Beykoz Kurban Kent'te kesim ücretleri el yakacak

  • Güncelleme: 04.08.2017 17:15
  • Okunma: 7231 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Kurban Komisyonu İlçede bu yıl uygulanacak prosedürü açıkladı. Buna göre hayvan kesim ücretleri 450 - 600 olarak belirlendi.
Beykoz Kurban Kent'te kesim ücretleri el yakacak

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın başkanlığında yürütülen çalışmalar tamamlanarak kamuoyuna açıklama yapıldı.

Sürecin,  Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen Yönetmeliğin 9. maddesi gereğince oluşturulan Beykoz İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun kararları çerçevesinde yürütüleceği ifade edilen açıklamada kurbanlıklarında 17 Ağustos'ta ilçeye giriş yapacağı kaydedildi.

Beykoz Belediyesi, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Müftülük, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Beykoz Temsilcilerinden oluşan İlçe Kurban Komisyonu Kaymakam Ahmet Katırcı Başkanlığı'nda toplandı.

İstanbul Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun 14 Temmuz 2017 günü yapmış olduğu toplantıda almış olduğu kararların uygulanması kararlaştırıldı.

Toplantıda, 2017 yılı Kurban Bayramı münasebetiyle dini amaçla ve ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bizzat kesmelerine veya vekâlet yoluyla kestirmelerine yardımcı olunması, kurban satılacak veya kesilecek yerlerin belirlenmesi, kesim yapacak kişilerin eğitilmesi ve bu konulara ilişkin diğer hususlarla ilgili tedbirlerin alınması ile ilgili hususlar görüşüldü.

KURBANLIK HAYVANLAR 17 AĞUSTOS’TA GELİYOR

Komisyon, 1 Eylül’de başlayacak olan Kurban Bayramı’na 15 gün kala Beykoz Belediyesi Çavuşbaşı’ndaki Kurbankent alanına kurbanlık hayvanların girişlerinin başlayacağını ve ilçemizde denetimlerin yapılacağını belirterek kurbanlık hayvanlar 17 Ağustos tarihinden itibaren hayvan pazarına alınacaktır.

DİŞİ HAYVANLAR KURBAN PAZARINA ALINMAYACAK

2017 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe istinaden, ülkedeki hayvan popülasyonunun kontrolü açısından dişi hayvanların kurban pazarına ve kurban kesim alanlarına kesinlikle alınmayacağını bu konuda kurbanlık hayvan satıcılarının gerekli hassasiyeti göstermelerini gerektiği ifade edildi.

KOMİSYON İZNİ OLMADAN KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİNE MÜSAADE EDİLMEYECEK

Vatandaşların bu konuda gerekli azami hassasiyeti göstermelerini isteyen Kaymakamımız Ahmet KATIRCI gerekli hijyeni ve çevre temizliğini sağlamayıp, komisyon izni olmadan satış yapanlar hakkında yasal işlemin yapılacağını hatırlattı.

SIKI DENETİMLER YAPILACAK

Kurbanlık hayvanların kesimlerinde resmi ve belediye veterinerleri, zabıta ekipleri ve din görevlileri işbirliğinde sıkı bir şekilde denetleneceği, hijyen ve çevre temizliği sağlanmadan ve komisyonun izni olmadan kurban kesimine izin verilmeyeceği ifade edildi.

KURBAN KESİM ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

2017 yılı Kurban Satış ve Kesim yerinde kestirilecek büyükbaş hayvanlar için durumlarına göre (450 TL ile 600 TL) kesim ücreti, küçükbaş hayvanlar için ise (80 TL ile 100 TL) kesim ücreti komisyonumuzca belirlenmiştir.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

tamer çetin (2 yıl önce)

kesim yerleri çok az bu çok kötü, belediyeye sesleniyorum. Buna bir düzeltme getirmeleri gerkeiyor. https://www.sorulab.com/istanbul-kurban-satis-ve-kesim-yerleri/

Yorum Yaz