yıl
    Hacettepe
    Selçuk
    Fırat
    Çukurova
    Ondokuz Mayıs
    Dumlupınar
    Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Başörtüsü, Lojistik meslek Yüksek Okulu, Ruhi Engin Özmen, Yasak, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"